Doporučení WAI ARIA se stále více dostává do popředí zájmu tvůrců webu. Což je dobře, protože možnosti, které pro zpřístupnění webového obsahu nabízí, jsou více než skvělé a řadu z nich lze nasadit do praxe s poměrně malým úsilím.
Pokud je pro vás WAI ARIA nové téma, určitě doporučuji k přečtení článek Marca Zehe What is WAI-ARIA, what does it do for me, and what not? Marco velmi čtivou a srozumitelnou formou představuje toto doporučení, výhody, které přináší a upozorňuje i na situace, kdy je lepší techniky z tohoto doporučení nepoužít. Článek je sice trochu delší, ale rozhodně stojí za přečtení.
Pokud vás zajímají spíše praktické příklady, pak je přesně pro vás určen druhý článek. Heydon Pickering připravil sadu praktických příkladů, ukazujících možnosti, které WAI ARIA přináší. Pokud chcete vytvořit přístupné tooltipy pro formulářové prvky, přístupný výstražný dialog či třeba záložky (karty) s informacemi, na stránce ARIA Examples najdete vše potřebné včetně ukázek kódu.
O tom, že WAI ARIA je už dnes běžně nasazena i na velkých a často navštěvovaných webech, píše Marco ve svém druhém článku, nazvaném WAI-ARIA for screen reader users: An overview of things you can find in some mainstream web apps today. Na příkladech Twitteru, Facebooku či online služeb od Microsoftu ukazuje, jak konkrétně může WAI ARIA pomoci k jejich lepší přístupnosti. U Twitteru je to například ošetření editačního pole pro psaní tweetů, kdy je díky WAI ARIA uživatel při psaní automaticky upozorněn na to, že se s počtem možných znaků blíží k nule, při zadávání Twitter jména (@něco) nebo hashtagu (#něco) je mu automaticky zpřístupněn rozbalovací seznam s výběrem možností či zpřístupnění nabídky More u jednotlivých tweetů.
Související odkazy
- WAI ARIA 1.0 byla vydána jako doporučení W3C
- WAI-ARIA Overview
- Twitter zlepšuje přístupnost svého webového rozhraní z klávesnice