Podzimní Agora 2018: spouštíme registraci na workshopy o ICT pro zrakově postižené

Agora – workshopy o výpočetní technice pro uživatele s těžkým postižením zraku – je vzdělávací akce, která se těší stále většímu zájmu ze strany účastníků i lektorů. Dvakrát do roka se ve Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity sejde několik desítek zájemců, aby se seznámili s novinkami v oblasti speciální výpočetní techniky, vyměnili si zkušenosti či se prakticky procvičili v dovednostech v práci s informačními a komunikačními technologiemi pomocí odečítacího nebo zvětšovacího programu.

Zaplněná galerie Střediska Teiresiás

Základní informace

Pořadatel akce: Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky – Teiresiás
Akci podporují: společnost Deloitte a Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška
Místo konání: Komenského náměstí 2, 602 00 Brno
Termín podzimního běhu: 3. a 4. listopadu 2018
Účastnický poplatek: 0 Kč, účastníci si hradí dopravu do a z místa konání, příspěvek na ubytování a nápoje při společné sobotní večeři
Občerstvení: pro účastníky bude zajištěno občerstvení v průběhu soboty i neděle včetně obědů a sobotní společné večeře
Ubytování: pokud máte v plánu zúčastnit se sobotního i nedělního programu a potřebovali byste pomoc se zajištěním ubytování v Brně ze soboty na neděli, zaškrtněte prosím odpovídající políčka v registračním formuláři. Pokusíme se Vám ubytování zajistit a spolupodílet se na pokrytí nákladů. S detaily ohledně ubytování a jeho úhrady se spojíme s konkrétními zájemci.

Harmonogram akce

  • Sobota 3. 11. 2018
    • 09:30 Otevření prostor Teiresia pro účastníky
    • 09:45 Zahájení akce, úvodní slovo
    • 10:00 až 12:30 Plenární sekce (včetně přestávky)
    • 12:30 Oběd
    • 13:00 až 16:00 Možnost prohlídky expozic
    • 13:30 První běh workshopů
    • 14:30 Přestávka
    • 14:45 Druhý běh workshopů
    • 15:45 Zakončení prvního dne
    • 16:00 Přesun na ubytování
    • 18:00 Společná večeře v Plzeňském dvoře (pro přihlášené)
  • Neděle 4. 11. 2018
    • 08:30 Otevření prostor pro účastníky
    • 09:00 Zahájení druhého dne
    • 09:15 První běh workshopů
    • 10:45 Přestávka
    • 11:00 Druhý běh workshopů
    • 12:30 Oběd
    • 13:15 Třetí běh workshopů
    • 14:45 Zakončení akce

Plenární část

První velkou novinkou Podzimní Agory 2018 je zařazení společné plenární sekce pro až 130 účastníků, která proběhne v sobotu od 10:00 do 12:30, na níž se bude možné formou krátkých, frontálně vedených prezentací, seznámit s vybranými tématy. Simultánní tlumočení příspěvků, které budou předneseny v angličtině, bude zajištěno (pro jeho distribuci použijeme aplikaci Speekie).

Na co se můžete těšit?

