V dalším díle našeho seriálu Představujeme FriendlyVox se podíváme na to, jak jej lze použít ke čtení novin a čerpání informací ze zpravodajských portálů.
Další položkou hlavního menu FriendlyVoxu pod klávesou F2 je položka Média. Po jejím otevření se rozbalí podnabídka se čtyřmi položkami. Vybrat si můžeme možnost čtení zpráv ze zpravodajských portálů Blesk, iDnes, Novinky a Sport, pod položkou Noviny můžeme listovat v Mladé frontě Dnes a v Lidových novinách, položka Rádia nám nabídne možnost poslechu nepřeberného množství českých i zahraničních rozhlasových stanic. Položka YouTube nám zpřístupní snadné vyhledávání a sledování příspěvků z tohoto oblíbeného portálu.
Nyní se podívejme na jednotlivé položky trošku podrobněji.
Položka Zpravodajství
Informace ze zpravodajských portálů jsou nám kromě zprostředkování hlasovým přednesem nabídnuty také v zobrazeném textu. Po otevření kteréhokoliv z nich se nám zobrazí úvodní stránka s aktuálními zprávami. Po jednotlivých zprávách se pohybujeme pomocí šipek nahoru a dolů, zprávu si můžeme nechat přečíst po stisku klávesy Enter. Pomocí stejných šipek se můžeme pohybovat také v textu. Po stisku klávesy ESC se vrátíme na úvodní přehled zpráv.
Prostřednictvím horké klávesy Alt + R (nebo výběrem z nabídky kontextového menu pod klávesou F3) si můžeme nechat zobrazit jen články z konkrétních rubrik, jako jsou například auto, hobby, mobil, atd.
Vedle výše jmenovaných českých portálů nám FriendlyVox nabízí také přístup k vybraným slovenským, anglickým a německým portálům. Ty jsou nám pak čteny syntetickým hlasem příslušného jazyka.
V kontextovém menu zpravodajství pak dále najdeme položky:
- vyhledávání, umožní nám vyhledat text podle zadaného řetězce znaků
- hlavní stránka nás vrátí na úvodní nabídku zpravodajských portálů
- v položce rubriky se zobrazí přehled příspěvků podle vybrané rubriky
- všechny zpravodajské portály – nám zobrazí přehled vybraných slovenských, německých a anglických zpravodajských portálů
- ovládání seznamu, kde najdeme přehled všech zkratkových kláves, umožňujících rychlý pohyb po jednotlivých zprávách i v textu.
Položka Noviny
Z novinových titulů nám FriendlyVox nabízí přístup k obsahu deníků Mladá fronta DNES a Lidové noviny. Oba dva tituly uživatelům FriendlyVoxu bezplatně poskytuje vydavatelství Mafra. Při jejich otevření je na monitoru zobrazen jen titul novin a text je reprodukován pouze hlasem. Tištěný text zůstává vidícím očím skryt.
Po otevření Lidových novin nám FriendlyVox vždycky jako první ohlásí název rubriky, například domov, svět, kultura, názory, ekonomika, sport apod. Dále pak číslo stránky a počet článků na každé otevřené straně.
Mladá fronta dnes nabízí hned po načtení stránky výtisky podle krajů. Pomocí šipek nahoru a dolů si vybereme příslušný kraj a dále už je struktura stejná jako u Lidových novin.
V kontextovém menu novin (pod klávesou F3) pak máme možnosti výběru z položek:
- přidat do oblíbených, jejímž prostřednictvím si můžeme uložit výtisk deníku, k jehož přečtení se budeme chtít někdy v budoucnu vracet,
- oblíbené, kde se můžeme vracet k dříve uloženým výtiskům,
- archiv výtisků, v němž si můžeme znovu prolistovat dříve uložená čísla,
- poslední nabídkou kontextového menu je podnabídka kláves, sloužících pro ovládání seznamu. Abychom mohli využít možnosti archivování a listování v oblíbených či archivovaných výtiscích, je nutné být přihlášen ke svému účtu ve FriendlyVoxu.
Položka Rádia
V nabídce rádií si můžeme vybrat poslech z nepřeberného seznamu celostátních i regionálních rozhlasových stanic, jejichž přehrávání si můžeme spustit stiskem klávesy Enter. Ohlášení stanice je doplněno i jednoslovnou charakteristikou žánrů, tedy, jestli se jedná například o zpravodajskou, hudební, sportovně či jinak zaměřenou stanici. Tato fráze je však hlášena anglickým hlasem, takže jim nemusí každý rozumět.
