Jsou Apple Watch užitečné i pro nevidomé?

Společnost Apple uvedla před rokem na trh zcela nový produkt, který je plně přístupný i pro zrakově handicapované. Jedná se o Apple Watch, chytré náramkové hodinky, zajišťující řadu užitečných funkcí, včetně kontroly zdravotního stavu.

Elegantní na první pohled

Už v okamžiku, kdy jsem hodinky držel v ruce poprvé, mě okouzlil jejich design, i když jsem jej nemohl posoudit vizuálně. Krásné zpracování, senzační pouzdro, příjemný materiál na omak, dostatečná velikost. To jsou body, podle kterých jsem design Apple Watch posuzoval. Z hlediska jejich vzhledu a zvoleného materiálu nemám žádné výhrady.

Dokonalé splynutí

Hodinky jsem nenosil už několik let – od té doby, co používám iPhone. Brzy jsem si však na tento pocit opět zvykl. Když nemám Apple Watch na ruce, připadá mi, že mi něco schází. Je to sice neuvěřitelné, ale dokonale se mnou splynuly. Je velice příjemné je nosit.

Přístupnost od prvního okamžiku

O Apple Watch v praxi byl obrovský zájem. Nebudu tedy zastírat, že když jsem hodinky vybaloval, nacházelo se kolem mě dostatek vidících osob, aby zjistili, jak se budu tvářit a jak celý produkt bude pro zrakově handicapovaného člověka fungovat. Nikomu jsem ovšem nedovolil, aby do procesu prvotního spuštění a spárování s iPhonem zasahoval. Chtěl jsem vše provést sám bez zraku, pouze díky VoiceOveru. Ze zahraničních podcastů vím, že tuto funkci Apple Watch obsahují. Nikdo však netušil, jestli bude funkční i při úvodní konfiguraci.

A zde je nutno podotknout, že Apple opět nezklamal. VoiceOver na Apple Watch je možné aktivovat již v okamžiku, kdy se objeví možnosti jejich konfigurace. Pokud to učiníte, kompletnímu nastavení bez zraku nic nebrání. Vše jsem tedy zvládl sám bez pomoci vidícího a z toho jsem měl obrovskou radost. Opět další produkt, kde zrakově handicapovaní nemusí být závislí na vidících.

Pouze drobné odlišnosti v ovládání

Příjemným zjištěním též bylo, že práce s Apple Watch prostřednictvím VoiceOveru obsahuje oproti iOS pouze drobné odlišnosti v samotném ovládání. Chybí funkce rotoru, došlo k vypuštění gest, která se na iOS provádí třemi, ale i více prsty. Při jejich používání si vystačíte s jedním, maximálně dvěma prsty a funkcí 3D Touch, která nemá sebemenší chybičku.

Jakou zvolit velikost?

Apple Watch jsou dostupné ve dvou velikostních variantách. 38 mm je spíše pro dámy, pánové budou spokojeni s 42 mm.

Jaký zvolit model?

Můžete si vybrat též ze dvou modelů. Apple Watch Sport nebo Apple Watch Edition.

Zde záleží na každém, který model mu bude více vyhovovat. Liší se cenou (řada Sport stojí kolem 11 000 Kč), barvou apod. Mně osobně plně stačí Apple Watch Sport.

Efektivní využití

Na první pohled se může zdát, že Apple Watch jsou zbytečným produktem, v podstatě takovou „machrovinkou“, která stojí hromadu peněz. Skutečnost je však zcela jiná. Jejich využití ocení jak vidící, tak především i zrakově postižení uživatelé. Proč?

  1. Kontrola zdravotních funkcí a motivace ke sportovním aktivitám.
  2. Snadnější způsob komunikace s okolím bez nutnosti vytahování iPhonu.
  3. Jednoznačný přehled v různých oblastech snadno a rychle po ruce.
  4. Motivace opravdu něco dělat, ne pouze sedět doma nebo v kanceláři a ládovat se vším, co vám přijde pod ruku.
  5. Skvělá výpomoc při pěší navigaci.
  6. Přehledná tabulka s výsledky svých sportovních aktivit.
  7. Splňování stanovených cílů a mnoho dalšího.

Eliminování krádeží

Také se neradi chlubíte iPhonem na místech, kde je množství lidí a musíte poslouchat komentáře od svých známých a rodiny, že nejste k zastižení? S používáním Apple Watch je tohle minulostí. Díky funkcím, umožňující efektivní reagování na zprávy případně přijímání telefonních hovorů atd., budete moci s lidmi komunikovat kdykoli a kdekoli. Nebudete muset kvůli každému příchozímu oznámení lovit iPhone z kapsy nebo tašky, ale postačí vám mrknout se na Apple Watch. Tím lze též zamezit odcizování smartphonů především u zrakově handicapovaných, kteří se pro zloděje stávají snadným cílem. Hodinky vám jen tak někdo z ruky snadno nestáhne.

Sport se pro mě stává zábavou, nikoli utrpením

Když mi někdo dříve oznámil, že se půjdeme projít nebo zaběhat, nelákalo mě to. Bude to nejspíše tím, že jsem neměl zpětnou vazbu. Zatímco vidící se mohou kochat okolím, obdivovat krásy přírody či úchvatné scenérie stromů, květin, keřů nebo tekoucí vodu v řekách, já mohu jen jít po cestě, která se občas klikatí či obsahuje nějaké nerovnosti. Kromě zvuků a vůní, případně hmatových vjemů, nemám z takového výletu ve své podstatě nic. A když stejnou cestou jdete nebo běžíte několikrát, je to pro vás stále stejné.

S Apple Watch jsem však změnil názor. Tím, že si mohu stanovit určitý cíl a v průběhu sledovat jak si vedu, hned mám motivaci k nějakému sportovnímu výkonu a úplně jinak mě takové výlety baví.

Aktivní životní styl je důležitý

Protože zrakově handicapovaní lidé pohyb potřebují a v některých případech ho mají méně, než ostatní lidé, domnívám se, že by tento produkt mohl být velice užitečný. Je plně přístupný, motivuje k činnostem a umožňuje velice snadné ovládání. Zajišťuje přehlednou kontrolu zdravotních funkcí, takže i zrakově handicapovaný člověk si dokáže zjistit, jak na tom je.

Pořízení Apple Watch nelituji, vidím v nich obrovský potenciál a jsem toho názoru, že by tyto hodinky měly být zařazeny mezi kompenzační pomůcky. Žít aktivně a zdravě by měl každý z nás a Apple Watch vám budou dobrým pomocníkem.

Autorem článku je Karel Giebisch.

Workshop o Apple Watch

Pokud máte zájem se s Apple Watch blíže a prakticky seznámit, Karel Giebisch pořádá ve středu 16. března 2016 v Brně workshop s názvem Apple Watch a jejich užitečnost. V případě zájmu se zaregistrujte, zbývají čtyři volná místa.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..