Podzimní Agora 2018: s novinkami v oblasti ICT pro zrakově postižené se přišlo seznámit přes 150 zájemců

O víkendu 3. a 4. listopadu 2018 proběhl ve Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity už osmý běh workshopů o informačních a komunikačních technologiích pro uživatele s těžkým postižením zraku – podzimní Agora 2018. Agora je unikátní akce s mezinárodní účastí, přitahující svým zaměřením a vysokou odbornou i organizační úrovní účastníky ze všech koutů České republiky a Slovenska.

Karel Giebisch, GiebHelp Servis, s.r.o.: Rivo 2,0, bezpečné a efektivní ovládání iPhonu tlačítky, ne dotykem

K oblíbeným a prakticky zaměřeným workshopům, zaměřených na práci v malých skupinkách, přibyla plenární část, v níž se účastníci měli možnost formou krátkých, frontálně vedených prezentací, seznámit s aktuálními novinkami v oboru. Nově jsme poskytli i prostor vystavovatelům, aby se hlavně zájemci, kteří už se nedostali na workshopy, měli možnost si představované novinky detailněji vyzkoušet.

67 zaregistrovaných zájemců na workshopy, více než 150 účastníků celkem, 5 vystavovatelů, 10 témat v plenární sekci, 46 workshopů. To jsou jen některá z čísel z podzimní Agory 2018. To, co nevystihnou, je skvělá atmosféra a nadšení všech, kteří se zúčastnili v pořadí už osmého běhu workshopů o ICT pro uživatele s těžkým postižením zraku.

Především díky štědré finanční podpoře společnosti Deloitte a Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška jsme mohli zájemcům nabídnout účast za nulový účastnický poplatek, pokrýt všechny nezbytné režijní náklady, opět uspořádat velmi žádanou dvoudenní variantu a do programu zařadit i novinky v podobě plenární sekce a výstavy. Děkujeme.

LCD obrazovky s logy partnerů, rozvrhem, roll upy Světlušky a Deloitte

Co vše bylo pro účastníky na Agoře připraveno?

Plenární část

Plenární sekce nabídla účastníkům možnost seznámit se prostřednictvím 10 příspěvků se vším podstatným, co se v oboru ICT pro zrakově postižené za poslední týdny a měsíce objevilo.

Sérii příspěvků odstartoval Jan Bloem z Nizozemska. Svoji přednášku nazval Vispero, your partner for the future! Společnost Vispero v současné době vlastní Freedom Scientific, Ai Squared či Optelec a v jejím portfoliu tedy najdeme dobře známé produkty jako je odečítač obrazovky JAWS, zvětšovací program ZoomText, braillské displeje Focus a Alva, kamerové lupy a mnoho dalšího. Tedy širokou škálu software a hardware, které jsou v současné době pilířem, na němž stojí počítačová gramotnost lidí s těžkým postižením zraku, a který jim mimo jiné umožňuje studovat či pracovat.

Plenární sekci zahájil Jan Bloem ze společnosti Vispero příspěvkem Vispero, your partner for the future!

Michal Jungmann v příspěvku WinMenu 2.0 a další novinky z GALOPu představil novou verzi pogramu WinMenu, umožňující vyhledávat a stahovat knihy ze všech online knihoven pro zrakově postižené, které podporuje aplikace Beletrik. Další představenou novinkou byly braillské displeje Focus Blue 5. generace, které obsahují interní textový editor Scratchpad pro zápis jednoduchých poznámek i bez připojeného počítače či mobilu. V nabídce GALOPu nyní najdeme i kameru OrCam MyEye 2 a ozvučený tlačítkový mobil BlindShell Classic.

Milan Pešák z VDN Spektra představil program Knihomol – jednoduchý nástroj pro čtenáře digitálních a zvukových knih. V poslední době došlo v aplikaci k několika inovacím – Knihomol nabízí nový audio přehrávač s možností nastavit rychlost přehrávání při zachované výšce hlasu, prostředí pro usnadnění čtení slabozrakým uživatelům a novinky v sekci časopisů.

