Podzimní Agora 2022 ONLINE: Zaměřeno na digitální knihy a knihovny

Ve čtvrtek 3. listopadu 2022 od 13.00 odvysíláme přenos plenární sekce podzimní Agory 2022 ONLINE – unikátní vzdělávací akce, zaměřené na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením.

Zájemci na Agoru přicházejí seznámit se s novinkami v oblasti speciální výpočetní techniky, vyměnit si zkušenosti či se prakticky procvičit v dovednostech v práci s informačními a komunikačními technologiemi pomocí odečítacího nebo zvětšovacího programu.

Základní informace

Pořadatel akce: Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky – Teiresiás
Místo konání: agora.muni.cz, YouTube, Facebook, Pélion, Poslepu
Termín: čtvrtek 3. listopadu 2022 od 13.00 do 15.00

Plenární sekce podzimní Agory 2022 Online

  • Jarek Beksa: Možnosti používání hlasových asistentů pro přístupu k literárním dílům lidmi se zrakovým postižením
  • Zdeněk Bajtl: Knihovna digitálních dokumentů SONS – poznejte blíže sekci časopisy
  • Michal Tkáčik, Norbert Vegh: Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči – O tom, čo pre vás s láskou robíme
  • Michaela Dlhá: V hlavnej role e-knihy
  • Michal Jungmann: Novinky ve WinMenu 2 Beletrik
  • Markéta Outratová: Aplikace Psaní Hravě ve výuce nevidomých a slabozrakých žáků

Živý přenos v češtině budete moci sledovat na agora.muni.cz a facebookové stránce Střediska Teiresiás.

Anotace příspěvků

Zdeněk Bajtl: Knihovna digitálních dokumentů SONS – poznejte blíže sekci časopisy

Možná jde pro vás zatím o neprozkoumanou oblast, jaké časopisy zde najdete – co vám mohou nabídnout, jak si v nich pohodlně listovat, jak najít konkrétní hledané číslo. Povíme si i o tom, jak je náročné je zpracovávat a že si je můžete číst i přímo na webu KDD. Jak na to a další praktické rady, informace, to vše se dozvíte v tomto příspěvku.

Michal Tkáčik, Norbert Vegh: Slovenská knižnica pre nevidiacich Mateja Hrebendu v Levoči – O tom, čo pre vás s láskou robíme

Služby a rozsiahle aktivity našej knižnice poskytujeme všetkým ľuďom so zrakovým znevýhodnením alebo s poruchami čítania. V súlade s Marakéšskou zmluvou a zákonmi Slovenskej republiky sprístupňujeme nevidiacim, slabozrakým a ľuďom s poruchami čítania informácie na poli kultúry, vedy, techniky i zábavy.

O najdôležitejšie služby našej knižnice sa starajú:

  • odborníci v oblasti knižničných služieb na oddelení knižnično-informačných služieb,
  • majstri v oblasti žurnalistiky v našej redakcii,
  • zvukári, technici a profesionálni načítavatelia v oblasti audio kníh na oddelení zvukovej knihy
  • a skúsení technici, dizajnéri a grafici v oblasti brailových a reliéfnych kníh na oddelení tlače a expedície.

SKN je od roku 2020 aj inštitúciou zastrešujúcou Slovenskú autoritu pre Braillovo písmo (SABP). V oblasti brailu teda od zriadenia tohto inštitútu vyvíjame veľké úsilie na to, aby sme pripravili štandardy zápisu v braili na Slovensku a brail a jeho používanie propagovali.

Aktivitami SKN a SABP Vás radi prevedú prezentujúci: Norbert Végh a Michal Tkáčik.

Michaela Dlhá – V hlavnej role e-knihy

Aplikácií na čítanie kníh v elektronickej forme je mnoho. V prednáške sa však zameriame na tie, ktoré sú prístupné používateľom čítačov obrazovky či už v systéme Windows (Adobe Digital Editions, BookWorm, ePub Reader), alebo Android (Legere Reader, @Voice Aloud Reader) a iOS (Voice Dream Reader).

Michal Jungmann – Novinky ve WinMenu 2 Beletrik

Kam se za čtyři roky vývoje posunula aplikace WinMenu 2 Beletrik, poprvé představená na podzimní Agoře v roce 2018? Jaké nové funkce a možnosti nyní aplikace nabízí a proč byste se o ni měli zajímat, přestože není zadarmo? Tyto i další otázky se ve svém příspěvku pokusí stručně zodpovědět přímo autor programu, Michal Jungmann z firmy GALOP.