  • Zahájení, úvodní slovo
  • Jan Bloem, Vispero: Vispero, your partner for the future!
    Introduction of Vispero; Vispero product news; Plans for the future
  • Michal Jungmann, GALOP, s.r.o.: WinMenu 2.0 a další novinky z GALOPu
    Ve světové premiéře uvedeme novou verzi našeho speciálního programu WinMenu GALOP a předvedeme, jak jednoduše lze s její pomocí pracovat s
    digitálními knihovnami pro zrakově postižené. Stručně též představíme další novinky v naší nabídce, které bude možné zevrubněji prohlédnout
    a vyzkoušet na našem stánku v rámci doprovodného programu – novou generaci braillských řádků Focus s vestavěnou funkcí poznámkového bloku, ozvučený tlačítkový telefon BlindShell Classic a miniaturní čtecí zařízení OrCam MyEye.
  • Milan Pešák, Spektra, v.d.n.: Knihomol – jednoduchý nástroj pro čtenáře digitálních a zvukových knih
    Knihomol je jednoduchá aplikace z dílny Spektra, v.d.n., která vám umožní dostat se ke svým oblíbeným knihám a časopisům mnohem rychleji a pohodlněji, protože vše, co potřebujete, najdete v přehledných nabídkách. Ve čtečce DocTTS dodávané spolu s Knihomolem se vám stažené texty nebo audio soubory budou číst mnohem lépe než ve standardním editoru, protože program DocTTS je pro tento účel přímo navržen.
    V poslední době došlo v aplikaci k několika inovacím. V rámci krátké prezentace Vám ukážeme nový audio přehrávač s možností nastavit rychlost přehrávání při zachované výšce hlasu, prostředí pro usnadnění čtení slabozrakým uživatelům a novinky v sekci časopisů.
  • Petr Dušek: 3D vesmír (celý svět)
    Technologie související se zachycením a zhotovením třírozměrných objektů nás dovedly k mnoha zajímavým projektům pro zrakově hendikepované (hvězdářská setkávání – Nesmír, využití ve vzdělávání, busty…), které jsou pouhým malým předvojem projektů dalších. Kam jsme až došli s 3D? A kam kráčíme s 3D?
  • Marek Salaba, Zdeněk Bajtl: Vystupuj! Cestování bez stresu, že nevystoupíte včas
    Funkce Vystupuj aplikace CG Transit usnadňuje cestování všemi prostředky hromadné dopravní prostředky – nejvíce asi pomůže v meziměstské autobusové dopravě. Upozorní uživatele na to, jak daleko cíl, která je následující zastávka a kdy je čas vystoupit.
  • Jaume Cunill, Tech4Freedom: Take control of your life, using technology to focus on your goals and dreams
    We believe that every person must be able to focus their life on meaningful things, instead of focus on breaking barriers. Considering our convictions, we explain how we have arrived to provide the solutions of our devices, centering on real people needs.
  • Jakub Kachel, Sagitta, s.r.o.: Představení Orcam MyEye 2.0
    Stručné představení nové kompenzační pomůcky ORCAM MYEYE 2.0 s prezentací funkcí. Příklady použití v praxi.
  • Karel Giebisch, GiebHelp Servis, s.r.o.: Rivo 2,0, bezpečné a efektivní ovládání iPhonu tlačítky, ne dotykem
    Seznamte se se zcela novou generací klávesnice Rivo. Malá hardwarová klávesnice, kterou snadno schováte do dlaně. Na rozdíl od první verze, toho umí mnohem víc. Odlišný design, řada užitečných funkcí. Zjistěte, čím je tak jedinečná.
  • Tomáš Jelínek: Mobilní aplikace Cash Reader
    Cash Reader je nová aplikace pro rychlou identifikaci bankovek pomocí mobilu. Stačí namířit mobilem na bankovku a aplikace okamžitě vysloví nahlas její hodnotu. Důraz je kladen na snadné používání, maximální přístupnost i praktické doplňkové funkce. Pomocí Cash Reader lze rozpoznat většinu evropských bankovek a další neustále přidáváme. V rámci plenární sekce vás seznámím s funkcemi aplikace a s plány do blízké budoucnosti.
  • Jan Hadáček, Matapo, s.r.o.: Představení telefonů BlindShell
    Česká firma Matapo, s.r.o, pracuje na vývoji telefonu pro zrakově postižené již od roku 2014. Budou krátce představeny obě aktuální modelové řady BlindShellu: staronový BlindShell 2 Baroque i zbrusu nový BlindShell Classic s tlačítky. Dozvíte se, v čem se modely liší, a jaké funkce mohou uživatelům nabídnout.

Výstavní část

Prostor pro vystavovatele je další z novinek podzimního běhu Agory. Těšit se můžete na expozice následujících vystavovatelů, které si budete moci prohlédnout v sobotu od 13:00 do 16:00.

GALOP, s.r.o.

Na stánku společnosti GALOP si budete moci vyzkoušet WinMenu 2.0, které na Agoře představíme ve světové premiéře. Předvedeme Vám, jak jednoduše lze s jeho pomocí pracovat s digitálními knihovnami pro zrakově postižené. K vyzkoušení budou i další novinky v naší nabídce: nová generace braillských řádků Focus s vestavěnou funkcí poznámkového bloku, ozvučený tlačítkový telefon BlindShell Classic a miniaturní čtecí zařízení OrCam MyEye.

Gieb Help Servis, s.r.o.

Společnost GiebHelp servis s.r.o., známá dříve jako IT Gieb, zastupovaná Karlem Giebischem, cílí na nejmodernější technologie vůbec. U stánku si budete moci prohlédnout a vyzkoušet práci s Apple produkty, jako je MacBook, iPad či iPhone, ale i různé doprovodné příslušenství. Dále na vás bude čekat jediný přístupný platební terminál, díky kterému mohou i nevidomí podnikatelé přijímat platby kartou. Braillský displej Esys a nesmí chybět ani žhavá novinka, kterou necháme až do poslední chvíle zahalenu tajemstvím.

