Informace na této stránce jsou určeny pro registrované účastníky Agory – konference o ICT pro uživatele s těžkým zrakovým postižením – která proběhne v sobotu 2. a v neděli 3. listopadu 2019 v prostorách Střediska Teiresiás Masarykovy univerzity. Informace na ní budou v případě potřeby průběžně aktualizovány.
Kontakty na organizátory
Radek Pavlíček: pavlicek@teiresias.muni.cz, 604 462 448
Pepa Konečný: konecny@tyflocentrumbrno.cz, 774 715 110
Organizační informace
Místo konání: Středisko Teiresiás, Komenského náměstí 2, Brno, GPS 49.1966069N, 16.6029947E
Hlavní organizátor: Teiresiás – Středisko pro podporu studentů se specifickými nároky
Hlavní partner: Deloitte
Jarní Agoru 2019 finančně podpořil Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška
Občerstvení: pro účastníky bude zajištěno občerstvení v průběhu soboty i neděle včetně obědů a sobotní společné večeře
Šatna: svá zavazadla si v případě potřeby můžete uložit v místnosti 104, která nám opět bude sloužit jako šatna
Ubytování: pro účastníky, kteří o ubytování projevili zájem při registraci, je ubytování za dotovanou cenu zajištěno v Garni hotelu Vinařská, GPS 49.1927186N, 16.5787697E
Doprava v průběhu akce: pro ubytované účastníky je po skončení sobotního programu zajištěna doprava autobusem z Komenského náměstí na zastávku Vinařská, v 18 hodin ze zastávky Vinařská k Plzeňskému dvoru. Dopravu po skončení večeře zpět na ubytování si účastníci zajišťují ve vlastní režii (v případě potřeby jsme schopni zajistit asistenty). V neděli ráno je pak zajištěn odvoz ubytovaných účastníků ze zastávky Vinařská na Komenského náměstí.
Cena: účast na akci je bezplatná, účastníci si hradí pouze dopravu do a z Brna, nápoje u sobotní společné večeře a případně příspěvek na ubytování.
O úhradu všech ostatních nákladů, zahrnujících zejména organizační zabezpečení akce a technologické zázemí, sobotní a nedělní oběd, sobotní večeři, nedělní snídani, drobné občerstvení během obou dnů (sušenky, ovoce, záviny) a část poplatku za ubytování, se dělí Středisko Teiresiás s partnery akce.
Doprava na místo konání aneb jak se k nám dostanete
Pro cestu do Střediska Teiresiás můžete využít několik způsobů dopravy.
MHD
K dopravě z autobusového či vlakového nádraží můžete využít běžnou MHD a na místo se dostavit sami.
Průvodcovská služba brněnského TyfloCentra
V případě, že si netroufáte podle popisů sami cestovat MHD, můžete využít nabídku průvodcovských služeb brněnského TyfloCentra. V takovém případě je možné volat na telefonní čísla 515 919 670 nebo 774 715 088, případně napsat na e-mail asistence@centrumpronevidome.cz a domluvit se.
Využití služeb Navigačního centra SONS ČR
Máte-li jen obavu, že se vám nepodaří dohledat konkrétní zastávky tramvají, nebo dojít z cílových zastávek do střediska Teiresiás a máte ve svém iPhone či Android telefonu nainstalovanou aplikaci Skype, můžete využít služeb Navigačního centra SONS a na telefoním čísle 221 462 412 nebo na emailu navigace@sons.cz se s jeho pracovníky domluvit, jak by vám mohli konkrétně pomoci.
Pracovníci Navigačního centra vám s předstihem mohou poradit, jaké spojení na akci nejlépe vybrat, doporučí, který z nabízených popisů tras bude nejlépe využít, případně vám jej mohou podle aktuálních potřeb doplnit a zaslat v příloze e-mailu.
V dané dny vám pak mohou pomoci i online přes aplikaci Skype nebo Facetime. Využít budete moci nejen hlasovou, ale i obrazovou komunikaci. Navigace vám prostě bude ráda k ruce. 🙂
Skype, kromě přenosu hlasu, může přenášet obraz či zaslat aktuální polohu. Doporučujeme si ale případně vše dopředu vyzkoušet. Skype kontakt je navigace:live (mezi slovy navigace a live je dvojtečka), který musíte přes Skype vyhledat. Uživatelé iPhone nemusejí použít Skype, nic instalovat, mohou využít Facetime. Kontakt je sonsnc@icloud.com.
Navigační centrum SONS nabízí v rámci spolupráce na Agoře své služby bezplatně všem zrakově postiženým účastníkům této akce a to i těm, kteří je nemají předplacené a nejsou v navigačním centru registrováni.
Přeprava nabízená Ligou vozíčkářů
Pokud nebudete chtít cestovat MHD, můžete využít i službu Ligy vozíčkářů. Ta nabízí možnost využít vozidlo upraveného pro přepravu vozíčkářů, avšak jsou ochotni přepravit i nevidomé, včetně vodicího psa. Bližší infomace k nabízené službě najdete na stránce Bezbariérová doprava. V případě zájmu jej doporučujeme kontaktovat s dostatečným, alespoň jednodenním předstihem.
