Podzimní Agora 2020 ONLINE: programu dominovaly novinky a ukázky možností využití technologií v praxi

Ve čtvrtek 22. října jsme živým přenosem zahájili podzimní Agoru 2020 ONLINE – už 12. běh konference o využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením.

Cílem Agory je zvýšit digitální gramotnost lidí se zrakovým postižením a umožnit jim tak pro kompenzaci jejich zrakové vady plnohodnotně využívat možnosti, které jim nabízí aktuálně dostupné technologie.

Co jsme pro zájemce připravili?

Zahájení

Úvodního slova se skvěle zhostily Gábina Drastichová, ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu a Bára Bühnová, proděkanka pro průmyslové partnery Fakulty informatiky Masarykovy univerzity a spoluzakladatelka spolku Czechitas.

Nadační fond Českého rozhlasu patří již několik let k partnerům Agory, kterou podporuje nejen finančně ze sbírky Světluška, ale pomáhá nám i s propagací či konzultacemi ke koncepčnímu pojetí akce jako takové. „Jsem v úžasu z toho, kolik toho vlastně jsme schopni sem k nám přinést a o kolika úžasných tématech jsme schopni hovořit. Kolik aplikací u nás vzniká, kolik aplikací nebo kompenzačních pomůcek se lokalizuje pro české uživatele a speciálně pro cílovou skupinu těžce zrakově postižených, zhodnotila ve svém úvodním příspěvku situaci na poli technologií pro zrakově postižené Gábina Drastichová, ředitelka Světlušky. „Což je opravdu skvělé a svědčí to o tom, že vy, kteří se dnes na Agoru koukáte, kteří nás sledujete, tak jste náročnými uživateli a chcete mít co nejlepší, co ve světě je. Za což jsem strašně vděčná.“

„Cítím, jaká je obrovská důležitost toho směrovat technologie k tomu, aby nám v životech pomáhaly a nebyly nám překážkou, tak jak pro spoustu lidí, kteří stojí stranou technologií, tak někdy mají pocit, že spíš ty technologie ovládají je, než že by oni ovládaly technologie. Protože v dnešní době je neskutečně důležité jít tou cestou používat technologie jako nástroj, který vám pomůže v každodenním životě a budete cítit, že vy jste jejich pánem,“ připomněla ve svém vstupu Bára Bühnová, která působí na Fakultě informatiky MU jako proděkanka pro vztahy s průmyslem. „Je to oblast, která je pro mě neskutečně naplňující, protože pomáhám propojovat právě svět univerzitní se světem praxe. Vidím, že na obou stranách jsou úžasní lidé a když k sobě najdou cestu, tak vznikají úžasné věci.“
Na tomto místě se sluší připomenout a poděkovat, protože právě Bára před několika lety iniciovala propojení Deloitte a Teiresia, a zasloužila se tak o to, že Agora mohla vyrůst do dnešní podoby.

Na závěr zahajovacího bloku pak připomněl Petr Peňáz, ředitel Teiresia, že stávající situace přináší nejen komplikace, ale i nové výzvy a posouvá věci tam, kde nejspíš mají být. Tím, co se stalo, se podařilo připojit nové a nové skupiny lidí, ti, kteří tady dnes s námi mohou být, a kteří by tady nebyli, kdyby ta událost byla jen fyzická, protože by na to reagovali. Bude tedy jistě do budoucna platit, že až nastane zase ta příležitost fyzicky se sejít – a já v ni také doufám – takže stejně řada z nás bude připojena tímto způsobem a já si myslím, že je to správně. A pevně věřím, že v dalších ročnících Agory, které přeju hodně zdaru, to bude tak, že budeme všichni pohromadě – ti, kteří fyzicky být mohou, i ti, kteří budou na dálku.

Technologická řešení z Izraele

První dvě přednášky programu byly věnovány představení technologických novinek izraelských společností Right-Hear a OrCam. Idan Meir generální ředitel a spoluzakladatel společnosti RightHear, ve své prezentaci popsal praktický přínos zvukových navigačních systémů pro osoby se zrakovým postižením.

Idan zdůraznil jejich přínos pro firmy a organizace, které se rozhodly stát přístupnějšími právě prostřednictvím pomocí takových systémů. Idan se také podělil o postřehy a ponaučení, které společnost Right-Hear získala z případových studií svého řešení.

Jan Cejthamr ze společnosti OrCam a Tomáš Kadlec představili kamerku OrCam MyEye 2.

