JAWS 2020: vyzkoušejte si pokročilé funkce oblíbeného odečítače obrazovky

Screen reader JAWS patří k oblíbeným odečítacím programům pro zrakově postižené uživatele, který v letošním roce oslaví 25 let své existence.

V současné době je možné si jeho základní i pokročilé funkce bezplatně vyzkoušet a zjistit, zda je JAWS v aktuální verzi 2020 pro vás ta pravá a správná volba.

Jak získat bezplatnou testovací licenci

Plnohodnotnou licenci JAWSu, platnou 90 dnů, si nyní v rámci mimořádné akce můžete zdarma vyžádat u firmy GALOP, která je výhradním distributorem JAWSu pro Českou republiku a zajišťuje rovněž českou lokalizaci tohoto programu. Odkaz na jednoduchý objednávkový formulář najdete na stránce www.galop.cz/jawsdemo, kde jsou uvedeny i podrobné podmínky této akce.

Po objednání obdržíte – nikoliv okamžitě, nýbrž během jednoho až dvou pracovních dnů, objednávky jsou z důvodů bezpečnosti zpracovávány ručně – na zadanou e-mailovou adresu unikátní ILM autorizační číslo, s jehož pomocí můžete nainstalovaný JAWS na svém počítači aktivovat a po tři měsíce bez omezení používat všechny funkce, které program v plné verzi nabízí. Včetně českého Hlasového výstupu HLAS – známého též pod názvem “Mojža” – který je sice standardní součástí instalace českého JAWSu, ale licencován je u plné verze samostatně.

Jak si JAWS nainstalovat

JAWS verze 2020 podporuje všechny 32bitové i 64bitové edice Windows 7, 8.1 a 10; Windows XP a Windows Vista již podporovány nejsou.

Instalace je poměrně jednoduchá. Probíhá v jednom kroku a její součástí je i Hlasový výstup HLAS pro JAWS, takže pro instalaci na čistý počítač připojený k Internetu teoreticky stačí stáhnout a nainstalovat jeden jediný soubor.

Chcete-li s verzí 2020 používat WinTalker Voice či Elišku, je vhodné tyto syntezátory nainstalovat ještě před instalací JAWSu, v průběhu instalace pro ně budou automaticky vytvořeny příslušné hlasové profily. Pro Zuzanu a Ivetu – stejně jako pro cizojazyčné hlasy Vocalizer Expressive verze 2 – JAWS nyní vytváří profily průběžně a na pořadí jejich instalace tak již nezáleží.

Instalační soubory aktuální verze jsou k dispozici na webové stránce Odečítací program JAWS – Soubory.

Spuštění a ukončení JAWS

Automatické a ruční spuštění JAWS

Při prvním spuštění JAWS po jeho nainstalování se automaticky spustí Průvodce při spuštění JAWS. S jeho pomocí můžete rychle nastavit některé často používané parametry JAWS. To Vám může ušetřit čas, protože si můžete nastavit svou instalaci JAWS bez nutnosti prohledávat různá menu a manažery.

Pro ruční spuštění JAWS proveďte následující kroky:

  • Stisknutím WIN+R vyvolejte dialog Spustit.
  • Napište „JAWSX“ (kde X je číslo verze, například jaws2020) a stiskněte ENTER.

Zástupci JAWS můžete též přiřadit klávesovou zkratku. Více informací naleznete v Nápovědě v tématu Definice klávesové zkratky.

Ukončení JAWS

Ukončit JAWS lze stiskem klávesové zkratky JAWSKey (standardně klávesa Insert) + F4.

Jaké pokročilé funkce nabízí JAWS 2020?

Kromě standardních funkcí vyčítání obsahu, kterými by měl disponovat každý solidní odečítač obrazovky, nabízí JAWS celou řadu funkcí, zaměřených především na efektivní práci a uživatelskou přívětivost při práci s výpočetní technikou bez zrakové kontroly.

Představme si alespoň stručně některé z těch nejzajímavějších.

Prozkoumat

Jedná se o univerzální nástroj, zjednodušující přístup k různým zdrojům informací na Internetu. Umožňuje je vyhledávat a zobrazit ve virtuálním prohlížeči. Je možné jej kdykoliv vyvolat bez toho, aniž by bylo nutné složitě opouštět právě rozdělanou práci, zjistit si potřebné údaje, a následně se k rozdělané práci snadno vrátit. Ideální je tedy například pro rychlé zjištění významu nebo překladu nějakého slova.