Petr Dušek

Na expozici budou primárně vystaveny výtisky vesmírných těles a jevů, zejména ty, které jsme využili na hvězdářských setkáních Nesmír, například: model Měsíce, měsíční krátery, reliéf hvězdokupy, model nosné rakety Falcon Heavy od společnosti SpaceX, hra Vesmírné krabičky (Zapamatuj si vesmír). Vedle těchto objektů si zájemci mohou prohlédnout neméně zajímavé, avšak tematicky odlišné objekty: model multifunkční auly Gong v Ostravě, stojánky na mobil, školní pomůcky.

Exponovány budou též 3D tiskárny (jedna tisknoucí a jedna vypnuta pro bližší prozkoumání). Jedná se o populární 3D tiskárny, které fungují na bázi technologie FDM (fused deposition modeling), kdy je model vytvářen, zjednodušeně řečeno, tavnou pistolí, která nanáší vrstvu za vrstvou nataveného materiálu, až vytvoří celý model.

V rámci expozice zájemci budou mít možnost prodisktovat své 3D projekty, třeba i ty, které se na něčem tzv. zadrhly.

Spektra, v.d.n.

VDN Spektra na svém stánku předvede novou přenosnou mluvící kamerovou lupu Compact HD 6, ukázky softwarových řešení ze své produkce včetně programu enVid pro zpracování obrazu z připojených USB kamerových lup či oblíbeného čtenářského programu Knihomol a též braillskou tiskárnu Index Everest a programy pro editaci braillských textů. Na stánku bude k vyzkoušení také zcela nový typ klávesově-dotykového telefonu BlindShell Classic. Pro příznivce mobilních zařízení dále Spektra ukáže zástupce hlavních tříd techniky v této oblasti, Tedy telefony iPhone spolupracující s novou klávesnicí Rivo2 a novým brailským řádkem BraillePen 14 i tablety iPad.

Tomáš Jelínek

Na stánku si budete moci prakticky vyzkoušet Cash Reader na připravených iPhone a Android telefonech. Zájemcům aplikaci nainstalujeme do jejich telefonu a naučíme ji efektivně používat.

K ukázce bude i aplikace NowYouSee, která funguje jako kompenzační pomůcka pro osoby s poruchou barvocitu. Hosté si můžou vyzkoušet online test barvosleposti i samotnou aplikaci, která pomocí různých filtrů poruchy kompenzuje nebo simuluje.

Nabídka workshopů

Sobota 3. 11. 2018

Všechny sobotní workshopy mají jednotnou délku 60 minut.

Všechny sobotní workshopy už jsou obsazeny. Děkujeme za zájem.

  1. Milan Pešák, Michal Borek: ZoomText Fusion – ZoomText a JAWS společně při editaci textů a správě souborů
  2. Vojtěch Polášek, Bohdan Milar: Seznam se s Linuxem 1/2
  3. Zdeněk Bajtl, Marek Salaba: Vystupuj! Cestování bez stresu, že nevystoupíte včas
  4. Jakub Kachel, Hana Petrová: Seznámení s revoluční pomůckou ORCAM
  5. Marek Durila: Mobilní bankovnictví
  6. Jan Hadáček: BlindShell Classic: moderní tlačítkový telefon pro nevidomé a slabozraké
  7. Jan Bloem: Advancing your JAWS skills
  8. Jan Balata, Zdeněk Míkovec: Naviterier: Navigace pro nevidomé chodce
  9. Jaume Cunill: How to make the most of the Box One4All and the UFO utilities in daily life and leisure

Neděle 4. 11. 2018

Všechny nedělní workshopy mají jednotnou délku 90 minut.

  1. Jan Balata, Zdeněk Míkovec: Naviterier: Navigace pro nevidomé chodce
  2. Jan Bloem: How to get the best out of JAWS in your daily live!
  3. Jaume Cunill: How to make the most of the Box One4All and the UFO utilities in daily life and leisure
  4. Jan Hadáček: BlindShell Classic: moderní tlačítkový telefon pro nevidomé a slabozraké
  5. Vojtěch Polášek, Bohdan Milar: Seznam se s Linuxem 2/2
  6. Milan Pešák, Michal Borek: ZoomText Fusion – ZoomText a JAWS společně v internetových prohlížečích a při editaci složitějších textů

Nedělní workshopy, které už jsou obsazeny

  • Jan Pokorný, Martin Baláž: Malá domácí síť 2
  • Jakub Kachel, Hana Petrová: Seznámení s revoluční pomůckou ORCAM
  • Roman Kabelka: Teorie digitálního audia
  • Karel Giebisch: Nástroje usnadňující podnikání zrakově handicapovaným
  • Marek Salaba, Zdeněk Bajtl: iPhone od rozbalení po zavolání

