Braigo aneb sestavte si doma braillskou tiskárnu z Lega

Když se koncem roku 2013 zeptal dvanáctiletý Shubham Banerjee z Kalifornie svého táty, jak nevidomí čtou, otec mu jen řekl: „Vygůgli si to.“ A Shubham se opravdu pustil do vyhledávání informací o Braillově písmu na internetu. Velmi ho překvapilo, když zjistil, že běžně používané braillské tiskárny se prodávají za cenu ojetého auta a není běžné, aby si nevidomý dovolil mít takové zařízení doma pro své použití.

Proto se v rámci školního projektu pustil do práce a po několika týdnech dřiny, kdy se po večerech naplno věnoval svému nápadu, představil ve škole funkční prototyp jednoduché braillské tiskárny, kterou sestrojil z robotické soupravy běžné stavebnice Lego Mindstorms a pár dalších součástek za pouhých 350 dolarů.

Shubhamův nápad však nezaujal jen v jeho škole. Tiskárna Braigo, jak ji pojmenoval podle slov Braille a Lego, se brzy stala populární i na internetu a v dalších médiích. Myšlenka na velmi levnou, malou braillskou tiskárnu, kterou si bude moci dovolit každý Shubhama neopustila, a tak ji za podpory svého otce dále rozvíjel. Zlom potom přišel, když si tohoto malého, ale potenciálně velmi užitečného projektu všimla společnost Intel. Díky investici tohoto technologického giganta vznikla firma Braigo Labs, která se naplno věnuje vývoji nové braillské tiskárny. V týmu už jsou kromě dnes třináctiletého Shubhama a jeho rodičů i zkušení inženýři, ale také nevidomí konzultanti a firma ohlásila, že letos vypustí do prodeje značně vylepšenou tiskárnu Braigo 2.0.

Původní model Braigo 1.0 se sice neprodával, ale Shubham zveřejnil postup jeho montáže a obslužný software na internetu, takže si jej podle těchto informací může z robotického kitu Lega postavit každý kutil. Jeho nevýhodou je šnečí tempo tisku (zhruba 10 znaků za minutu). Braigo 2.0 už bude podstatně rychlejší a půjde o sériově vyráběný a běžně prodávaný produkt. Jeho cílem je však stále finanční dostupnost pro každého, aby se malá braillská tiskárna mohla stát běžnou výbavou nevidomých a aby tato zařízení byla dostupná i v rozvojových zemích.

Braigo není prvním pokusem o levnou braillskou tiskárnu. Už v roce 2010 sestrojila skupina studentů braillskou tiskárnu s využitím běžné inkoustové tiskárny Epson, ve které zaměnili inkoustové cartridge za kolečka vytlačující do papíru body. Výrobní cena takového řešení byla jen 200 dolarů. Tehdy šlo ale jen o jednorázovou studentskou akci. V případě Braiga jde o dlouhodobý projekt s nadšeným týmem vývojářů a silným investorem v zádech. Braigo má tedy našlápnuto k tomu, aby trochu rozhýbalo stojatý trh s braillskými tiskárnami a přišlo s něčím opravdu novým.

Braigo 2.0 by měla být tichá, lehká a levná braillská tiskárna, která již bude mít integrovaný ovladač přímo v novém systému Windows 10. Otázkou je, jak to u nové tiskárny bude s podporou české abecedy a zda se vůbec najde někdo, kdo by u nás Braigo prodával. S Braigem se tedy možná ani v České republice přímo nesetkáme. Příběh dvanáctiletého kluka, který po večerech vynalézá tiskárny pro nevidomé, je ale jistě zajímavý a určitě bude dobré sledovat, jak se příchod Braiga 2.0 v následujících měsících na trhu s braillskými tiskárnami projeví.

Autorem článku je Honza Šnyrych.

Video s ukázkou tisku na Braigo 1.0

Související odkazy

Radek Pavlíček

2 komentáře u „Braigo aneb sestavte si doma braillskou tiskárnu z Lega

 1. Nepochopitelné. Vždyť technologie existuje a jednu dobu stála pár korun. Jehličkové tiskárny tiskly neuvěřitelně rychle a jejich princip přece musí jít použít!

  Nehorázná cena velké řady kompenzačních pomůcek je vůbec fascinující.

  1. Dobrý den,

   myslím, že jehličková tiskárna by šla použít obdobně jako ta inkoustová, o které jsem psal v článku. Jehličky by se musely nahradit něčím silnějším, aby to dokázalo razit vystouplé body do papíru. Ne nadarmo se v angličtině braillské tiskárny nenazývají printer ale embosser, protože netisknou ale spíš razí.

   Souhlasím, že pomůcky jsou často překvapivě drahé, ale myslím, že díky čím dál dostupnějším moderním technologiíím a open-source řešením se ceny postupně stlačují a Braigo je zrovna ukázka takového řešení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..