V kontextovém menu funkce Rádia pak můžeme zjistit, jak si vybranou stanici pustit, jak zesílit či ztlumit zvuk, nastavit si oblíbené stanice, vyhledat požadovanou stanici mezi českými nebo i zahraničními rádii, nechat si zobrazit všechna rádia, tedy nejen česká, ale i slovenská, anglická nebo německá. Poslední položkou kontextového menu Rádia je pak položka ovládání, kde si můžeme připomenout všechny použitelné horké klávesy, sloužící pro rychlejší práci v dané funkci FriendlyVoxu.
Položka YouTube
Po spuštění funkce YouTube se zobrazí úvodní stránka tohoto portálu s aktivním editačním políčkem pro zadání hledané informace. Toto políčko obsahuje i tzv. „našeptávač.“ To znamená, že při zadávání textu automaticky doplňuje informace, které začínají už zadaným řetězcem znaků. Zadáme-li například slovo tyflo, našeptávač už jej sám doplní, například na TyfloCentrum. Po „našeptaných“ položkách se můžeme pohybovat pomocí šipek nahoru nebo dolů. Vybranou položku pak potvrdíme stiskem klávesy Enter. Poté se zobrazí seznam nalezených příspěvků obsahujících zadaný řetězec znaků, doplněný informacemi o počtu zobrazených příspěvků a přibližný počet všech příspěvků. V nich si opět vybíráme pomocí horní a dolní šipky. Každý příspěvek je pak doplněn informací o délce příspěvku, jeho autorovi a počtu zhlédnutí.
V tomto případě se nám jako jeden z prvních titulů objeví video „25 let setkávání zrakově postižených příznivců výpočetní techniky na Tmavomodrých festivalech.“
Požadované video si můžeme spustit opětovným stiskem klávesy Enter. Opakovaným stiskem téže klávesy se přehrávání pozastavuje a znovu spouští. Při pozastavení je pak ohlášen již přehraný čas od začátku videa a délka celé nahrávky.
V nahrávce se pak můžeme pomocí kombinací kláves Ctrl + šipky doleva a doprava posouvat rychle vpřed i zpět, kombinací Ctrl + šipky nahoru a dolů zesilovat či zeslabovat zvuk nebo se stiskem kláves Alt + S vrátit do editačního pole a zadat název pro nové hledání. Další funkce – informace o vybraném videu, vyhledání podobných videí nebo odeslání odkazu na zajímavé video a to dokonce i s určením konkrétního místa v nahrávce pomocí e-mailu – jsou dostupné prostřednictvím dalších horkých kláves, případně z nabídky kontextového menu.
Mimo to si zde opět můžeme připomenout, jaké klávesy je možné používat pro rychlé ovládání formulářů a editoru – ať už pro obecnou navigaci, pro pohyb kurzoru, pro výběry textu nebo pro práci se schránkou. Tyto klávesy v drtivé většině odpovídají běžně používaným klávesám pro práci v operačním systému Windows.
Na závěr bych ještě rád připomněl možnost nechat si kdykoliv přečíst kontextovou nápovědu – tu je možné v dané funkci kdykoliv spustit stiskem klávesy F1.
Kde si FriendlyVox vyzkoušet
Od podzimní verze FriendlyVoxu došlo k zásadní změně obchodní politiky. FriendlyVox definitivně je a nadále zůstane zdarma pro všechny uživatele. Zájemci o tuto službu se tedy mohou bez obav registrovat a využívat všechny funkce FriendlyVoxu bez jakýchkoliv omezení na adrese www.friendlyvox.com. Bližší informace o FriendlyVoxu jsou pak k dispozici na adrese www.friendlyvox.info.
Jak podpořit FriendlyVox
Pokud používáte Facebook, můžete se stát fanoušky stránky FriendlyVox. A pokud vás některá ze služeb FriendlyVoxu zaujala, tak ta úplně nejlepší forma podpory je, když budete FriendlyVox pravidelně používat.
Autorem článku je Pepa Konečný, korektury a doplnění Radek Pavlíček.