Přečetl jsem: Mari Jungstedtová – Vražedné léto

Vražedné létoKdyž vypsali v Knize Zlín konkurz na recenzní e-knihy, neodolal jsem a po jedné z nich sáhl. A dobře jsem udělal. Ve čtečce mi díky tomu za pár dnů přistála už pátá kniha od Marie Jungstedtové. Jmenuje se Vražedné léto a setkáme se v ní opět se všemi starými známými z předchozích knih – policisty Andersem Knutasem a Karin Jacobssonovou či novinářem Johannem Bergem.

Kniha nás zavede na ostrůvek Farö, ležící severovýchodně od největšího švédského ostrova Gotland. V místním kempu dojde jednoho letního rána k chladnokrevné vraždě muže, který si šel – tak jako každý den – zaběhat podél pláže. Byla to dlouho a pečlivě připravovaná vražda, nebo se jen podnikatel Peter Bovide (právě on je totiž tím zavražděným mužem) ocitl v nesprávný čas na nesprávném místě? Anders Knutas je na dovolené, takže pátrání se ujímá Karin Jacobssonová, která byla nedávno služebně povýšena, a je to pro ni první velký případ.

Podobně jako v Července Joa Nesbøho i zde se nám do děje promítá další časová linie, ve které se o 20 let dříve rodina s ruskými kořeny vydává na dovolenou do švédského národního parku Gotska Sandön. A stejně jako v některých Nesbøvkách, i ve Vražedném létě se objeví trošku atypická vražedná zbraň. Netroufám si odhadnout, nakolik jsou to náhody a nakolik větší či menší inspirace, ale pravdou je, že tyto paralely mě nijak nerušily.

Kniha se čte velmi dobře, děj má spád a nejsou v něm nudná nebo hluchá místa. Navíc, pokud jste četli některou z předchozích knih Mari Jungstedtové se stejným „hereckým“ obsazením, určitě vás bude stejně jako mě zajímat, jak se budou životy hlavních hrdinů dále vyvíjet (a samozřejmě jak celé vyšetřování dopadne).

Pokud tedy máte rádi dobré severské detektivky, koupí Vražedného léta určitě chybu neuděláte.

Ukázka

Vražedné léto od Mari Jungstedtové (ISBN 978-80-7473-157-0) vydala v roce 2014 v překladu Karolíny Kloučkové Kniha Zlín, které tímto děkuju za recenzní kopii.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..