Technologie související se zachycením a zhotovením třírozměrných objektů nás dovedly k mnoha zajímavým projektům pro zrakově hendikepované (hvězdářská setkávání – Nesmír, využití ve vzdělávání, busty…), které jsou pouhým malým předvojem projektů dalších. Kam jsme až došli s 3D? A kam kráčíme s 3D?

Příspěvek s názvem 3D vesmír (celý svět) přednesl Petr Dušek, který v něm zrekapituloval své dosavadní aktivity a nastínil plány do budoucna. S obsahem Petrova příspěvku se můžete seznámit v článku 3D tisk: Kam jsme až došli? Kam kráčíme? na portálu Pélion.

Funkce Vystupuj aplikace CG Transit usnadňuje cestování všemi prostředky hromadné dopravní prostředky – nejvíce asi pomůže v meziměstské autobusové dopravě. Upozorní uživatele na to, jak daleko cíl, která je následující zastávka a kdy je čas vystoupit. V příspěvku Vystupuj! Cestování bez stresu, že nevystoupíte včas s ní účastníky seznámili Zdeněk Bajtl a Marek Salaba.

Druhým zahraničním řečníkem byl Jaume Cunill ze španělské firmy Tech4Freedom. Jaume v příspěvku Take control of your life, using technology to focus on your goals and dreams představil produkty The Box a UFO a hovořil také o humanizaci technologií – o tom, že asistivní technologie jsou nástroje, které nám umožňují dosahovat toho, co v životě dosahovat potřebujeme, naše cíle, naše sny. O tom, že technologie se musí adaptovat na potřeby uživatelů – ne naopak.

Jaume Cunill, Tech4Freedom: Take control of your life, using technology to focus on your goals and dreams

Další příspěvek byl věnován jedné z horkých novinek Agory – chytré kameře Orcam MyEye 2. V příspěvku s názvem Představení Orcam MyEye 2.0 s ním účastníky plenární sekce seznámili Jakub Kachel a Hana Petrová ze společnosti Sagitta.

Karel Giebisch ze společnosti GiebHelp Servis přednesl příspěvek Rivo 2.0: bezpečné a efektivní ovládání iPhonu tlačítky, ne dotykem Karel v něm představil novou generaci bezdrátové numerické klávesnice Rivo 2, určené uživatelům iPhonu s VoiceOverem. Protože obsahuje reproduktor a mikrofon, lze ji použít i k poslechu hlasového výstupu VoiceOveru či telefonování. Klávesnice také nabízí vibrační odezvu při zapínání, párování a řadu dalších funkcí.

Cash Reader je nová aplikace pro rychlou identifikaci bankovek pomocí mobilu. Stačí namířit mobilem na bankovku a aplikace okamžitě vysloví nahlas její hodnotu. Důraz je kladen na snadné používání, maximální přístupnost i praktické doplňkové funkce. Pomocí Cash Reader lze rozpoznat většinu evropských bankovek a další neustále přidáváme. V příspěvku Mobilní aplikace Cash Reader ji představil Tomáš Jelínek.

Česká firma Matapo, s.r.o, pracuje na vývoji telefonu pro zrakově postižené již od roku 2014. V příspěvku Představení telefonů BlindShell byly Janem Hadáčkem krátce představeny obě aktuální modelové řady BlindShellu: staronový BlindShell 2 Baroque i zbrusu nový BlindShell Classic s tlačítky, se kterým se účastníci Agory mohli seznámit jak prostřednictvím workshopů, tak i na stánku několika vystavovatelů.

Výstava

Ve výstavní části si mohli zájemci prohlédnout expozice společností GALOP, s.r.o., Gieb Help Servis, s.r.o., Spektra, v.d.n., Petra Duška a Tomáše Jelínka. K vidění a vyzkoušení byly všechny horké novinky – braillské displeje Focus Blue 5. generace, tlačítkový mobilní telefon BlindShell Classic, klávesnice Rivo2, 3D modely nejen vesmírných těles a jevů, mobilní braillský displej BraillePen 14 či aplikace Cash Reader.

