Volba prezidenta republiky vrcholí. A ačkoliv si nedělám iluze o tom, že by (ne)přístupnost webu některého z kandidátů byla pro někoho natolik zásadní skutečností, že by se rozhodoval jen podle ní (nebo podle ní změnil na poslední chvíli názor), přišlo mi zajímavé podívat se, jak si stojí weby Miloše Zemana a Jiřího Drahoše z pohledu přístupnosti. Protože míru jejich (ne)přístupnosti vnímám jako jeden z ukazatelů toho, jak se staví k potřebám lidí s nějakým handicapem.
Z časových i pragmatických důvodů jsem se zaměřil na zkontrolování následujících stěžejních oblastí na webech www.zemanznovu.cz a www.jiridrahos.cz:
- Přístupnost a ovladatelnost z klávesnice.
- Dostatečné strukturování obsahu pomocí nadpisů a oblastí stránek.
- Dostatečný barevný kontrast a čitelnost.
- Smysluplné alternativní textové popisky u grafických prvků, které nesou významovou informaci.
- Přístupná multimédia.
Weby jsem neprocházel celé, primárně jsem se zaměřil na to, zda je přístupnost řešena koncepčně: tedy zda (a do jaké míry) byla přístupnost brána v potaz jako součást vývoje webu, a jaké přístupnostní prvky weby po technické stránce obsahují. Nestrhával jsem tedy body za drobné chyby či opomenutí (chybějící titulky u jednoho videa atp.), ale za koncepční nezvládnutí testované oblasti.
A jak to dopadlo?
Přístupnost a ovladatelnost z klávesnice
Celá řada uživatelů nemá možnost pracovat s webem pomocí myši či dotykovým ovládáním. Proto je třeba, aby byl web plně přístupný a ovladatelný z klávesnice. To znamená, že uživatel se musí být schopen z klávesnice dostat na každý prvek, který může získat focus, a musí jej být schopen z klávesnice ovládat.
V této oblasti jsou na tom oba weby +/- stejně. Ovládání z klávesnice sice není nijak optimalizováno – chybí přeskakovací odkazy či zvýraznění právě aktivního prvku – současně ale platí, že weby neobsahují žádné „pasti na klávesy“ a jsou tedy z klávesnice plnohodnotně ovladatelné.
Za tuto „disciplínu“ tedy dávám po jednom bodu oběma hodnoceným webům.
Průběžné skóre: Drahoš 1 : 0 Zeman
Dostatečné strukturování obsahu pomocí nadpisů a oblastí stránek
Správné strukturování obsahu prostřednictvím nadpisů a oblastí webové stránky pomáhá uživatelům v porozumění tomu, jak je obsah stránky rozvržen, a umožňuje jim také rychle se přesunout právě na tu část stránky, kterou potřebují.
Web Jiřího Drahoše lze považovat za uspokojivě strukturovaný jak pomocí oblastí, tak nadpisů. Oblasti stránky jsou definovány pro všechny stěžejní oblasti (včetně hlavní o). Nadpisová osnova pak vhodně doplňuje definované oblasti stránky a je i vhodně definována její hierarchie.
Oproti tomu web Miloše Zemana v této oblasti zcela selhává – oblasti stránky jsou definovány jen dvě (hlavní navigace a další obsah), což nelze považovat ani za dostačující, ani za systémové řešení. Nadpisů je použito také poskrovnu, navíc jsou jako nadpisy vyznačeny texty, které ze své podstaty nadpisem v pravém slova smyslu nejsou.
V této disciplíně tedy jednoznačně vítězí Jiří Drahoš a získává 2 body (jeden za oblasti stránky, jeden za nadpisy).
Průběžné skóre: Drahoš 3 : 1 Zeman
Dostatečný barevný kontrast a čitelnost
U jednotlivých prvků na stránce musí být zajištěn dostatečný barevný kontrast mezi popředím a pozadím tak, aby prezentované informace byly dobře čitelné. Důležité je také zvolit čitelný font, definovat dostatečnou výchozí velikost písma a umožnit jeho zvětšování pomocí prostředků prohlížeče.
Ani jeden z hodnocených webů neobsahuje závažnou překážku stran kontrastu či čitelnosti, za tuto disciplínu tedy dávám po jednom bodu jak webu Jiřího Drahoše, tak webu Miloše Zemana.
Průběžné skóre: Drahoš 4 : 2 Zeman
Smysluplné alternativní textové popisky u grafických prvků, které nesou významovou informaci
Grafické prvky jsou dnes důležitou součástí každého webu, a proto je potřeba, abychom se při jejich používání vyvarovali chyb, které by mohly zamezit získání takto publikované informace handicapovanými uživateli. Celá řada uživatelů není schopna vizuálně vnímat grafické prvky, které jsou umístěny na webových stránkách. Veškeré grafické prvky na stránkách, které nesou informaci, a/nebo slouží jako odkazy, musí mít proto definovánu relevantní textovou alternativu.
Na webu Jiřího Drahoše jsou textové alternativy poměrně důsledně definovány, na webu Miloše Zemana textové alternativy u grafických prvků chybí.
Průběžné skóre: Drahoš 5 : 2 Zeman
Přístupná multimédia
Dosud jsme se zabývali spíše technikami, které umožňují či usnadňují přístup k textovému či grafickému obsahu. V tomto bodě se podíváme na to, jak jsou na tom stran přístupnosti videa. Stěžejním požadavkem na jejich přístupnost je videozáznamy otitulkovat.
Videozáznamů na webu Miloše Zemana moc není, a ty, které tam jsou, bohužel titulky opatřeny nejsou. Oproti tomu prakticky všechny videozáznamy na webu Jiřího Drahoše otitulkovány jsou a s jejich obsahem se tak mohou seznámit všichni ti, kteří nejsou z nějakého důvodu schopni informace získat z audiostopy.
Webu Jiřího Drahoše tedy dávám 1 bod za důsledné a koncepční titulkování videozáznamů.
Průběžné skóre: Drahoš 6 : 2 Zeman
Vítěz
Vítězem se stává web Jiřího Drahoše, který zabodoval ve všech hodnocených oblastech a neobsahuje žádné závažné bariéry.
Celkové skóre: Drahoš 6 : 2 Zeman
Tip na závěr
Chcete si otestovat přístupnost vlastního webu a nevíte, jak na to? Postupujte dle návodu v článku Jak na jednoduchý audit přístupnosti – otestujte si bezbariérovost svého webu a zjistíte, že to není nic složitého.
Jak na jednoduchý audit přístupnosti – otestujte si bezbariérovost svého webu