Registrovat se na Podzimní Agoru 2018

Anotace workshopů

Sobota

Vystupuj! Cestování bez stresu, že nevystoupíte včas

Lektoři: Zdeněk Bajtl, Marek Salaba
Anotace: Účastníky seznámíme a hlavně jim i v praxi ukážeme, jak funguje Vystupuj. Funkce v rámci aplikace CG Transit, díky níž budete vždy vědět, jak je daleko váš cíl, která je následující zastávka a hlavně, telefon vás notifikací upozorní, že je čas vystoupit. To platí pro všechny hromadné dopravní prostředky – nejvíce asi pomůže v meziměstské autobusové dopravě.
Po krátkém teoretickém seznámení s aplikací vyrazíme do terénu, abychom si to vyzkoušeli na ostro. Také bychom chtěli upozornit, že tyto jízdní řády CG Transit, jsou plně přístupné s VoiceOverem a myslíme si, že jsou horkým aspirantem na nejpřístupnější aplikaci roku. Více o projektu Vystupuj viz www.sons.cz/projekty/vystupuj
Požadavky na účastníky: Mít telefon iPhone, na Androidu není funkce dostupná

Naviterier: Navigace pro nevidomé chodce

Lektoři: Jan Balata, Zdeněk Míkovec, Naviterier, s.r.o.
Anotace: Na workshopu vám představíme nové funkce navigace pro nevidomé chodce Naviterier. V ulicích Brna si budete moci vyzkoušet start trasy z aktuální polohy, kdy vás Naviterier zaměří pomocí satelitů (GPS). Dále vám představíme zcela unikátní vyhledávání zastávek MHD bez nutnosti použít grafické mapové podklady pro jednoznačné určení zastávky, které nemá žádná jiná navigace.
Naviterier je speciální navigace, která pomáhá nevidomým lidem samostatně zvládnout těžké situace jako překonat rušnou křižovatku, najít nejlepší pěší trasu nebo se zorientovat poslepu na chodníku. Hlasová navigace mluví s nevidomými podobně, jako kdyby s nimi mluvil člověk. Navíc je napojená na linku Navigačního centra SONS, která pomůže i v nejkrizovějších situacích. Díky detailní práci s terénem (s využitím platformy ROUTE4ALL) a speciální integraci na Navigační centrum SONS nahrazuje Naviterier všechny kombinace aplikací, které doposud nevidomí chodci používali pro orientaci ve městě. Vytvořili jsme tak unikátní pomůcku, která chodce bezpečně naviguje do vybraného cíle a to bez závislosti na druhé osobě.
Velice nás budou zajímat vaše komentáře a připomínky
Požadavky na účastníky: Přineste si vlastní mobilní telefon (libovolné značky), abyste si mohli vyzkoušet funkce Naviteriera.

Advancing your JAWS skills

Lektor: Jan Bloem, Vispero
Anotace: This workshop will advance your JAWS skills first of all on the latest Windows 10 operating system with the available cursors like JAWS, PC and Touch cursor. Secondly on surfing the internet with your preferred browser, how to make the best use of the JAWS settings for the virtual cursor, customizing lables on complex pages, how to use Smart Navigation and how to use Flexible web.
We will also learn how to make proper use of the more advanced web applications from Google and Microsoft, like googledocs, Gmail, Calendar, hangouts and the apps within the Office 365 suite.
Požadavky na účastníky: Basic knowledge of JAWS, basic experience with office and internet. Znalost angličtiny výhodou (workshop bude veden v angličtině, tlumočení bude zajištěno).

How to make the most of the Box One4All and the UFO utilities in daily life and leisure

Lektor: Jaume Cunill, Tech4Freedom
Anotace: We explain how to use the Box & the UFO, to pull their maximum advantages in our daily life, taking special attention on the possibility to tailor our devices, to adapt their solutions to the different needs that we have in different moments.
Požadavky na účastníky: Znalost angličtiny výhodou (workshop bude veden v angličtině, tlumočení bude zajištěno).

Mobilní bankovnictví

Lektor: Marek Durila
Anotace: Je jen málo situací, kdy je třeba použít velké a mnohdy nepřehledné webové rozhraní internetového bankovnictví. V dnešní době se většina věcí dá pohodlně vyřešit přes mobilní bankovnictví. Rád bych vás seznámil s mobilními bankovnictvími jednotlivých bank a jejich přístupností.
Požadavky na účastníky: Přineste si vlastní mobilní telefon (libovolné značky).