Stánek GALOPu v obležení

Workshopy

Zájemci si mohli vybrat z dvaceti nabízených témat a v průběhu Agory se přihlásit až na 5 workshopů. Během víkendu proběhlo 46 workshopů, na nichž se prostřídalo bezmála sedm desítek zájemců o tuto tématiku. Sobotní Workshopy byly zaměřeny na následující témata:

  • Milan Pešák, Michal Borek: ZoomText Fusion – ZoomText a JAWS společně při editaci textů a správě souborů
  • Vojtěch Polášek, Bohdan Milar: Seznam se s Linuxem 1/2
  • Zdeněk Bajtl, Marek Salaba: Vystupuj! Cestování bez stresu, že nevystoupíte včas
  • Jakub Kachel, Hana Petrová: Seznámení s revoluční pomůckou ORCAM
  • Marek Durila: Mobilní bankovnictví
  • Jan Hadáček: BlindShell Classic: moderní tlačítkový telefon pro nevidomé a slabozraké
  • Jan Bloem: Advancing your JAWS skills
  • Jan Balata, Zdeněk Míkovec: Naviterier: Navigace pro nevidomé chodce
  • Jaume Cunill: How to make the most of the Box One4All and the UFO utilities in daily life and leisure

V neděli si pak účastníci mohli vybrat z následující nabídky:

  • Jan Balata, Zdeněk Míkovec: Naviterier: Navigace pro nevidomé chodce
  • Jan Bloem: How to get the best out of JAWS in your daily live!
  • Jaume Cunill: How to make the most of the Box One4All and the UFO utilities in daily life and leisure
  • Jan Hadáček: BlindShell Classic: moderní tlačítkový telefon pro nevidomé a slabozraké
  • Vojtěch Polášek, Bohdan Milar: Seznam se s Linuxem 2/2
  • Milan Pešák, Michal Borek: ZoomText Fusion – ZoomText a JAWS společně v internetových prohlížečích a při editaci složitějších textů
  • Jan Pokorný, Martin Baláž: Malá domácí síť 2
  • Jakub Kachel, Hana Petrová: Seznámení s revoluční pomůckou ORCAM
  • Roman Kabelka: Teorie digitálního audia
  • Karel Giebisch: Nástroje usnadňující podnikání zrakově handicapovaným
  • Marek Salaba, Zdeněk Bajtl: iPhone od rozbalení po zavolání

Anotace a požadavky na účastníky jsou v případě zájmu stále k dispozici v článku Podzimní Agora 2018: spouštíme registraci na workshopy o ICT pro zrakově postižené.

Workshop Seznámení s revoluční pomůckou Orcam MyEye

Materiály z Agory

Neměli jste příležitost zúčastnit se Agory, ale zajímají vás témata, která na ní zazněla? Příspěvky, které nám lektoři jednotlivých workshopů dodají, postupně zveřejňujeme na vzdělávacím portálu Pélion v sekci Agora.

Zpřístupnění Agory

S ohledem na primární cílovou skupinu naší akce, kterou jsou uživatelé s těžkým postižením zraku, dbáme také o její maximální zpřístupnění. Prostory Střediska Teiresiás jsou skvělým místem pro pořádání naší akce, jelikož jsou zpřístupněny pro tuto cílovou skupinu (brailleské popisky na štítcích dveří, hmatové mapy interiéru, atp.). Na místě také máme k dispozici tým asistentů, kteří s orientací v prostorách Teiresia v případě potřeby pomáhají. Ceníme si a plně využíváme technologické zázemí Teiresia (vybavené učebny, technika pro účastníky k zapůjčení, atp.).

I v digitálním prostoru se snažíme o to, aby uživatelé při získávání potřebných informací nemuseli překonávat žádné překážky. Registrovaní účastníci dostávají všechny informace v digitální podobě v několika formátech tak, aby si mohli vybrat ten, který jim nejlépe vyhovuje. Individuální rozvrh zasíláme prostřednictvím SMS, aby jej měli účastníci vždy po ruce ve svém mobilním telefonu.

Potřebám primární cílové skupiny je uzpůsoben výklad a způsob vedení workshopů. Pro tuto formu vzdělávání (skupina přibližně 5 účastníků a 2 lektoři) jsme se rozhodli právě proto, aby uživatelé měli dostatek času a prostoru si probírané věci pod vedením lektorů prakticky vyzkoušet. A jak jednoznačně vyplývá ze zpětné vazby, tento formát akce je uživateli velmi ceněn a my jej máme v plánu zachovat i do dalších let.