Tomáš, který je zrakově postižený, si pro účastníky připravil praktickou ukázku přímo z terénu. S Tomášem jsme se vypravili na jeho obvyklý nákup a seznámili se s tím, jak je možné s pomocí OrCam MyEye překonávat bariéry, na které Tomáš v průběhu nákupu narážel.

Honza pak Tomášův příspěvek doplnil o bližší představení OrCam MyEye pro ty, kdo o OrCam MyEye dosud neslyšeli.

Partnerství se společnostmi Right-Hear i OrCam si velmi ceníme a už společně plánujeme další aktivity. Tou nejbližší – až okolnosti dovolí – bude instalace systému Right-Hear, který již máme nasazen v prostorách Teiresia, i do dalších budov Masarykovy univerzity.

Mobilní řešení hýbou světem

Druhý programový blok byl zaměřen na představení novinek v oblasti zpřístupňování mobilních zařízení.

Kristýna Savaryová představila nejnovější telefon z rodiny BlindShell – BlindShell Touch. Výrobce jej prezentuje jako nejchytřejší mobilní telefon pro nevidomé a slabozraké – uživatelům nabízí dotykový displej a více než 30 funkcí a aplikací (včetně WhatsApp a FB Messengeru).

Jieshuo Screen Reader International je flexibilní odečítač obrazovky pro Google Android. Účastníkům Agory jej představil Matěj Plch, který zajišťuje jeho lokalizaci. V krátké prezentaci zmínil aktuální novinkami v oblasti vývoje, upozornil na některé stěžejní funkce a také promluvil o tom, co se změnilo v mezinárodní verzi odečítače.

Honza Husák, spoluautor program BIG Launcher, přistoupil ke své prezentaci velmi netradičně – vzal si na pomoc své 7 let staré slajdy, kterými doprovodil přednášku na konferenci INSPO 2013, a postavil na nich svou současnou prezentaci. S tím, že ukazoval, co a kam se za těch 7 let posunulo.

BIG Launcher začal jako jednoduchý víkendový projekt – dnes má více než milión stažení, podporuje 50 světových jazyků a je předinstalován ve smartphonech po celém světě. Dlouhodobě se tak řadí mezi nejlepší appky na zjednodušení prostředí Androidu pro seniory a zrakově postižené.

Inkluzivní vzdělávání v praxi

Julie Tomaňová se před dvěma lety společně se svými kolegy a kolegyněmi z brněnského VIDA! science centra zapojila do výzvy, která si klade za cíl propojit formální a neformální vzdělávání pro studenty se specifickými vzdělávacími potřebami. Připravují pro ně popularizačně-naučné programy a upravují postupně prvky expozice pro slabozraké a nevidomé návštěvníky. Účastníci se v Julčině příspěvku dozvěděli, na co při této cestě narazili, o jejich selháních i úspěších ve snaze posunout VIDA! science centrum k lepší přístupnosti.

Na podzimní Agoře 2019 byl v Česku v premiéře představen nový braillský zápisník Orbit Reader 20. Ten je primárně určený pro čtení digitálních textů v bodovém písmu. V malém kapesním zařízení mohou mít uživatelé k dispozici stovky až tisíce knih, časopisů či učebnic, a číst je kdykoliv kdekoliv na komfortním dvacetiznakovém hmatovém displeji. Prostřednictvím braillské klávesnice, umístěné na horní straně zápisníku, je navíc možné v jednoduchém editoru texty upravovat či zapisovat své vlastní.

O zkušenostech uživatelů po roce používání Orbit Readeru i o tom, co nového se okolo zápisníků Orbit Reader chystá, poreferoval Michal Jungmann.

Každý ze zrakově postižených uživatelů odečítačů obrazovky nejspíš někdy přišel do styku s braillským displejem a mnoho z nich si kladlo též otázku, “k čemu bych jej mohl využít, když mám kvalitní hlasový výstup?” Jsou situace, kde je to evidentní, například studium matematiky, ale braillský displej lze využít mnohem šířeji – od získávání důležité gramotnosti, přes studium jazyků, až pro profesionální využití v zaměstnání.

Příručku, kterou jsme ve Středisku Teiresiás společně s kolegy připravili pod hlavičkou projektu Kvalitní inkluzivní vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami na základní a střední škole, představil Roman Kabelka.

Příručka Využití brailleských displejů nejen při vzdělávání nevidomých primárně mapuje možnosti využití braillských displejů jako kompenzačních pomůcek, které jsou důležité jak pro profesionální, tak zejména vzdělávací účely. Příručka také nabízí zmapování jejich funkčních možností tak, aby si každý zájemce o toto zařízení mohl vybrat model, co možná nejlépe vyhovující jeho potřebám.