BlindShell Classic: moderní tlačítkový telefon pro nevidomé a slabozraké

Lektor: Jan Hadáček, Matapo, s.r.o.
Anotace: Naše firma se již několik let snaží vyvinout snadno ovladatelný a praktický telefon pro nevidomé a slabozraké. Naše poslední dva modely, založené na dotykovém displeji, používají tisíce lidí v desítkách zemí po celém světě. Nyní představujeme BlindShell Classic, nový telefon klasické konstrukce s tlačítky, který spojuje moderní funkce a intuitivnost ovládání klasického tlačítkového telefonu do jednoho propracovaného celku. Požadavky na účastníky Bez speciálních požadavků.

Seznámení s revoluční pomůckou ORCAM

Lektor: Jakub Kachel, Hana Petrová, Sagitta, s.r.o.
Anotace: Možnost si na vlastní kůži vyzkoušet kompenzační pomůcku ORCAM, která je revoluční a jediná svého druhu na světovém trhu. Základní funkce tohoto zařízení je čtení textu, rozpoznávání čárových kodu, rozpoznávání barev, rozpoznávání obličejů, rozpoznávání předmětů. Tuto pomůcku bude možno vyzkoušet i v terénu za doprovodu zkušeného uživatele.
Požadavky na účastníky: Workshop je určen pro kdokoliv, koho bude tato pomůcka zajímat.

ZoomText Fusion – ZoomText a JAWS společně při editaci textů a správě souborů

Lektoři: Milan Pešák, Michal Borek, Spetra, v.d.n.
Anotace: Jak spolupracuje ZoomText a JAWS při editaci textů a správě souborů? Které funkce JAWSu uživatel ZoomTextu využije nejčastěji? K čemu je dobré dotykové ovládání a kde jsou jeho limity a úskalí?
Na tyto a podobné otázky Vám odpoví postupy, které si ukážeme v rámci 60 minutového workshopu. K tomu dodáme ještě pár doporučení a triků, zodpovíme několik otázek a dáme prostor, abyste si alespoň něco z toho, o čem jsme mluvili, sami vyzkoušeli. Těšíme se na Vás.
Požadavky na účastníky Základní znalost práce v systému Windows 10 se zvětšovačem ZoomText nebo s odečítačem obrazovky

Seznam se s Linuxem 1/2

Lektoři: Vojtěch Polášek, Bohdan Milar
Anotace: Linux je moderní a otevřený operační systém, který má mnoho co nabídnout. Už dávno to není systém jen pro hackery nebo počítačové nadšence. Myslí i na nevidomé uživatele a právě tyto funkce bychom vám chtěli představit.
Tento workshop je prvním v dvoudílné sérii. Účastníkům silně doporučujeme navštívit také workshop Seznam se s Linuxem 2/2, který proběhne v neděli.
V tomto workshopu se zaměříme na to, jak Linux zprovoznit. Budeme totiž používat verzi systému, která se spustí z USB flash disku a umožní vám si celý systém vyzkoušet bez toho, abyste zasahovali do svého již nainstalovaného operačního systému. Tento počáteční úkon bývá někdy obtížný a proto jsme se rozhodli vám s ním pomoci přímo na workshopu.
Znamená to, že velmi doporučujeme si přinést svůj vlastní laptop. Ukážeme vám, jak Linux bezpečně zprovoznit a budete tak moci dále experimentovat doma!
Pokud si svůj laptop nemůžete přinést, nezoufejte, Linux si vyzkoušíte na počítačích střediska Teiresiás. Cílem workshopu tedy bude naučit vás, jak Linux správně spustit. Ve zbývajícím čase se vrhneme na prozkoumávání jeho funkcí.
Požadavky na účastníky Doporučujeme vlastní laptop. Požadavky jsou 64bitový procesor, minimálně 4 Gb RAM, USB port. Klidně si přineste i jiné příslušenství, jehož funkčnost chcete s Linuxem otestovat (např. braillský řádek).

Neděle

Naviterier: Navigace pro nevidomé chodce

Lektoři: Jan Balata, Zdeněk Míkovec, Naviterier, s.r.o.
Anotace: Na workshopu vám představíme nové funkce navigace pro nevidomé chodce Naviterier. V ulicích Brna si budete moci vyzkoušet start trasy z aktuální polohy, kdy vás Naviterier zaměří pomocí satelitů (GPS). Dále vám představíme zcela unikátní vyhledávání zastávek MHD bez nutnosti použít grafické mapové podklady pro jednoznačné určení zastávky, které nemá žádná jiná navigace.
Naviterier je speciální navigace, která pomáhá nevidomým lidem samostatně zvládnout těžké situace jako překonat rušnou křižovatku, najít nejlepší pěší trasu nebo se zorientovat poslepu na chodníku. Hlasová navigace mluví s nevidomými podobně, jako kdyby s nimi mluvil člověk. Navíc je napojená na linku Navigačního centra SONS, která pomůže i v nejkrizovějších situacích. Díky detailní práci s terénem (s využitím platformy ROUTE4ALL) a speciální integraci na Navigační centrum SONS nahrazuje Naviterier všechny kombinace aplikací, které doposud nevidomí chodci používali pro orientaci ve městě. Vytvořili jsme tak unikátní pomůcku, která chodce bezpečně naviguje do vybraného cíle a to bez závislosti na druhé osobě.
Velice nás budou zajímat vaše komentáře a připomínky
Požadavky na účastníky: Přineste si vlastní mobilní telefon (libovolné značky), abyste si mohli vyzkoušet funkce Naviteriera.