Ať už se do střediska Teiresiás dopravíte kterýmkoliv z výše uvedených způsobů, u vrátnice vás bude čekat jeden z našich dobrovolníků, který vás nasměruje nebo doprovodí k prezenci, případně do přednáškového sálu.
Popisy tras
- Popis tras do Střediska Teiresiás (Komenského náměstí 2)
- Popis tras do hotelů Kounicova, Palackého a Vinařská
Popisy dalších tras najdete na stránce Popisy nejfrekventovanějších míst a tras v Brně.
Časový harmonogram akce
Sobota
- 09:30 Otevření prostor pro účastníky
- 10:00 až 11.45 Plenární sekce
- 11:45 až 12.45 Oběd v prostorách Teiresia
- 12.00 – 16.00 Možnost prohlídky expozic ve vystavovatelské části
- 13:30 až 14:30 1. běh workshopů
- 14:30 Přestávka
- 14:45 až 15:45 2. běh workshopů
- 15:45 Zakončení 1. dne
- 16:00 Přesun na ubytování
- 18:00 Společný přesun do restaurace Plzeňský dvůr (týká se ubytovaných v Garni hotelu Vinařská)
- cca od 18:15 Společná večeře v Plzeňském dvoře (pro přihlášené)
Neděle
- 09:00 Otevření prostor pro účastníky
- 09:15 Zahájení druhého dne
- 09:30 až 11:30 1. běh workshopů
- 11:30 Oběd v prostorách Teiresia
- 12:30 až 14:30 2. běh workshopů
- 14:30 Zakončení akce
Plenární část (sobota, 10.00 – 11.45)
Plenární sekce proběhne v sobotu 2. listopadu od 10.00 do 12.00 a vstup na ni je volný. A na jaké příspěvky se můžete těšit?
- Tanja Stevns, Lars Christensen, RoboBraille Outreach: RoboBraille
- Petr Dušek: 3D Nesmír se Světluškou v Lablind.Zone
- Milan Pešák, Spektra: Kamerové lupy připojitelné k počítači se systémem MacOS a dalším zařízením z produkce Apple
- Daniel Jungmann, GALOP: Novinky v nabídce společnosti GALOP
- Karel Giebisch, GiebHelpServis: Náramek Sunu Band
- Jakub Kachel, Sagitta: Představení portfolia společnosti Sagitta (OrCam MyEye a ReadEasy Evolve)
- Lukáš Pazderka, Seznam.cz: Co obnáší redesign služeb Seznamu s ohledem na přístupnost
- Petr Červenka, Radek Seifert: Haptické mapy celého světa od září pro české uživatele zdarma
- Jan Šimík, Matapo: BlindShell slaví 5. narozeniny
Pro individuální zobrazení prezentace na příručním displeji (nejen) pro uživatele se zrakovým postižením použijeme aplikaci Polygraf. Polygraf si můžete nainstalovat do vlastního zařízení (mobil, tablet), případně si jej budete moci zapůjčit na infostánku u místnosti, kde proběhne plenární sekce.
Pro distribuci simultánního tlumočení použijeme aplikaci Speekie, kterou si můžete stáhnout do svých mobilních telefonů (Speekie na Google Play, Speekie v App Store). V případě, že budete chtít tlumočení sledovat prostřednictvím vlastního telefonu a aplikace Speekie, nezapomeňte si vzít s sebou sluchátka. Tlumočení také bude možné sledovat prostřednictvím bezdrátových přijímačů, které si včetně sluchátek budete moci zapůjčit.
Bližší informace k plenární sekci včetně anotací příspěvků jsou k dispozici v článku Podzimní Agora 2019: program plenární sekce bude opět nabitý.
Výstavní část (sobota, 12.00 – 16.00)
Zájem vystavovat na podzimní Agoře 2019 projevilo rekordních 11 vystavovatelů. Kteří to jsou?
- BlindShell
- CashReader
- Ergones
- GALOP
- GiebHelp Servis
- Haptické Mapy.cz
- Nesmírný makerspace Lablind.Zone
- Sagitta
- Spektra
- Tyflopomůcky Olomouc
- RoboBraille
Bližší informace k k výstavě jsou k dispozici v článku Podzimní Agora 2019: na výstavě představí své produkty a služby rekordních 11 vystavovatelů.
Workshopy (sobota, neděle)
Během Agory proběhne přibližně 40 workshopů, zaměřených na různá témata z oblasti ICT pro zrakově postižené. Sobotní workshopy trvají 60 minut, nedělní pak 120 minut. Pro každý workshop bude vyhrazena jedna učebna, v níž se postupně budou střídat zájemci dle výše popsaného harmonogramu. Všechny učebny jsou vybaveny počítači a dataprojektorem.
Počet účastníků v jednom běhu workshopu se bude pohybovat kolem 5 osob.
Další informace k workshopům jsou k dispozici v článku Jarní Agora 2019: nabídka workshopů je opět velmi bohatá.
Rozvrh workshopů
Sobota
Neděle
Materiály k workshopům
Materiály vám poskytnou lektoři jednotlivých workshopů. Lektoři také mohou o svém tématu napsat článek a publikovat jej na vzdělávacím portálu Pélion.
