Na řadě webových stránek lze dnes najít widgety pro přizpůsobení jejich obsahu – zvětšení či změnšení písma, změnu barevného schématu, či dokonce přečtení části obsahu pomocí hlasového výstupu.
Mají ale tyto widgety pro uživatele nějaký reálný přínos? Používají je vůbec? Nebo se jedná jen o formální splnění požadavků na přístupnost, odtržené od reality a uživatelů? Nejsou mnohem přínosnější nástroje (asistivní technologie), které dnes jsou standardní součástí operačních systémů či webových prohlížečů? Nebo je jedinou cestou komerční řešení?
Na tyto a další otázky se snaží najít odpovědi v rámci své bakalářská práce Terézia Fričová, studentka oboru Sociální informatika na Fakultě informatiky Masarykovy univerzity v Brně.
Používáte-li při práci s webem nějaké uzpůsobení obsahu kvůli své zrakové vadě, podělte se prosím o své zkušenosti v dotazníku Možnosti prispôsobenia webového obsahu so zameraním na slabozrakých užívateľov a pomozte nám získat více relevantních dat, na základě kterých by bylo možné dávat relevantní doporučení v této (zatím ne moc probádané) oblasti.
Děkuji.
- Prístupne 2024: pozvánka na konferenci o digitální přístupnosti - 28. 8. 2024
- Český JAWS 2024.2405.83.4 - 14. 8. 2024
- Pozvánka na soutěž ve využívání Braillova písma na počítačích a chytrých mobilech - 28. 7. 2024