How to get the best out of JAWS in your daily live!

Lektor: Jan Bloem, Vispero
Anotace: In this workshop we will learn how to use JAWS with the latest features in Windows 10, how to use the start menu, how to launch programs and how to make use of the internal mail program, browsers and PDF readers.
We will learn how to make settings in JAWS for speech and braille and how to use it with different languages.
In combination with the Pearl, we will learn how to use JAWS for OCR purposes. To read inaccessible PDF files, printed books or flyers and how to edit the scanned text.
We will learn some basic JAWS features on the internet and how to learn to advance your surfing skills. We will also briefly discuss the possibilities in Googledocs and Office 365 and skype.
To improve the quality of your text documents, we will learn how to use Text Analyzer and the quick navigation keys in Microsoft Word to avoid spelling and grammar errors.
To optimize the reading of tables and spreadsheets we will learn how to make JAWS announce the Row and Column titles.
To help and to train each other, we will learn how to make use of JAWS Tandem.
Požadavky na účastníky: Znalost angličtiny výhodou (workshop bude veden v angličtině, tlumočení bude zajištěno).

How to make the most of the Box One4All and the UFO utilities in daily life and leisure

Lektor: Jaume Cunill, Tech4Freedom
Anotace: We explain how to use the Box & the UFO, to pull their maximum advantages in our daily life, taking special attention on the possibility to tailor our devices, to adapt their solutions to the different needs that we have in different moments.
Požadavky na účastníky: Znalost angličtiny výhodou (workshop bude veden v angličtině, tlumočení bude zajištěno).

BlindShell Classic: moderní tlačítkový telefon pro nevidomé a slabozraké

Lektor: Jan Hadáček, Matapo, s.r.o.
Anotace: Naše firma se již několik let snaží vyvinout snadno ovladatelný a praktický telefon pro nevidomé a slabozraké. Naše poslední dva modely, založené na dotykovém displeji, používají tisíce lidí v desítkách zemí po celém světě. Nyní představujeme BlindShell Classic, nový telefon klasické konstrukce s tlačítky, který spojuje moderní funkce a intuitivnost ovládání klasického tlačítkového telefonu do jednoho propracovaného celku. Požadavky na účastníky Bez speciálních požadavků.

Nástroje usnadňující podnikání zrakově handicapovaným

Lektor: Karel Giebisch, Gieb Help Servis, s.r.o.
Anotace: Staňte se samostatnými podnikateli i v případě zrakového handicapu. Díky několika užitečným nástrojům, provádějte většinu úkonů bez pomoci vidících. Jak toho docílit?
Zavítejte na tento workshop a zjistěte podrobnosti.
Co vás čeká a nemine?:

  • Web, základ k úspěchu.
  • Tiskopisy zahoďte. Vládne elektronická komunikace.
  • Hotovost je minulostí. Přijímejte platby online hned dvěma způsoby.
  • Nečekejte na účetní. Faktura na pár kliknutí.

Díky kvalitní webové prezentaci, v podstatě internetovému portálu, odpadne hned několik starostí na jednou. Předvedeme si názornou ukázku na konkrétní profesi.
Proč chodit na poštu, když vše můžete řešit přes datovou schránku? Zjistěte vše, co byste o této elektronické komunikaci měli rozhodně vědět. A po skončení s workshopu už nebudete chtít řešit administrativu jinak. To mi věřte.
I v případě zrakového znevýhodnění lze přijímat od svých klientů platby kartou. A to jak přes platební terminál, tak i online pomocí platební brány. Nevěříte? Pak se dojděte přesvědčit.
A perlička na závěr. Znám a používám fakturační systém, kde na fakturace nepotřebujete vůbec vidět.
Nejmodernější trendy na vás čekají právě na tomhle workshopu. U toho nesmíte chybět.
Požadavky na účastníky: Zájem o danou problematiku, chuť dovědět a vyzkoušet si něco nového. Práce s PC na základní uživatelské úrovni, především ovládání internetu.