Markéta Outratová – Aplikace Psaní Hravě ve výuce nevidomých a slabozrakých žáků

Od roku 2020 se společnost Transkript online věnuje zpřístupňování počítačem řízené výuky psaní všemi deseti nevidomým a slabozrakým. Za finanční podpory Nadačního fondu Českého rozhlasu se tento sociální podnik v roce 2021 podílel na technické adaptaci herní online aplikace Psaní Hravě. Tým následně tuto didaktickou pomůcku pilotně otestoval formou pětiměsíční výuky skupiny šesti slabozrakých žáků běžných ZŠ a tento rok pořádal také kurz pro dospělé uživatele hlasových odečítačů obrazovky. Dalším výstupem projektových prací tohoto roku je propagační video a technické řešení pro pořádání soutěží v psaní na klávesnici v prostředí aplikace Psaní Hravě. V rámci naší prezentace na Agoře blíže představíme uvedené výstupy roční práce s touto aplikací a na jejím rozvoji. A protože chceme v projektu dále pokračovat, na závěr stručně představíme plány pro příští
rok.

Partneři Agory

Agoru by nebylo možné realizovat bez partnerů, kteří ji finančně či jinak podporují. Velmi nás těší, že i v letošním roce pokračuje spolupráce s oběma klíčovými partnery Agory: společností Deloitte, která zůstává hlavním partnerem Agory, a Nadačním fondem Českého rozhlasu, který Agoru podpořil grantem ze sbírky Světluška. Ke klíčovým partnerům Agory se v roce 2022 přidala Moneta Money Bank. Děkujeme všem partnerům za důvěru a podporu.


Moneta Money Bank

Programový partner Agory

Programovým parnerem podzimní Agory 2022 Online je Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP).

SKIP ČR

Závěrem

Plenární sekci opět doplní další online aktivity – pod hlavičkou Agory a Pélionu pro vás (i ve spolupráci s dalšími partnery) průběžně připravujeme tutoriály a webináře. Informace o nich postupně zveřejňujeme na webu Agory, Poslepu.cz, Pélionu a našich sociálních sítích.

Programový partner Agory, SKIP ČR, pak pořádá 8. listopadu webinář Přístupnost knihovních dat, který tematicky doplňuje podzimní Agoru 2022 ONLINE.

Budeme rádi, když se aktivit online Agory a partnerskýcch akcí zúčastníte a dáte o nich vědět svým přátelům či známým, pro které by mohla být účast přínosná.

Těšíme se na vás.

Radek Pavlíček & Pepa Konečný

Pozvánka na webinář Přístupnost knihovních dat (8. 11. 2022)

Pozvánka na webinář Přístupnost knihovních dat (8. 11. 2022)

INSPO 2022 Online: Jak technologie pomáhají lidem s různým zdravotním postižením či při psychických potížích

INSPO 2022 Online: Jak technologie pomáhají lidem s různým zdravotním postižením či při psychických potížích


Zero Project 2022 ShortlistO Agoře

Agora je dvoudenní konference, zaměřená na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením. Od roku 2015 ji pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity za podpory společnosti Deloitte, Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a dalších partnerů.

Agora si i přes svou nedlouhou historii vybudovala mezi uživateli ICT s těžkým postižením zraku výborné renomé. Posledních prezenčních běhů se pravidelně účastní přes 150 zájemců, online vysílání mají tisíce zhlédnutí a jejich počet stále roste. Agora je pro účastníky ideálním místem, kde se mohou v přístupném prostředí seznámit s tím, jak jim informační a komunikační technologie mohou pomoci překonávat bariéry při studiu, zaměstnání i v běžném životě.

O Středisku Teiresiás

Pořadatelem akce je Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, které Masarykova univerzita zřídila v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.

Středisko je garantem programu celoživotního vzdělávání nevidomých, jehož cílem je umožnit zrakově postižené veřejnosti, aby si bez ohledu na věk a sociální postavení doplnila vzdělání v dílčích předmětech akreditovaných studijních oborů způsobem odpovídajícím zrakovému postižení.

Více informací viz www.teiresias.muni.cz.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..