Tyflokabinet SONS ČR bezplatně radí a školí uživatele se zrakovým postižením v používání výpočetní techniky

S účinností od 1. ledna 2020 se služby Tyflokabinetu SONS ČR pro zrakově postižené klienty stávají registrovanou sociálně aktivizační službou dle zákona č. 108/2006 Sb. o sociálních službách. Nemění se kvalita ani rozsah námi poskytovaných služeb, ale pro všechny klienty Tyflokabinetu jsou nyní veškeré konzultace a výuka prováděny bezplatně.

Tyflokabinet bezplatně poskytuje registrovanou sociálně aktivizační službu zahrnující:

  • základní poradenství týkající se rehabilitačních a kompenzačních pomůcek pro zrakově postižené,
  • vstupní konzultace – zjištění situace a potřeb uživatele, pomoc při výběru pomůcky, základní přehled dodavatelů a cen a způsob získání pomůcky,
  • individuální konzultace, kurzy a školení v obsluze náročných elektronických pomůcek.

V Tyflokabinetu vás naučí pracovat zejména s následujícími pomůckami:

  • stolní počítače a notebooky s hlasovým výstupem nebo zvětšovacím programem jako jsou digitální čtecí přístroje, digitální zvětšovací lupy či digitální zápisníky,
  • speciální mluvící a zvětšovací programy pro nevidomé a slabozraké,
  • mobilní telefony a tablety pro zrakově postižené,
  • hmatové zobrazovače pro nevidomé neboli braillské displeje.

Všechny služby vztahující se ke konkrétnímu zrakově postiženému klientovi jsou poskytovány individuálně a jsou určeny klientům nejen z Prahy a Středočeského kraje.

Ostatní služby Tyflokabinetu zůstávají beze změny. Tyflokabinet i nadále zajišťuje odbornou a metodickou pomoc lektorům ze všech propojených, partnerských a spřátelených organizací. Dále pak spolupracuje na vývoji a testování pomůcek, přístupnosti webových stránek, podává podněty k jejich zlepšení, komunikuje s Úřadem práce, zdravotními pojišťovnami, speciálními školami a věnuje se další související činnosti.

Bližší informace o činnosti Tyflokabinetu naleznete na webových stránkách www.tyflokabinet.cz nebo na www.sons.cz/tyflokabinet, případně se můžete se svými dotazy obrátit na Jiřího Ježka, vedoucího Tyflokabinetu SONS ČR, na telefonním čísle 221 462 422.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..