Funkci Prozkoumat můžeme ze kterékoliv aplikace vyvolat skupinovou klávesovou zkratkou JAWSKey+MEZERNÍK, R. Po jejím stisku se otevře dialogové okno Prozkoumat, kurzor máme přímo v editačním poli a můžeme do něj zadat hledaný text. Po zadání hledaného výrazu je možné klávesou Tabulátor přejít do seznamu zdrojů a vybrat si ten, v němž chci danou informaci vyhledat. Hledání vyvoláme klávesou Enter, výsledky se zobrazí ve Virtuálním prohlížeči. Poté, co si je prohlédneme a klávesou Escape virtuální prohlížeč zavřeme, JAWS nás automaticky vrátí na pozici aktivního kurzoru (tedy do místa, z nějž jsem funkci Prozkoumat vyvolal).

Detailnější popis je k dispozici v článku Málo známé, ale velmi užitečné funkce JAWSu – Prozkoumat.

Rozpoznání textu v obrázku

Funkce Rozpoznávání textu (OCR) umožňuje přistupovat k jakémukoli obrázku, jehož části obsahují textové informace. Text je možné rozpoznávat například z tištěných dokumentů, nasnímaných skenerem či kamerou, ze souborů, uložených v počítači či je také možné rozpoznávat text ve formě grafiky, zobrazený na monitoru.

Rozpoznávání textu lze ovládat pomocí následujících skupinových klávesových zkratek:

  • JAWSKey+MEZERNÍK, O, A. Rozpozná předlohu nasnímanou kamerou nebo skenerem.
  • JAWSKey+MEZERNÍK, O, F. Rozpozná právě označený grafický soubor.
  • JAWSKey+MEZERNÍK, O, D. Rozpozná otevřený dokument PDF.
  • JAWSKey+MEZERNÍK, O, W. Rozpozná aktivní okno aplikace.
  • JAWSKey+MEZERNÍK, O, S. Rozpozná celou obrazovku.
  • JAWSKey+MEZERNÍK, O, C. Rozpozná aktuální ovládací prvek, například grafické tlačítko.
  • JAWSKey+MEZERNÍK, O, Q. Zruší probíhající rozpoznávání.
  • JAWSKey+MEZERNÍK, O, SHIFT+LOMÍTKO. Přečte krátkou nápovědnou zprávu, která popisuje dostupné příkazy ve skupině Rozpoznávání textu.

Další informace včetně detailního popisu jsou k dispozici v Nápovědě v kapitole Rozpoznávání textu.

Funkce Picture Smart (strojové popisování obrázků)

Picture Smart umožňuje poslat vybranou fotografii k analýze a strojovému popisu obsahu. Popis obrázku je pak zobrazen v okně Prohlížeče výsledků. Popisy mohou zahrnovat podrobnosti jako je počet lidí na fotografii, rozpoznatelné orientační body, podrobnosti o krajině jako je „venku s modrým nebem a zelenou trávou“, jestli se na snímku nacházejí automobily nebo vlaky a další. Pokud je na snímku text, bude také rozpoznán a zobrazen.

Pro spuštění funkce Picture Smart použijte skupinovou klávesovou zkratku JAWSKey+MEZERNÍK a poté písmeno P. Jakmile je skupina Picture Smart aktivní, jsou k dispozici následující klávesové zkratky:

  • A – Otevře dialogové okno Picture Smart, ve kterém můžete získat snímek ze skeneru nebo z kamery PEARL od Freedom Scientific a poslat ji k analýze.
  • F – Popíše aktuálně vybraný obrázek v průzkumníku Windows. Podporované formáty obrázku jsou BMP, JPEG, GIF, TIF, nebo PNG.
  • C – Popíše obrázek přiřazený aktuálnímu ovládacímu prvku. Může to být například grafika na na webové stránce nebo v emailové zprávě.
  • B – Popíše obsah schránky Windows, pokud obsahuje obrázek.
  • SHIFT+LOMÍTKO – Zobrazí nápovědu pro skupinu Picture Smart.

Další informace včetně detailního popisu jsou k dispozici v Nápovědě v kapitole Picture Smart, o výhodách i stávajících omezeních strojového popisování obrázků se pak dočtete v článku Strojové popisování obrázků – jak moc je přínosné pro uživatele?