Pro ty, kteří se necítí jistí v angličtině, jsme zajistili simultánní tlumočení příspěvků, pro jeho distribuci jsme použili aplikaci Speekie).

O simultánní tlumočení se skvěle postaral Zdeněk Rybák

Pro individuální zobrazení prezentace na příručním displeji (nejen) pro uživatele se zrakovým postižením jsme použili aplikaci Polygraf. Ten si mohli účastníci nainstalovat do vlastního zařízení (mobil, tablet), případně si jej mohli zapůjčit na infostánku u místnosti, v níž proběhla plenární sekce.

Ve spolupráci s partnery Agory se také snažíme účastníkům usnadnit dopravu do a z místa konání akce.

Zpětná vazba účastníků

Agora byla ze strany účastníků i lektorů opět velmi kladně hodnocena. Jsme rádi, že zájem o vzdělávání v oblasti ICT je nejen mezi koncovými uživateli, ale že nabízená témata jsou zajímavá i pro odbornou veřejnost a že jsme opět mohli přivítat kolegy z TyfloCenter, Tyfloservisu či center podpory na vysokých školách.

Zpětné vazby se nám sešlo opravdu hodně, najdete ji tedy v samostatném článku Podzimní Agora 2018: jak ji viděli účastníci. Za všechny zde ocituji aspoň jedno hodnocení, které myslím velmi dobře vystihuje podstatu a náročnost toho, co děláme.

Radku, odjíždím se skvělým zážitkem. Dělat konferenci, kde všichni vidí je kumšt, ale udělat akci pro 150, kde jich většina nevidí, to je pro mě mistrovský kousek a pořádná odvaha. Děkuji.

Poděkování za podporu

Agoru by nebylo možné realizovat bez partnerů, kteří ji finančně či jinak podporují. Všem za podporu moc děkujeme.

Poděkování patří také asistentům za poskytnutí nezbytného servisu účastníkům v průběhu celé akce, kolegům z ekonomického oddělení Střediska Teiresiás za zajištění nezbytné administrativy a kolegům z Oddělení speciální informatiky za pomoc s přípravou technického zázemí pro workshopy.

Fotogalerie na Flickru

Podzimní Agora 2018, 3.–4. 11. 2018

Reportáž v TV Brno 1

Co plánujeme na příští rok?

Z půldenního setkání asi 30 zájemců o tématiku informačních a komunikačních techologií pro zrakově postižené se Agora za čtyři roky stala dvoudenní konferencí a my dosáhli maxima prostorových, personálních i všech možných dalších kapacit. Minimálně 150 lidí, 11 paralelně běžících workshopů či chodby zcela obsazené stánky vystavovatelů naznačují, že nastal čas akci v této podobě nejméně na rok „zakonzervovat“, aby si „sedla“ a my měli prostor doladit některé detaily, které si ještě zaslouží pozornost (například dokončit přípravy nového systém pro registrace či samostatného webu Agory, jelikož roste množství informací, které vám potřebujeme předávat, a stávající řešení už přestává dostačovat). A co bude dál, se uvidí 🙂

Určitě zachováme to, co se účastníkům na podzimním běhu líbilo – na jaře se tedy opět můžete těšit na plenární sekci, plánujeme pozvat jednoho či dva zahraniční přednášející a nabídnout prostor vystavovatelům.

Pozvánka na jarní Agoru 2019

Jarní Agora 2019 proběhne o víkendu 18. a 19. května 2019 opět ve Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity na Komenského náměstí 2.

Sběr témat na jarní Agoru 2019 spustíme v lednu 2019, registrace pak na začátku dubna. Vážné zájemce o účast na workshopech velmi prosíme, aby si hlídali termíny a včas se zaregistrovali – navyšování míst v jednotlivých workshopech neplánujeme, protože to z prostorových ani koncepčních důvodů není možné. Děkujeme za pochopení.

Ještě jednou děkujeme všem, kdo se jakkoliv zasloužili o to, že se podzimní Agora 2018 vydařila, a těšíme se na další společné vzdělávání a setkávání.

Radek Pavlíček & Pepa Konečný

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..