Podzimní Agora 2020 ONLINE: jak ji viděli účastníci

Plenární sekce, kterou jsme otevřeli program podzimní Agory 2020 ONLINE, je minulostí. Účastníci na ní měli příležitost se prostřednictvím osmi příspěvkům seznámit s novinkami a praktickým využitím asistivních technologií pro kompenzaci zrakového postižení – mezi tématy se objevila například série přednášek o přístupnosti operačního systému Android, představení původem izraelských řešení OrCam MyEye a Right-Hear či informace o realizaci projektu Vědy bez hranic v brněnském VIDA! centru.

Protože zpětnou vazbu nám posílá stále více účastníků (což nás samozřejmě těší a za e-maily a zprávy moc děkujeme), rozhodl jsem se jí už tradičně věnovat samostatný příspěvek. Přeji pěkné počtení 🙂

Zpětná vazba

Bára

https://www.facebook.com/bara.buhnova/posts/10159030639136177

I feel deeply honored being one of the invitees opening this year’s Agora conference, reaching to hundreds of sight-impaired individuals, eager to learn about new information technology helping them to feel fully included in our society 👏… with 1700+ views of the Czech stream and 100+ views of the English stream (the conference happened today!!) 🥳 I am very proud of the incredible job that our university center Teiresias is doing in this respect, providing aid to all the students of Masaryk University challenged with special study needs, and contributing far beyond the university. Thank you! 🙏

Petr

Agora se velmi povedla! Fakt máš můj obdiv, jak to všechno můžeš zvládat… a navíc v takové prvotřídní kvalitě!

Linda

Gratuluji k vydařené Agoře. V Izraeli se říká kol ha kavod neboli všechna čest.

Gábina

Jsem moc spokojená. Ty předtočené vstupy fungovaly moc hezky. Takže super. Jako vždy 👍👍👍 Děkuji za pozvání.

Ondra

Agora se Vám opravdu vydařila a moc jsem si tuto akci užil. Už se těším na plánované workshopy.

Lukáš

Doufám, že počty zhlédnutí ještě významně vyrostou, protože Agora si to zaslouží. 🙂 Je to fakt unikátní projekt nejen u nás. Nevím, jestli to říkala Tanja nebo Lars, ale prostě někdo z RoboBraille: Agora je nejlepší konference o asistivních technologiích zaměřená na uživatele. 🙂

A jako dát si to s takovouhle ctí a zajistit takhle pestrý a zajímavý program v téhle těžké době, to je opravdu bezprecedentní úspěch! 🙂

Tibor

Bylo to úžasné 🙂

František

Podle mě byla Agora fajn. Poprvé jsem se Agory účastnil jako divák a bylo to super.

Radek

Agora byla super. I když byla jenom online, zaujala moji pozornost od začátku do konce. Témata byla velmi dobrá. Okamžitý překlad z angličtiny do češtiny u jednoho zahraničního řečníka mě mile překvapil.

Petra

Radku, sleduji a je to príma. Díky!!!

Zuzana

Ke konferenci Agora jsem včera připojená byla a jsem z toho absolutně nadšená.

Snad se mi podaří být přítomná na dalších akcích.

Jitka

Moc gratuluju k Agoře. Celé jsem to sledovala a bylo to parádní. No prostě smekám, nebylo to dobrý jen technicky… ale prostě to bylo fakt chytře udělaný i programově, velmi zajímavý příspěvky i pro lidi, kteří se o toto téma zas tolik nezajímají a byla tam hrozně příjemná atmosféra. I přesto, že to bylo online.

Jaromír

Jsem moc rád, že jsem měl možnost sledovat celou Agoru online. Obdivuji Vás a Vaše kolegy, neboť se vám podařilo připravit Agoru i přes komplikace, které současná pandemie přináší. Témata, která byla prezentována, byla opravdu zajímavá a aktuální. Novinky v oblasti zpřístupněných aplikací u systému Android pomohou mně a také klientům našeho TyfloCentra. Novinky v oblasti navigace mě překvapily. Doufám, že Covid už příští rok ustoupí a že si budu moci vyzkoušet některá navigační řešení, která byla představena online. O zařízení Orbit Reader je u nás v TyfloCentru zájem. Je dobře, že o něm mám nyní nové informace.

Chtěl bych Vám a panu Kabelkovi poděkovat především za prezentaci, která se týkala využití braillského řádku. Souhlasím s tím, že pro studium mnoha oborů je znalost Braillova písma zcela nezbytná. Velmi mě mrzí, když někteří studenti tvrdí, že je pro ně hlasový výstup ve všech ohledech dostačující řešení. Propagace využití Braillova písma je proto velmi důležité téma, neboť znalost bodového písma může zásadním způsobem ovlivnit kvalitu písemného projevu nevidomých.

Přeji Vám a všem pracovníkům střediska Teiresiás pevné zdraví a mnoho sil do dalších aktivit, které nám lidem se zrakovým handicapem tolik pomáhají. Těším se na příští Agoru, snad se již potkáme v prostorách střediska Teiresiás.

Videozáznam podzimní Agory 2020 na Facebooku

Zájemcům, kteří nemohli sledovat živé vysílání, nabízíme ke zhlédnutí jeho záznam.

Workshopy a tutoriály

Jak už jsme avizovali, plenární sekcí Agora nekončí, ale začíná. Až do poloviny prosince budeme průběžně publikovat články a tutoriály na portálu Pélion a zájemcům také nabídneme online workshopy na vybraná témata.

Sledujte proto Poslepu, Pélion a samozřejmě web Agory na agora.muni.cz, který bude sloužit jako rozcestník.


O Agoře

Agora je konference, zaměřená na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením. Od roku 2015 ji pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity za podpory společnosti Deloitte, Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a dalších partnerů.

Agora si i přes svou nedlouhou historii vybudovala mezi uživateli ICT s těžkým postižením zraku výborné renomé. Pravidelně se jí účastní stovky zájemců a jejich počet stále roste. Agora je pro účastníky ideálním místem, kde se mohou v přístupném prostředí seznámit s tím, jak jim informační a komunikační technologie mohou pomoci překonávat bariéry při studiu, zaměstnání i v běžném životě.

O Středisku Teiresiás

Pořadatelem akce je Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, které Masarykova univerzita zřídila v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.

Středisko je garantem programu celoživotního vzdělávání nevidomých, jehož cílem je umožnit zrakově postižené veřejnosti, aby si bez ohledu na věk a sociální postavení doplnila vzdělání v dílčích předmětech akreditovaných studijních oborů způsobem odpovídajícím zrakovému postižení.

Více informací viz www.teiresias.muni.cz.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..