Podpora aktuálních verzí aplikací

Používáte starší (třeba i několik let) verzi JAWSu a nefunguje vám s ní aktuální verze Skype, internetové bankovnictví či jakákoliv jiná aplikace? Velmi pravděpodobně je na vině nekompatibilita starší verze odečítacího programu a aktuální verze aplikace, kterou potřebujete používat. Pouze kombinace aktuálních verze používané aplikace a odečítače obrazovky dokáže zajistit nejlepší výsledky při práci.

Proto je velmi důležité udržovat aktuální nejen operační systém (například kvůli bezpečnosti) a aplikace (například kvůli novým funkcím), ale i odečítač obrazovky.

Nápovědy JAWS

Odečítací program JAWS patří ke komplexním nástrojům a nabízí celou řadu funkcí, což s sebou může nést netriviální nároky na uživatele například stran zapamatování si klávesových příkazů. Některé příkazy, jako je přečtení aktuálního řádku (JAWSKey+ŠIPKA NAHORU) nebo přečtení titulku okna (JAWSKey+T) sice používá většina uživatelů JAWS denně, existuje však mnoho příkazů, které nepoužívají často ani zkušení uživatelé JAWS a musí je složitě hledat. Některé druhy příkazů také mohou být těžko zapamatovatelné, protože je pro ně potřeba stisknout několik kláves současně.

JAWS proto nabízí velmi dobře propracovaný systém nápověd, o který se uživatel může v případě potřeby opřít, včetně možnosti vyhledat požadovanou klávesovou zkratku.

Kromě standardní Nápovědy k programu, dostupné například prostřednictvím Start Menu > JAWS 2020 > Nástroje – JAWS 2020 > Nápověda, jsou uživatelům dále k dispozici následující možnosti:

  • Nápověda klávesnice
    Vyvolává se a také ukončuje stiskem JAWSKEY+1. Aktivací se dostaneme do speciálního režimu, ve kterém přestanou fungovat běžným způsobem klávesy a jejich kombinace. Po jejich stisku JAWS poskytne stručnou zprávu o tom, co daná klávesa či klávesová zkratka dělá.
  • Kontextová nápověda
    Kontextová nápověda se vztahuje k dialogovému prvku, na kterém právě stojí fokus. JAWS po stisku JAWSKEY+F1 otevře tzv. Virtuální prohlížeč, ve kterém nás informuje o tom, jak pracovat s daným prvkem.
  • Nápověda k aktivní aplikaci
    Stiskem JAWSKEY+F1 2× rychle za sebou vyvoláme nápovědu JAWSu pro aktuální aplikaci. Jde o vlastní nápovědu JAWSu a získáme ji pouze u aplikací, které jsou určitým způsobem odečítačem podporovány.
  • Užitečné příkazy aplikace
    Seznam užitečných příkazů aktivní aplikace, pro kterou JAWS navízí rozšířenou podporu, vyvoláme stiskem JAWSKEY+W.
  • Nápověda JAWS horkých kláves
    JAWS horké klávesy jsou speciální klávesy a klávesové zkratky odečítače, určené přímo pro aktivní aplikaci. Po stisku JAWSKEY+H je otevřen Virtuální prohlížeč s jejich seznamem.
  • Vyhledávání klávesových zkratek JAWS
    Funkce JAWS Vyhledání příkazu umožňuje zadat plný nebo částečný popis příkazu, jehož klávesovou zkratku si nepamatujete. Pro vyhledání příkazu stiskněte JAWSKey+MEZERNÍK a poté J.

Další výukové materiály

Surfování po internetu s JAWS a MAGic

JAWS je velmi výkonný nástroj pro surfování po webu. Pokud se chcete stát pokročilým uživatelem při práci s webovými stránkami pomocí odečítače obrazovky JAWS, prostudujte si kurz Surfování po internetu s JAWS a MAGic.

https://www.portal-pelion.cz/surfs-up-surfovani-internetu-jaws-magic/

Freedom Scientific Training

Výrobce programu JAWS, americká společnost Freedom Scientific, nabízí na svém YouTube kanále celou řadu videí, jejichž prostřednictvím je možné se detailně seznámit s jeho jednotlivými funkcemi a jejich využitím v praxi. Videa jsou v angličtině.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..