Představujeme FriendlyVox: rozhraní, základy ovládání

FriendlyVox je cloudová služba, která umožňuje uživatelům snadný přístup k vybraným zdrojům informací i k vlastním datům a nastavením, uloženým na tomto serveru. Její jedinečnost spočívá v tom, že je možné ji využívat bez užití zraku, protože všechny informace jsou předčítány dobře srozumitelným syntetickým hlasem. Nevidomí uživatelé ji mohou používat i na běžném neozvučeném počítači nebo notebooku se systémem Windows nebo OS X. Jedinou podmínkou je, aby na nich byl nainstalovaný prohlížeč Google Chrome, do nějž je následně nutné doinstalovat doplněk FriendlyVox. Jeho instalaci však už zvládnou díky hlasové navigaci všichni, tedy i nevidomí uživatelé, sami. Přístup k této službě je pak možný kdykoliv a odkudkoliv, kde je k dispozici internetové připojení.

Detailněji se můžete s FriendlyVoxem seznámit v článcích FriendlyVox – práce sluchem, nikoliv zrakem či FriendlyVox – portál, kde nevidomí mají přednost, případně v rozhovoru s Vladimírem a Honzou Jarešovými pro Český rozhlas Plzeň Na portálu FriendlyVox mají nevidomí přednost.

Jak začít

Spusťte si prohlížeč Google Chrome a do editačního políčka zadejte a odentrujte adresu www.friendlyvox.com. Po načtení se objeví černá obrazovka s brailleským nápisem FriendlyVox a na pozadí podkresové hudby se ozve hlasová uvítací fráze. Uživatel je dále vyzván, aby stiskem mezerníku nainstaloval doplněk FriendlyVox.

FriendlyVox - úvodní obrazovka

Po stisku mezerníku je vyzván ke dvojímu stisku tabulátoru a opětovnému stisku mezerníku pro potvrzení. Následně proběhne instalace doplňku. Trvá několik sekund a dokončení instalace je opět oznámeno hlasem.

Poté zazní výzva, aby si uživatel vypnul svůj odečítač obrazovky – to pro případ, že by někdo používal FriendlyVox na počítači se spuštěným odečítačem obrazovky. Posledním hlášením nás pak FriendlyVox informuje o tom, že nabídku jeho funkcí lze otevřít stiskem klávesy F2.

Výše popisované zobrazení s černou obrazovkou pravděpodobně nebude vyhovovat vidícím nebo slabozrakým uživatelům. Ale je zde snadná pomoc. Stiskem kombinace kláves Ctrl+Shift+B je možné kdykoliv „vytáhnout roletu“ a používat FriendlyVox s vizuální kontrolou toho, co se děje na monitoru.

Co se děje na monitoru

Po stisku klávesy F2 se otevře hlavní menu, které obsahuje přehled všech funkcí služby FriendlyVox. Po nich je možné se pohybovat pomocí šipek nahoru/dolů. Klávesou Enter funkci aktivujete, klávesou Escape se případně vrátíte vždy o krok zpět. Toto jsou 4 základní a nejpoužívanější klávesy pro práci s celým FriendlyVoxem.

Otevřené menu je vizuálně kontrastní a obsahuje následující nabídky a podnabídky:

  • Komunikace s podnabídkou E-mail,
  • Média s podnabídkami Zpravodajství, Noviny, Rádia a YouTube,
  • Kancelář s podnabídkami Kontakty, Poznámky a Překladač Google,
  • Informace s podnabídkami Wikipedie, Počasí, Jízdní řády, TV program a Světluška,
  • Zábava s podnabídkami Pexeso, Mystery Mansion a Archorhead,
  • Ovládání s podnabídkami Hlasy a zvuky, Klávesové zkratky, Deaktivovat či Vypnout FriendlyVox atp.
  • FriendlyVox s podnabídkami Přihlásit/odhlásit, Dotaz na podporu a Přihlašovací údaje.

FriendlyVox - menu

Poznámka

Přihlášení není nutné například pro poslech rádií, čtení novin, vyhledání spojení apod, ale je nutné pro přístup např. k vašim e-mailům, poznámkám, kontaktům apod.

Pokud však chcete využívat všechny možnosti FriendlyVoxu, tedy i pošty, kontaktů apod, tak je nutné se do FriendlyVoxu zaregistrovat. Učiníte tak vyplněním potřebného formuláře pod položkou FriendlyVox v hlavním menu (F2).

Mimo výše uvedené možnosti hlavního menu můžete ještě využívat klávesy F1, kde je skryta nápověda, F3, která otevírá kontextové menu jednotlivých funkcí a F8, kde jsou k dispozici možnosti nastavování hlasu a jazyka, je zde předložen přehled používaných zvuků a zkratkových kláves a několik dalších možností.

Zkratkových kláves je celá řada, ale není nutné se je učit. Ty, které vám umožní rychlý přístup k vámi nejčastěji používaným funkcím, se vám v hlavě při běžném používání usadí časem samy.

Tip na závěr

Pro co nejrychlejší a nejsnazší spuštění služby FriendlyVox si na ploše vytvořit zástupce prohlížeče Google Chrome a v jeho vlastnostech si nastavte klávesovou zkratku. Pokud pak v poli s cestou ke spouštěcímu souboru Chrome připojíte URL serveru, na kterém běží FriendlyVox (musí být zapsáno v uvozovkách, tedy „http://www.friendlyvox.com“), po stisku definované klávesové zkratky se spustí prohlížeč Chrome s již načtenou stránkou FriendlyVoxu.

Jednotlivé funkce FriendlyVoxu si blíže představíme v dalších článcích.

Autorem článku je Pepa Konečný, korektury a doplnění Radek Pavlíček.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..