Podzimní Agora 2018: představujeme novinky a první přednášející

O víkendu 3. a 4. listopadu 2018 pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity už 8. běh Agory – workshopů o speciální výpočetní technice pro uživatele s těžkým postižením zraku. Agora si i přes svou nedlouhou historii vybudovala mezi uživateli ICT s těžkým postižením zraku výborné renomé, což dokazuje setrvale rostoucí zájem o účast. Ten už druhý rokem převyšuje kapacitní možnosti našich prostor, a proto nastal čas na další větší inovaci Agory 🙂

Jak jsme již avizovali, Podzimní Agora 2018 přinese několik novinek, jejichž cílem je umožnit účast většímu poču zájemců, a současně její zatraktivnění zařazením nových programových bloků.

LCD obrazovky s logy partnerů, rozvrhem a prezentacemi Světlušky a Deloitte

Jaké novinky pro vás připravujeme?

První velkou novinkou je zařazení společné plenární sekce pro až 130 účastníků, která proběhne v sobotu dopoledne, a na níž se bude možné formou krátkých, frontálně vedených prezentací, seznámit s vybranými tématy.

V sobotu odpoledne a v neděli dopoledne pak proběhnou prakticky zaměřené workshopy, které stále vnímáme jako stěžejní náplň Agory. Kapacita jednotlivých workshopů bude opět omezena na přibližně 5 zájemců tak, aby se s probíranou tématikou mohli co nejlépe seznámit.

Nová pak bude i vystavovatelská část, která proběhne v sobotu odpoledne paralelně s workshopy, a na které se zájemci budou moci osobně seznámit s řešeními, nabízenými jednotlivými vystavovateli.

Překračujeme hranice Česka a Slovenska

Zahraniční účastníky, přednášející, i dobrovolníky už jsme na Agoře v minulosti měli. A protože se mezinárodní model Agory opakovaně osvědčil, pozvali jsem na podzimní běh Agory hned dva zahraniční přednášející.

Zahraniční přednášející

Velmi nás těší, že naše pozvání přijali Jan Bloem z Freedom Scientific/VFO a Jaume Cunill z Tech4Freedom, kteří seznámí účastníky formou přednášek i workshopů s tím, co aktuálně nabízí společnosti, které budou na Agoře zastupovat.

Jan Bloem představí vybrané produkty z nabídky společnosti Freedom Scientific – braillské displeje Focus 40 Blue páté generace, které přinášejí i funkce pro jednoduché psaní poznámek, či odečítací program JAWS, které patří k celosvětově nejoblíbenějším a nepoužívanějším odečítačům obrazovky, umožňující nevidomým lidem efektivní práci s výpočetní technikou, získání pracovního uplatnění, či studium na vysoké škole.

Focus 40 Blue 5th Generation

Jaume Cunill se zaměří na praktické předvedení produktů společnosti Tech4Freedom – Box One4All a UFO (Universal Finder One). Box One4All je krabička vybavená senzory, díky nimž může připojený chytrý telefon posloužit například jako teploměr, vlhkoměr, kompas, nebo pomůcka k rozpoznávání barev. UFO (Universal Finder One) jsou kulaté zvukové majáčky, které přes Bluetooth komunikují s chytrým mobilním telefonem a v závislosti na nastavení mohou plnit různé orientační funkce.

Adriana Dergam a Jaume Cunill

O aktivní zapojení do programu podzimního běhu Agory už také předběžně projevili zájem dva klíčoví hráči na českém trhu, společnosti GALOP a Spektra. Účastníci se tak mohou těšit na představení řešení a produktů z nabídky obou společností, které předběžně plánují do programu Agory přispět přednáškou, workshopy i prezentačním stánkem.

Komfortní a přístupné prostředí pro účastníky i přednášející

S ohledem na primární cílovou skupinu naší akce, kterou jsou uživatelé s těžkým postižením zraku, dbáme také na její maximální zpřístupnění. Prostory Střediska Teiresiás jsou skvělým místem pro pořádání naší akce, jelikož jsou pro tuto cílovou skupinu zpřístupněny (brailleské popisky na štítcích dveří, hmatové mapy interiéru, atp.). Ceníme si a plně využíváme technologické zázemí Teiresia (vybavené učebny či technika pro účastníky k zapůjčení).

Anglicky vedené přednášky a workshopy budou simultánně tlumočeny do češtiny. Na místě bude po celou dobu konání akce k dispozici i tým dobrovolníků, na které se můžete obracet v případě, kdy budete potřebovat doprovodit do konkrétní učebny, zavést ke stolu s občerstvením, atp. Asistenti budou také k dispozici pro přesun na ubytování v sobotu v podvečer, v průběhu společné sobotní večeře a v neděli ráno pro přesun z ubytování do Střediska Teiresiás.

I v digitálním prostoru se snažíme o to, aby uživatelé při získávání potřebných informací nemuseli překonávat žádné překážky. Registrovaní účastníci dostávají všechny informace v digitální podobě v několika formátech tak, aby si mohli vybrat ten, který jim nejlépe vyhovuje.

Účast na akci je bezplatná, účastníci si hradí pouze dopravu do a z Brna, nápoje u sobotní společné večeře a případně příspěvek na ubytování.

Pokud vás zajímá tématika informačních a komunikačních technologií pro uživatele s těžkým postižením zraku, zapište si už dnes do kalendáře termín 3. a 4. listopadu 2018. Další informace o Agoře budeme průběžně zveřejňovat v následujících týdnech.

Za celý organizační tým se na setkání s vámi těší Radek Pavlíček a Pepa Konečný.

Fotogalerie z Jarní Agory 2018 na Flickru

Jarní Agora 2018, 12. - 13. 5. 2018


Pořadatelem Agory je Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity, hlavním partnerem společnost Deloitte, akci finančně podpořil Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. Všem partnerům děkujeme za podporu.

Radek Pavlíček

2 komentáře u „Podzimní Agora 2018: představujeme novinky a první přednášející

  1. Ještě bych poprosil, abyste vyhradili nějaký prostor k odkládání svršků, něco jako šatna by se obzvlášť pro podzimní běh opravdu hodilo, protože na začátku listopadu už se nechodí v tričkách s krátkým rukávem a zatím to bylo tak, že jsme buď nechali svršky, kde se dalo, nebo jsme je pořád vláčeli s sebou.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..