Teorie digitálního audia

Lektor: Roman Kabelka
Anotace: Digitální audio je v komerční sféře již přes 35 let, avšak jeho bezchybnému zpracování rozumí stále jen profesionálové. Mnoho současných zařízení se snaží, ať už při přehrávání, nebo záznamu, od celé problematiky uživatele odstínit a poskytnout mu vyhovující výsledek, ale opravdu kvalitní přehrávání a záznam digitálního audia vyžaduje hlubší znalosti.
Co se dozvíte/naučíte:

  • Jak se digitální zvuk zaznamenává a přehrává.
  • Jaké jsou parametry digitálního audia a jaký mají vliv na jeho kvalitu.
  • Na jakých principech fungují běžné formáty pro uchování digitálního audia.
  • Jak se projevuje střih audia na jeho výsledné podobě.
  • Jak pracovat s frekvenční charakteristikou a dynamikou zvuku.
  • Jak se projevuje aplikování vybraných efektů na výsledné podobě zvuku.

Požadavky na účastníky: Základy ovládání libovolného operačního systému s odečítačem obrazovky, kladný vztah ke zvuku/hudbě, znalost nízkoúrovňového uchování digitálních dat výhodou

Seznámení s revoluční pomůckou ORCAM

Lektor: Jakub Kachel, Hana Petrová, Sagitta, s.r.o.
Anotace: Možnost si na vlastní kůži vyzkoušet kompenzační pomůcku ORCAM, která je revoluční a jediná svého druhu na světovém trhu. Základní funkce tohoto zařízení je čtení textu, rozpoznávání čárových kodu, rozpoznávání barev, rozpoznávání obličejů, rozpoznávání předmětů. Tuto pomůcku bude možno vyzkoušet i v terénu za doprovodu zkušeného uživatele.
Požadavky na účastníky: Workshop je určen pro kdokoliv, koho bude tato pomůcka zajímat.

Seznam se s Linuxem 2/2

Lektor: Vojtěch Polášek, Bohdan Milar
Anotace: Linux je moderní a otevřený operační systém, který má mnoho co nabídnout. Už dávno to není systém jen pro hackery nebo počítačové nadšence. Myslí i na nevidomé uživatele a právě tyto funkce bychom vám chtěli představit.
Tento workshop je druhým v dvoudílné sérii. Byli bychom velice rádi, kdyby účastníci tohoto workshopu navštívili v sobotu workshop Seznam se s Linuxem 1/2. Na nedělním workshopu již chceme s Linuxem pracovat a ne se především zabývat jeho zprovozňováním.
Rámcově chceme projít tyto oblasti:

  • seznámení s odečítačem Orca
  • základní práce se správcem souborů
  • práce s internetem
  • práce s textovými dokumenty
  • čtení PDF
  • scanování a OCR
  • další…

Na konci workshopů by účastníci měli být obeznámeni s možnostmi a úskalími Linuxu ve vztahu k nevidomým uživatelům. Měli by také mít dostatečné znalosti k tomu, aby mohli s Linuxem dál experimentovat doma.
Požadavky na účastníky: Znovu zdůrazňujeme, že bychom byli rádi, pokud byste absolvovali sobotní workshop Seznam se s Linuxem 1/2. Vše se tím urychlí. Pokud jste tak učinili, doporučuji si opět přinést svůj vlastní hardware. Jestliže se nemůžete / nechcete sobotního workshopu zúčastnit a Linux vás zajímá, přijďte také, pokusíme se najít řešení, které bude všem vyhovovat.
Workshop je zaměřen jen na nevidomé, nikoli na slabozraké uživatele.

ZoomText Fusion – ZoomText a JAWS společně v internetových prohlížečích a při editaci složitějších textů

Lektoři: Milan Pešák, Michal Borek, Spektra, v.d.n.
Anotace:Jak spolupracuje ZoomText a JAWS při práci s internetem a při zpracování obsáhlejších textů? Které funkce JAWSu uživatel ZoomTextu využije nejčastěji? K čemu je dobré dotykové ovládání a kde jsou jeho limity a úskalí?
Na tyto a podobné otázky Vám odpoví postupy, které si ukážeme v rámci 90 minutového workshopu. K tomu dodáme ještě pár doporučení a triků, zodpovíme několik otázek a dáme prostor, abyste si alespoň něco z toho, o čem jsme mluvili, sami vyzkoušeli.
Těšíme se na Vás!
Požadavky na účastníky: Základní znalost práce v systému Windows 10 se zvětšovačem ZoomText nebo s odečítačem obrazovky.

