Jarní Agora 2022: vystavovatelská sekce umožní vyzkoušet si nabízená řešení v praxi

O víkendu 14. a 15. května 2022 se ve Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity v Brně uskuteční už 15. běh Agory – unikátní vzdělávací akce, zaměřené na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením.

Zájemci se na Agoru přicházejí seznámit s novinkami v oblasti speciální výpočetní techniky, vyměnit si zkušenosti či se prakticky procvičit v dovednostech v práci s informačními a komunikačními technologiemi pomocí odečítacího nebo zvětšovacího programu.

Podzimní Agora 2019

Vystavovatelská sekce a herní zóna

Výstava proběhne v sobotu 14. května od 12.00 do 16.00 a vstup na ni je volný.

Výstava

Zájem vystavovat na Agoře projevilo devět subjektů:

Herní zóna

V herní zóně, která bude pro zájemce volně přístupná během výstavy (tj. v sobotu 14. května od 12.00 do 16.00), si pak budou moci zájemci zahrát hru To the Dragon Cave od Kikiriki Games, a 1428: Shadows Over Silesia.

Více informací o představovaných hrách najdete v článcích To the Dragon Cave: jaká bude nová přístupná mobilní hra pro nevidomé? a Chcete se zúčastnit husitského tažení do Slezska z roku 1428 jakožto současný nevidomý? Žádný problém!

Představení vystavovatelů aneb co bude k vidění a vyzkoušení na stáncích

ATELION, Středisko ELSA, ČVUT

Na stánku ATELIONu se budete moci seznámit s HMATÁKY – hmatovými vizuálními letáky pro každého.

BlindShell

BlindShell je značka chytrých mobilních telefonů pro nevidomé a slabozraké s intuitivním ovládáním Na stánku se budete moci seznámit s telefoenm BlindShell Classic 2, který je aktuálně vlajkovou lodí nabídky společnosti BlindShell.

Cash Reader

CashReader je mobilní aplikace pro rozpoznávání bankovek. Lidem s těžkým postižením zraku tak může posloužit jako kompenzační pomůcka, prostřednictvím které mohou bankovky snadno identifikovat. Na stánku si ji budete moci vyzkoušet, v případě zájmu si ji můžete (nechat) nainstalovat. Chybět nebude ani představení novinek.

Ergones – sociální firma

Společnost Ergones na svém stánku představí pomůcky z jí dodávaného sortimentu. Ten zahrnuje i přenosné kamerové lupy – jak pětipalcové do kapsy, tak i sedmipalcové pro pohodlné čtení. Nebude chybět ani lupa s hlasovým výstupem či novinky v programovém setu aplikací Corvus.

GALOP, s.r.o.

Společnost GALOP na stánku představí průřez aktuální nabídkou s důrazem na novinky. 🙂 V návaznosti na prezentaci v plenární sekci určitě přenosné kamerové lupy RUBY (v čele s novou RUBY 10), dále braillské řádky Focus 14 a 40, přenosný čtecí přístroj omniReader, kapesní čtecí zařízení OrCam MyEye a ozvučený mobilní telefon BlindShell Classic 2. Bude-li do května jasná distribuce, pak rovněž braillský zápisník Orbit Reader 20 a braillskou klávesnici Orbit Writer pro mobilní telefony.

Petr Dušek

Petr Dušek představí tematické vzdělávací sady pro těžce zrakově postižené. Doposud vznikly či vznikají vzdělávací sady pro těžce zrakově postižené, které se zaměřují na kosmonautiku (Gagarin nás pozval do vesmíru!), zuby, čas, obezitu. Jedná se o neobvyklý formát pseudopublikací, které se s časem budou proměňovat – co do kvality, obsahu, provedení… Zájemci se mohou se sadami seznámit, projevit o ně zájem, doplnit svými myšlenkami. Pro účastníky Agory budou vystaveny nejen samotné vzdělávací sady, ale též některé prostředky, jimiž vznikly (např. 3D tiskárna, Vaquform).

SAGITTA Ltd., spol. s r.o.

Na stánku společnosti Sagitta si budete moci prohlédnout a vyzkoušet následující pomůcky:

  • kamera s hlasovým výstupem OrCam MyEye 2.0
  • digitální čtecí přístroj pro nevidomé s hlasovým výstupem ReadEasy Evolve
  • stolní kamerová lupa s hlasovým výstupem textReado
  • kamerové lupy Looky 10 a Looky HD Touch
  • kapesní kamerová lupa SagLook 3,5
  • ozvučený mobilní telefon BlindShell Classic

Tyflopomůcky Olomouc

Prodejna tyflopomůcek Olomouc se zabývá především prodejem pomůcek pro zrakově postižené. Zajišťuje jejich vývoj i následnou výrobu. Ve svém sortimentu má pomůcky, usnadňující práci v domácnosti, audiopomůcky, společenské hry, různá měřidla, hodiny, pomůcky, které pomáhají k odstraňování informačních bariér a usnadňují orientaci v prostoru. Pokud plánujete nákup některé pomůcek ze sortimentu, můžete si ji v Tyflopomůckách objednat, nechat si ji přivézt na Agoru a zde vyzvednout.