Registrační místo
Registrační místo bude umístěno sobotu v prostoru naproti vrátnice, v neděli mezi malou a velkou galerií. Zde se můžete zaregistrovat, zaplatit příspěvek na ubytování, či získat odpovědi na své otázky.
Připojení k Internetu
V učebnách, v nichž budou probíhat workshopy, bude pro účastníky k dispozici připojení k WiFi (SSID: Agora, heslo: Teiresias2). Pokud máte možnost připojení do sítě eduroam, můžete využít i toto připojení.
Občerstvení
V průběhu akce bude k dispozici drobné občerstvení (sladké pečivo, sušenky, ovoce, kohoutková voda, káva, čaj), v době oběda vám pak nabídneme v sobotu bagety, v neděli pizzu.
S ohledem na počet účastníků a pro zvýšení komfortu sobotní oběd nabídneme v 1. patře v místnosti vedle plenární sekce. V neděli budeme oběd servírovat v galerii Střediska Teiresiás.
Slazené limonády a čokoládové tyčinky si budete mít možnost zakoupit v automatech u vrátnice.
Sobotní společná večeře proběhne přibližně od 18.15 formou rautu s nabídkou teplých i studených jídel v restauraci Plzeňský dvůr, nedělní snídaně pro ubytované účastníky bude servírována v prostorách Garni hotelu Vinařská.
Sobotní raut
- Kanapky se sýrem, se šunkou a sýrem, s poličanem
- Smažené kuřecí řízečky
- Kuřecí stehenní špalíky na divoko
- Hovězí kapucínský guláš
- Přílohy: pečivo, banketky, chléb; vařené brambory; šafránová rýže
- 3 druhy sýrů – eidam, ementál, uzený
- Šopský salát
- Okurky sterilované
- Minidezerty cukrářské
- Domácí koláčky (tvaroh, povidla)
- Ovoce – jahody, hrozno + sezonní
- Arašídy, chipsy, domácí tyčky
Diety a vegetariánské jídlo dle domluvy.
Na jídlo jste zváni, nápoje při večeři si hradí každý sám.
Asistence během akce
Na místě bude po celou dobu konání akce kromě nás k dispozici i několik dobrovolníků, na které se můžete obracet v případě, kdy budete potřebovat doprovodit do konkrétní učebny, zavést ke stolu s občerstvením, atp. Asistenti budou také k dispozici pro přesun na ubytování v sobotu v podvečer, v průběhu společné sobotní večeře a v neděli ráno pro přesun z ubytování do Střediska Teiresiás.
Co dělat, když nebudete na workshopech
Jestliže jste se v sobotu přihlásili jen na jeden workshop, můžete si ve zbývajícím čase prohlédnout výstavní část.
Pokud jste se přihlásili v neděli jen na jeden workshop, můžete po jeho skončení odejít či odjet domů. Pokud budete ještě chtít zůstat na místě a třeba si popovídat s kamarády a známými, budete k tomu prostor mít v galerii.
Pořizování obrazových a zvukových záznamů
Během Agory, pořádané Střediskem Teiresiás Masarykovy univerzity, budou pořizovány obrazové a zvukové záznamy. Účelem pořizování záznamů je výkon práv a oprávněných zájmů pořadatele ve formě dokumentace průběhu akce, předkládání informací o akci partnerům akce a propagace akce, a informování o akci prostřednictvím zpravodajství. Návštěvník svým vstupem na akci bere na vědomí, že jeho podoba může být obsažena na fotodokumentaci a souhlasí s tím.
Středisko Teiresiás nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.
Partneři Agory
Agoru by nebylo možné realizovat bez partnerů, kteří ji finančně či jinak podporují. Velmi nás těší, že i v letošním roce pokračuje spolupráce s oběma klíčovými partnery Agory: společností Deloitte, která zůstává hlavním partnerem Agory, a Nadačním fondem Českého rozhlasu, který Agoru podpořil grantem ze sbírky Světluška.
Poděkování za podporu
Podzimní Agoru podpořily společnosti
- Deloitte – hlavní partner Agory pro rok 2019
- Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška
- BESIP
- Bohemian Digital, s.r.o.
- GALOP, s.r.o.
- GiebHelp Servis, s.r.o.
- Matapo, s.r.o.
- Master Internet, s.r.o.
- Nadace Vodafone ČR
- Navigační centrum SONS ČR
- SAGITTA Ltd., spol. s r.o.
- Spektra, v.d.n.
- dobrovolníci z IBM Client Innovation Centre Brno
Všem partnerům děkujeme, velmi si vážíme jejich podpory.
O Středisku Teiresiás
Pořadatelem akce je Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, které Masarykova univerzita zřídila v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.
Středisko je garantem programu celoživotního vzdělávání nevidomých, jehož cílem je umožnit zrakově postižené veřejnosti, aby si bez ohledu na věk a sociální postavení doplnila vzdělání v dílčích předmětech akreditovaných studijních oborů způsobem odpovídajícím zrakovému postižení.
Více informací viz www.teiresias.muni.cz.