Představujeme FriendlyVox: E-mail

Dnes se podíváme na to, jak FriendlyVox použít ke správě e-mailové pošty. Jednou z prvních položek hlavního menu FriendlyVoxu pod klávesou F2 je položka Komunikace, která obsahuje jen jednu podnabídku – E-mail. Pro přístup k poště však musíme být přihlášeni ke svému Google účtu. Přihlásit se k němu můžeme buď oklikou, přes poslední položku hlavního menu, která se jmenuje FriendlyVox (zde si vybereme položku přihlásit), nebo pomocí klávesové zkratky Ctrl+Shift+I. Poté se otevře dialogové okno s požadavkem na vyplnění hesla. Po jeho zadání a odbavení tlačítka Odeslat nám FriendlyVox ohlásí, že jsme přihlášeni jako … (podle zadaných přihlašovacích údajů).

Pokud Google účet ještě založený ještě nemáme, můžeme si jej snadno založit opět v podmenu FriendlyVox. Jedna z položek tohoto podmenu nám nabídne k vyplnění všechny požadované údaje a postupně nás snadno a spolehlivě provede celým procesem.

Po přihlášení znovu stiskneme klávesu F2 a zvolíme položku Komunikace/E-mail. Po jejím potvrzení klávesou Enter se nám otevře poštovní klient s přehledem doručené pošty. Tou můžeme pomocí šipek nahoru/dolů, případně kláves Home a End listovat mezi jednotlivými zprávami. K nalezení konkrétní zprávy můžeme využít také funkci „Vyhledat“.

FriendlyVox - akce nad zprávou

Funkčnost e-mailu je v podstatě stejná jako u všech poštovních klientů. Máme zde vytvořeny složky pro přijatou, odeslanou a smazanou poštu i pro koncepty, kam se automaticky ukládají všechny rozepsané a neodeslané zprávy. Mezi složkami se můžeme přepínat buď oklikou přes kontextové menu na klávese F3, nebo pomocí horkých kláves. Ty se používají v drtivé většině, ostatně jako v celém prostředí FriendlyVoxu, v kombinaci s klávesou levý Alt.

S využitím horkých kláves můžeme také odpovídat na přijaté zprávy, přeposílat je, vytvářet nové, nebo mazat ty nepotřebné. Funkcí navíc je zde možnost mazat zprávy starší než …, kdy po zvolení této funkce zapíšeme konkrétní datum, od kterého chceme zprávy smazat, a potvrzením tlačítka odstranit je smažeme. FriendlyVox nám ohlásí počet zpráv, které budou smazány, a ještě jednou nás požádá o potvrzení. Mazání může trvat i několik sekund, podle počtu zpráv. Po dokončení nám FriendlyVox opět ohlásí, kolik zpráv bylo odstraněno. Takto lze postupovat ve všech složkách. Ve složce Odstraněná pošta jsou pak v kontextové nabídce navíc ještě položky Smazat všechny zprávy a Obnovit zprávu zpět do doručené.

Kontakty jsou řešeny jako samostatná funkce v menu Kancelář. Pokud tedy chceme odeslat e-mail na adresu, kterou máme v kontaktech, pak je nutné tuto funkci spustit, vybrat, nebo si nechat vyhledat konkrétní kontakt a přes kontextové menu nebo prostřednictvím horké klávesy zvolit možnost „poslat e-mail.“ V kontaktech pak můžeme využít i další nabídky kontextového menu, kterými jsou položky:

FriendlyVox - funkce E-mailu

  • Nový kontakt – umožní vytvořit nový kontakt
  • Editace kontaktů – umožní editovat, doplňovat a upravovat kontakty.
  • Smazat kontakt – umožní smazat vybraný kontakt.
  • Odeslat e-mail na kontakt – otevře novou zprávu s předvyplněnou vybranou e-mailovou adresou.
  • Odeslat kontakt e-mailem – otevře novou zprávu s vybranou e-mailovou adresou v těle zprávy.
  • Seznam všech kontaktů – zobrazí všechny kontakty.
  • Vyhledat kontakt – vyhledá kontakt podle zadaných údajů.
  • Zobrazovat / nezobrazovat automaticky vytvořené kontakty – zobrazí nebo skryje kontakty, které se do seznamu automaticky zařadí v případě, že někomu napíšeme nebo odpovíme na e-mailovou zprávu.
  • Ovládání seznamu – nám napoví, které klávesy můžeme v seznamu používat.

Autorem článku je Pepa Konečný, korektury a doplnění Radek Pavlíček.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..