UNIOPTIK

Česká firma UNIOPTIK, zabývající se prodejem optického zboží od roku 1994, nabízí kamerové lupy vyráběné a vyvíjené německou firmou REINECKER. Německá firma REINECKER produkuje své kamerové lupy od roku 1970 do celého světa. V sortimentu kamerových lup tak nabízí širokou nabídku od přenosných lup ke kompaktním či stacionárním. Kamerové lupy vynikají jednoduchostí ovládání, precizností kamer a množstvím volitelných funkcí, např. kamerou na dálku, hlasovým výstupem či počítačovou konektivitou.

Základní informace k Agoře

Pořadatel akce: Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky – Teiresiás
Místo konání: Komenského náměstí 2, 602 00 Brno
Termín jarního běhu: 14. a 15. května 2022
Účastnický poplatek: účast na odborném programu a občerstvení v průběhu akce je díky podpoře partnerů Agory zdarma, účastníci si ve vlastní režii zajišťují a hradí dopravu a ubytování
Akci podporují: společnost Deloitte, Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška, Moneta Money Bank, Sagitta a další partneři

Jarní Agora 2022: plenární sekce opět představí průřez technologickými novinkami

Jarní Agora 2022: plenární sekce opět představí průřez technologickými novinkami

Partneři Agory

Agoru by nebylo možné realizovat bez partnerů, kteří ji finančně či jinak podporují. Velmi nás těší, že i v letošním roce pokračuje spolupráce s oběma klíčovými partnery Agory: společností Deloitte, která zůstává hlavním partnerem Agory, a Nadačním fondem Českého rozhlasu, který Agoru podpořil grantem ze sbírky Světluška. Ke klíčovým partnerům Agory se v roce 2022 přidala Moneta Money Bank. Děkujeme všem partnerům za důvěru a podporu.

Moneta Money Bank

Chcete se stát partnerem Agory?

Je Vám myšlenka Agory sympatická a rádi byste ji podpořili? Chcete rozšířit řady partnerů Agory? Kontaktujte nás prosím. Je možné poskytnout jak materiální dar (ideálně nějaké drobné propagační a současně praktické a použitelné předměty), tak finanční dar, z něhož bychom mohli pokrýt část nezbytných režijních nákladů.

Všem partnerům děkujeme, velmi si vážíme jejich podpory.

Fotografie z podzimní Agory 2019 na Flickru

Podzimní Agora 2019, 2. a 3. 11. 2019

Za celý organizační tým se na setkání s vámi těší Radek Pavlíček, Pepa Konečný a Anička Hořejší.

Agora jako součást dalších akcí

Tmavomodrý festival 2022

Festival s více jak třicetiletou tradicí boří neviditelnou bariéru mezi světem vidících a zrakově postižených. Patří dětem a mládeži, které se na místo zraku nechávají vést hudbou. Pojmenovaný je podle písně Jaroslava Ježka, Voskovce a Wericha.

Akce vám umožní poznat svět těch, kteří se nemohou spolehnout na svůj zrak. Letos v květnu proběhne již 32. ročník festivalu, tak si ho nenechte ujít!

Festival se uskuteční od 12. do 14. května v Brně. Program pro veřejnost proběhne v pátek 13. května v parku vedle klubu Šelepka v brněnském Králově Poli. Akce je ZDARMA.

Světový den přístupnosti 2022

Agora je už po osmé součástí série akcí kolem Světového dne přístupnosti. Jeho smyslem je motivovat veřejnost k diskusím, přemýšlení a chuti dozvědět se něco o přístupnosti webu, software či mobilních aplikací a potřebách uživatelů s nejrůznějším postižením.


Zero Project 2022 ShortlistO Agoře

Agora je dvoudenní konference, zaměřená na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením. Od roku 2015 ji pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity za podpory společnosti Deloitte, Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška, Moneta Money Bank a dalších partnerů.

Agora si i přes svou nedlouhou historii vybudovala mezi uživateli ICT s těžkým postižením zraku výborné renomé. Posledních prezenčních běhů se pravidelně účastní přes 150 zájemců, online vysílání mají tisíce zhlédnutí a jejich počet stále roste. Agora je pro účastníky ideálním místem, kde se mohou v přístupném prostředí seznámit s tím, jak jim informační a komunikační technologie mohou pomoci překonávat bariéry při studiu, zaměstnání i v běžném životě.

O Středisku Teiresiás

Pořadatelem akce je Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, které Masarykova univerzita zřídila v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.

Středisko je garantem programu celoživotního vzdělávání nevidomých, jehož cílem je umožnit zrakově postižené veřejnosti, aby si bez ohledu na věk a sociální postavení doplnila vzdělání v dílčích předmětech akreditovaných studijních oborů způsobem odpovídajícím zrakovému postižení.

Více informací viz www.teiresias.muni.cz.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..