Spouštíme veřejné beta testování lokalizované verze screen readeru JAWS 15

Při příležitosti dalšího ročníku Tmavomodrého festivalu opět spouštíme veřejné beta testování lokalizované verze odečítacího programu JAWS, tentokrát s pořadovým číslem 15.

Odkazy na instalační soubory a formulář pro nahlášení případných chyb najdete na adrese

www.galop.cz/jawsbeta

Všemi relevantními podněty se s kolegy budeme zabývat a pokusíme se je zohlednit při vydání finální české verze JAWS 15, jež by měla následovat během několika týdnů.

Instalační program má něco přes 120 megabajtů, pokud ještě nemáte v systému nainstalovánu aktuální verzi FSOmnipage, tak si napoprvé navíc ještě stáhne dalších zhruba 84 megabajtů knihoven pro vestavěné OCR — během první instalace je tedy vhodné mít počítač připojen k Internetu, případně je možné si soubor FSOmniPage.msi stáhnout zvlášť a pak jej umístit do složky, v níž máte instalační soubor JAWSu.

Kromě desítek drobných vylepšení obsahuje nová verze JAWSu řadu užitečných novinek jako například funkci historie řeči, syntezátor Vocalizer Expressive včetně českých hlasů Zuzana a Iveta, zahrnutí ovladačů braillských řádků třetích stran do instalace JAWSu, automatickou detekci braillských řádků či vylepšenou podporu pro Windows 8 včetně dotykového ovládání.

Obsáhlejší popis novinek je k dispozici na adrese

www.galop.cz/doc/jaws/jaws15novinky.html

Český JAWS verze 15 podporuje všechny 32bitové edice operačních systémů Windows (XP, Vista, 7, 8) a rovněž všechny 64bitové edice Windows 7 a Windows 8. Stejně jako u předchozích verzí probíhá instalace v jednom kroku, součástí instalace je i Hlasový výstup HLAS pro JAWS/MAGic, takže pro instalaci na čistý počítač připojený k Internetu teoreticky stačí stáhnout a nainstalovat jeden jediný soubor (viz první odkaz v tomto mailu).

Máte-li v počítači nainstalováno anglické vydání verze 15, je nutné je z počítače odinstalovat (včetně komponenty „Freedom Scientific Talking Installer 15“) před instalací českého vydání.

Chcete-li s verzí 15 používat WinTalker Voice, Elišku, Zuzanu či Ivetu, je dobré tyto syntezátory nainstalovat ještě před instalací JAWSu, budou pak pro ně automaticky vytvořeny příslušné hlasové profily (přesný výčet podporovaných verzí a další technické detaily najdete v dokumentu na adrese www.galop.cz/doc/jaws/jaws15hlasy.txt). Po instalaci je jako výchozí syntezátor nastavena Zuzana (byla-li nainstalována), pro přepnutí na jiný hlasový profil můžete použít standardní klávesovou zkratku JAWSKey+Ctrl+eS.

Nové hlasy syntezátoru Vocalizer Expressive si můžete stáhnout z adresy

www.freedomscientific.com/downloads/VocalizerExpressive/VocalizerExpressive.asp

Přímé odkazy pro stažení českých hlasů Iveta a Zuzana

DŮLEŽITÉ UPOZORNĚNÍ: Ačkoliv je Hlasový výstup HLAS pro JAWS/MAGic instalován spolu s JAWSem, licencován je i nadále samostatně. V rámci ukázkové verze JAWSu pracuje HLAS bez nutnosti aktivace, pro provoz s plnou verzí JAWSu je nutné HLAS samostatně autorizovat pomocí aktivačního čísla, které si mohou uživatelé platné licence Hlasového výstupu HLAS (SAPI varianta) vyžádat vyžádat pomocí webového formuláře na adrese www.galop.cz/registrace/hlas Dříve vydaná aktivační čísla jsou již v programu obsažena a není je nutno ručně zadávat.

Součástí základní instalace české verze 15 jsou lokalizované skripty pro Skype verze 6.

Tak ať se vám nový JAWS dobře používá 😉

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..