Poděkování

Podzimní Agora 2020 ONLINE by se nemohla uskutečnit bez aktivního přispění a podpory následujích osob a společnosti, za kterou ještě jednou moc děkujeme. Naše velké díky si plně zaslouží

  • Gábina Drastichová a Karolína Žampachová z Nadačního fondu Českého rozhlasu
  • Bára Bühnová z Fakulty informatiky Masarykovy univerzity
  • Daniela Kubešová a Michal Malysa ze společnosti Deloitte
  • Radana Urbanová ze Seznam.cz
  • všichni přednášející, kteří si připravili velmi zajímavé příspěvky: Idan Meir, Tomáš Kadlec, Jan Cejthamr, Kristýna Savaryová, Matěj Plch, Honza Husák, Julie Tomaňová, Michal Jungmann a Roman Kabelka
  • Markéta Jelínková z Univerzity třetího věku Masarykovy univerzity
  • Linda Jansová ze SKIP
  • Eva Cerniňáková z JABOK
  • Linda Štucbartová z Česko-izraelské smíšené obchodní komory
  • Velvyslanectví Státu Izrael v ČR
  • Jaroslav Winter z BMI sdružení
  • Veronika Řídelová a Honza Fencl z Nadace Vodafone
  • Peter Teplický z Blind Revue
  • tlumočníci Lukáš Hosnedl a Ondra Pelech
  • technici z Oddělení speciální informatiky Střediska Teiresiás
  • Petr Peňáz, ředitel Střediska Teiresiás

V neposlední řadě děkujeme všem, kdo se k nám připojili při živém vysílání, či zhlédli záznam. Bez účastníků by to, co děláme, nedávalo smysl. Moc si vašeho zájmu vážíme a děkujeme za pozitivní zpětnou vazbu, kterou jste nám poslali, a ze které bychom na závěr rádi aspoň jeden názor na Agoru citovali.

Moc gratuluju k Agoře. Celé jsem to sledovala a bylo to parádní. No prostě smekám, nebylo to dobrý jen technicky… ale prostě to bylo fakt chytře udělaný i programově, velmi zajímavý příspěvky i pro lidi, kteří se o toto téma zas tolik nezajímají a byla tam hrozně příjemná atmosféra. I přesto, že to bylo online.

Podzimní Agora 2020 ONLINE: jak ji viděli účastníci

Videozáznam podzimní Agory 2020 na Facebooku

Zájemcům, kteří nemohli sledovat živé vysílání, nabízíme ke zhlédnutí jeho záznam.

Workshopy a tutoriály

Jak už jsme avizovali, plenární sekcí Agora nekončí, ale začíná. Až do poloviny prosince budeme průběžně publikovat články a tutoriály na portálu Pélion a zájemcům také nabídneme online workshopy na vybraná témata.

Sledujte proto Poslepu, Pélion a samozřejmě web Agory na agora.muni.cz, který bude sloužit jako rozcestník ke všem aktivitám, které pro vás připravujeme.

Děkujeme za zájem o Agoru a zachovejte nám přízeň 🙂

Radek Pavlíček & Pepa Konečný
za celý organizační tým Agory


Podzimní Agora 2020 ONLINE je součástí projektu Kvalitní inkluzivní vzdělávání žáků se speciálními vzdělávacími potřebami na základní a střední škole (projekt číslo CZ.02.3.62/0.0/0.0/16_037/0004872), PV KA2 – Škola jako centrum kolegiální podpory.


O Agoře

Agora je konference, zaměřená na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením. Od roku 2015 ji pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity za podpory společnosti Deloitte, Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a dalších partnerů.

Agora si i přes svou nedlouhou historii vybudovala mezi uživateli ICT s těžkým postižením zraku výborné renomé. Pravidelně se jí účastní stovky zájemců a jejich počet stále roste. Agora je pro účastníky ideálním místem, kde se mohou v přístupném prostředí seznámit s tím, jak jim informační a komunikační technologie mohou pomoci překonávat bariéry při studiu, zaměstnání i v běžném životě.

O Středisku Teiresiás

Pořadatelem akce je Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, které Masarykova univerzita zřídila v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.

Středisko je garantem programu celoživotního vzdělávání nevidomých, jehož cílem je umožnit zrakově postižené veřejnosti, aby si bez ohledu na věk a sociální postavení doplnila vzdělání v dílčích předmětech akreditovaných studijních oborů způsobem odpovídajícím zrakovému postižení.

Více informací viz www.teiresias.muni.cz.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..