Malá domácí síť 2

Lektoři: Jan Pokorný, Martin Baláž, TyfloCentrum Brno, o.p.s.
Anotace: Nejprve chceme zopakovat a doplnit to, co se při minulém setkání nestihlo. Dále budou následovat postupy, jak vytvořit domácí síť „bez kabelů“, ale přesto „po drátě“, jak rozšířit wi-fi signál, představíme si další stavební prvky sítě. V další části se budeme věnovat sdílení složek, jeho zabezpečení a oprávnění, funkci Wake-on-Lan a aplikaci WinSCP pro vzdálenou správu souborů a složek.
Požadavky na účastníky: Středně pokročilá práce s PC v prostředí Windows a odečítačem obrazovky

iPhone od rozbalení po zavolání

Lektoři: Marek Salaba, Zdeněk Bajtl
Anotace: Během tohoto workshopu si ukážeme, jak si zrakově postižený sám může kompletně rozchodit iPhone jeden z nejpřístupnějších chytrých mobilních telefonů. Krok za krokem si projdeme rozbalení, založení uživatelského účtu, základní nastavení až po samotné první zavolání. Vše bude doplněno praktickými tipy a triky.
Požadavky na účastníky: Workshop je primárně určený pro uživatele, kteří zatím nepoužívají iPhone. Pokud ho ale už používáte a chtěli byste se i tak dozvědět jak si třeba sami rozchodit nový, tak nám to prosím sdělte kvůli lepšímu rozdělení do skupin.

Registrace na workshopy

Před registrací doporučujeme pročíst si anotace jednotlivých workshopů, detailněji se seznámit s jejich náplní a požadavky na účastníky – na některé workshopy je třeba si přinést vlastní zařízení. Pokud vás některé z témat zaujalo, zaregistrujte se prosím přes formulář na adrese agora.jdem.cz. Uzávěrka registrací je v neděli 14. října 2018. Jestliže bude kapacita některého workshopu naplněna před tímto datem, registrace na tento workshop bude předčasně uzavřena.

Bez registrace není účast na workshopech možná. V případě potíží s vyplněním registračního formuláře kontaktujte prosím Radka Pavlíčka (pavlicek@teiresias.muni.cz, 604 462 448) a domluvte se s ním na alternativním způsobu registrace.

Na základě zkušeností z předchozích běhů velmi doporučujeme registraci nenechávat na poslední chvíli. O účast na Agoře bývá velký zájem a volná místa jsou velmi rychle – zpravidla do pěti dnů po spuštění registrace – obsazena.

Registrovat se na Podzimní Agoru 2018

Partneři Agory

Agoru by nebylo možné realizovat bez partnerů, kteří ji finančně či jinak podporují. Velmi nás těší, že společnost Deloitte je hlavním partnerem Agory i pro letošní rok. Novým významným partnerem je pak Nadační fond Českého rozhlasu, který Agoru podpořil grantem ze sbírky Světluška.

Díky finanční podpoře partnerů akce můžeme účastníkům opět nabídnout zdarma vlastní účast na Agoře i občerstvení v průběhu akce. V režii účastníků je doprava na akci, příspěvek na ubytování (pokud o ně budou mít zájem) a nápoje při sobotní společné večeři (pokud se jí budou účastnit).

Finanční podpora obou klíčových partnerů nám také umožnila Agoru v letošním roce vylepšit a zvýšit její úroveň po organizační i obsahové stránce.

Poděkování za podporu

Podzimní běh Agory 2018 podpořily společnosti

Všem partnerům děkujeme, velmi si vážíme jejich podpory.

Chcete se stát partnerem Agory?

Je Vám myšlenka Agory sympatická a rádi byste ji podpořili? Chcete rozšířit řady partnerů Agory? Kontaktujte nás prosím. Je možné poskytnout jak materiální dar (ideálně nějaké drobné propagační a současně praktické a použitelné předměty do konferenčního balíčku pro účastníky), tak finanční dar, z něhož bychom mohli pokrýt část nezbytných režijních nákladů. Přivítáme také podporu formou slevy na službu, která účastníkům může pomoci s orientací, dopravou…

Pořizování obrazových a zvukových záznamů

Během Agory, pořádané Střediskem Teiresiás Masarykovy univerzity, budou pořizovány obrazové a zvukové záznamy za účelem prezentace organizátora akce. Středisko Teiresiás nenese odpovědnost za záznamy pořízené a zveřejněné jinými subjekty.

Kontakt na organizátory

Případné dotazy rádi zodpovíme na níže uvedených kontaktech:

Na setkání s vámi se za celý organizační tým těší Radek Pavlíček a Pepa Konečný.

Fotogalerie z Jarní Agory 2018 na Flickru

Představu o tom, jak to na Agoře chodí a vypadá, si můžete udělat i z fotografií z dosud uskutečněných běhů.

Jarní Agora 2018, 12. - 13. 5. 2018

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..