I přes veškerá praktická či legislativní opatření narážejí lidé se zdravotním postižením ve fyzickém i digitálním světě na nemalé množství bariér – nízký kontrast, špatná ovladatelnost rozhraní z klávesnice či chybějící titulky u videí určitě patří k těm nejčastějším (a současně život hodně komplikujícím).
Třetí čtvrtek v květnu proto každoročně probíhá Světový den přístupnosti. Jeho cílem je šířit povědomí a osvětu v této oblasti mezi širokou veřejností a motivovat ji k diskusím, přemýšlení a chuti dozvědět se něco nového o tématice přístupnosti webu, dokumentů, software, mobilních aplikací, asistivních technologiích či potřebách lidí s nejrůznějším postižením.
Po celém světě tak probíhá celá řada akcí ve virtuálním prostoru (letos jich je přes 160), kterých se v případě zájmu můžete zúčastnit.
Ve Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity už šestým rokem pořádáme Agoru – konferenci o asistivních a informačních a komunikačních technologiích pro lidi se zrakovým postižením. A protože jsme se letos na jaře nemohli potkat osobně, přesunuli jsme akci do online světa a plenární sekci budeme vysílat živě. Na tu v dalších (tý)dnech navážeme dalšími aktivitami ve virtuálním prostředí: nabídneme Vám online workshopy na vybraná témata, virtuální výstavu či články a tutoriály, jejichž prostřednictvím se budete moci detailněji seznámit s funkcemi a ovládáním některých aplikací či zařízení.
Živý přenos plenární části jarní Agory 2020 na YouTube
Zapojit se ale můžete i jinak – otestováním přístupnosti svého webu či aplikace, vyzkoušením si ovládat počítač pouze z klávesnice, nebo pomocí s otitulkováním videa.
Nejtěžší je začít
Nevěnovali jste se dosud přístupnosti? Nepovažovali jste ji za důležitou nebo jste na ni neměli čas? Zkuste to letos změnit a věnujte jí dnes třeba jen třicet minut. Otestujte si přístupnost svého webu podle následujícího návodu a pokud narazíte na nějaké nedostatky, pokuste se je odstranit.
Jak na jednoduchý audit přístupnosti – otestujte si bezbariérovost svého webu
Jak na jednoduchý audit přístupnosti – otestujte si bezbariérovost svého webu
Připojíte se ke Světovému dni přístupnosti i Vy? Pokud ano, tweetněte o tom s hashtagem #gaad či napište o svém zážitku na blog či stránku GAAD na Facebooku.