Jaký byl 3. ročník turnaje ve fotbale nevidomých Bučovice Blind Football Cup 2015

Dnes opět nabízím jedno nepočítačové téma, protože příležitost napsat o fotbalu poslepu, tu si prostě nemohu nechat ujít 🙂

Princip hry

Fotbal pro nevidomé hrají družstva o čtyřech hráčích v poli a brankář. Cíl hry je stejný jako u klasického fotbalu – vsítit více branek než soupeř. Protože hráči v poli jsou nevidomí, obsahuje míč na rozdíl od běžného míče vnitřní zvukový systém, díky němuž je při pohybu slyšet. Zrak může používat pouze brankář. Ten je ve hře zcela omezen v pohybu mimo území brankoviště a jeho úkolem je nejen zabránit tomu, aby soupeř vstřelil gól, ale také verbálně navigovat spoluhráče. V tom mu pomáhají další dva pasivní účastníci hry, trenér a navigátor za brankou soupeře. Každý z těchto tří účastníků hry (brankář, trenér a navigátor) naviguje hráče ve své třetině hřiště.

Voy

Nejdůležitějším pravidlem při hře je povinnost hráče vyslovit zřetelně a včas slovo voy, kdykoliv se pohybuje směrem k míči. Voy je ve světě futsalu pro nevidomé všeobecně známé slovo převzaté ze španělského jazyka a znamená Já jdu.

Mantinely

Důležitým prvkem pro orientaci nevidomých hráčů jsou mantinely podél postranních čar hřiště. Díky nim si hráči snadněji uvědomí svou aktuální pozici na hřišti. Mantinely také zajišťují větší plynulost hry, jelikož odraz míče od mantinelu není klasifikován jako aut.

A protože takových hřišť s odpovídajícím zázemím mnoho po republice není, odehrává se mezinárodní turnaj, pořádaný Avoy MU Brno, právě v Bučovicích.

Turnaj v Bučovicích

Třetí červnový víkend (19. až 22. června 2015) se uskutečnil už 3. ročník mezinárodního turnaje – Bučovice Blind Football Cup 2015. Zúčastnilo se jej osm týmů: brazilský ICB Bahia, anglický Worcester BFC, dvě německá družstva FC St. Pauli Hamburg a Chemnitzer FC, řecký Pirsos Thessaloniki, belgický Five-a-side Anderlecht, irský BFI Dublin a český pořádající tým Avoy MU Brno.

Ačkoliv relativně mladá, ve světě futsalu pro nevidomé už je tato akce hodnocena jako legendární a o účast na ní je velký zájem. Důvodů je několik: ať už se jedná o špičkové sportovní výkony, skvělou atmosféru či perfektní zázemí, které organizátoři každoročně pro účastníky i diváky připravují. Nelze se proto nezmínit o možnosti zapůjčit si sluchátka a poslouchat profesionální komentář každého utkání či sledovat statistiky turnaje online.

Po dvoudenním maratónu zápasů vítězství na turnaji obhájili hráči brazilského ICB Bahia, kteří v repríze loňského finále opět porazili řecké hráče z týmu Pirsos Thessaloniki. Domácí tým Avoy MU Brno si proti loňsku polepšil, ale i tak skončil těsně pod stupni vítězů, když v utkání o 3. místo podlehl německému FC St. Pauli.

Zájemce o podrobnosti o letošním ročníku turnaje si dovolím si odkázat na detailní reportáž z BBFC 2015 od Lukáše Másilka, eventuálně závěrečnou zprávu (doc; 5,1 MB).

Bohatá je už tradičně i dokumentární část turnaje – kromě fotek jsou k dispozici i videozáznamy všech 18 utkání z turnaje a také dokument, mapující celý turnaj.

Dokument z turnaje

A proč o tom celém vlastně píšu?

Ač mám postavu jako Ronaldo 🙂, tak na kolektivní sporty jsem nikdy moc nebyl. Co mně osobně na celé akci proto přijde jako největší pecka, je jeho atmosféra a neskutečný zápal a nadšení pro věc hlavně ze strany Jitky a Bukyho, kteří dokáží namotivovat celý organizačním i hráčský tým k maximálním výkonům a opakovaně zorganizovat turnaj, který všichni zúčastnění hodnotí jen v superlativech.

Tak za rok v Bučovicích opět na viděnou 😉

Související odkazy

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..