Jarní Agora 2022: spouštíme registraci na workshopy o ICT pro zrakově postižené

O víkendu 14. a 15. května 2022 se ve Středisku Teiresiás Masarykovy univerzity v Brně uskuteční už 15. běh Agory – unikátní vzdělávací akce, zaměřené na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením.

Zájemci se na Agoru přicházejí seznámit s novinkami v oblasti speciální výpočetní techniky, vyměnit si zkušenosti či se prakticky procvičit v dovednostech v práci s informačními a komunikačními technologiemi pomocí odečítacího nebo zvětšovacího programu.

Podzimní Agora 2019

Harmonogram Agory

Sobota

 • 09:30 Otevření prostor pro účastníky
 • 10:00 až 11.45 Plenární sekce
 • 11:45 až 12.45 Oběd v prostorách Teiresia
 • 12.00 – 16.00 Možnost prohlídky expozic ve vystavovatelské části
 • 13:30 až 14:30 1. běh workshopů
 • 14:30 Přestávka
 • 14:45 až 15:45 2. běh workshopů
 • 15:45 Zakončení prvního dne
 • od 18:00 Společná večeře v Plzeňském dvoře (pouze pro přihlášené)

Neděle

 • 09:00 Otevření prostor pro účastníky
 • 09:15 Zahájení druhého dne
 • 09:30 až 11:30 1. běh workshopů
 • 11:30 Oběd v prostorách Teiresia
 • 12:30 až 14:30 2. běh workshopů
 • 14:30 Zakončení akce

Nabídka workshopů

Zájemci mají možnost vybrat si maximálně 2 workshopy na sobotu a maximálně 2 workshopy na neděli.

Sobota

 • Dan Patzelt: Vytvářejte hmatovou grafiku sami doma – objevte levnou a efektivní metodu tvorby taktilních obrázků
 • Matěj Plch: Jieshuo Plus pod drobnohledem: Mapujme a diskutujme!
 • Radek Seifert, Barbora Bertlová: HMATÁKY – Nová cesta ke hmatové grafice a bodovému písmu
 • Karel Giebisch: Představení systému Reservio
 • Jan Hadáček, Jan Charvát: Seznámení s BlindShell Classic 2
 • Jan Balák: Jak na bankovní identitu a datové schránky
 • Marek Salaba, SONS ČR: Systém v systému aneb virtualizace na Macu

Neděle

 • Dan Patzelt: Aplikace pro čtení hmatových obrázků – osobní asistent pro rozvíjení prostorové představivosti u nevidomých a slabozrakých dětí
 • Roman Kabelka, Rádio Proglas: Úvod do produkce audia v aplikaci REAPER
 • Martin Baláž, Jan Pokorný: Pracujeme se zvukem za pomoci odečítačů obrazovky
 • Jana Kuklová, Miloš Kukla: Jak se tvoří mobilní audio hra
 • Lukáš Tyrychtr, Bohdan Milar: Fegora po dvou letech
 • Marek Salaba, Zdeněk Bajtl, SONS ČR: Chytré příslušenství k iPhone – workshop verze 5.0

Anotace workshopů

Sobota

Dan Patzelt: Vytvářejte hmatovou grafiku sami doma – objevte levnou a efektivní metodu tvorby taktilních obrázků

Pomocí injekční stříkačky a jednoduchých ingrediencí můžete snadno vytvářet interaktivní hmatové obrázky. K vytvoření taktilní verze obrázku pro nevidomé nebo slabozraké dítě jsou potřeba drahé přístroje a speciální druh papíru. Tak tomu však být nemusí. Na tomto workshopu vás naučíme vytvářet hmatovou grafiku doma nebo ve škole za cenu nižší než 1 $. Potřebujete k tomu jen výkres, injekční stříkačku, lepidlo na dřevo a zdroj tepla, například slunce, fén na vlasy nebo troubu.

Matěj Plch: Jieshuo Plus pod drobnohledem: Mapujme a diskutujme!

Anotace: Přátelé, kamarádi, příznivci našeho čínského zázraku! Pojďme se po dvou letech opět osobně potkat, abychom mohli společně zmapovat dění na poli vývoje této aplikace za posledních 9 měsíců. Odečítač se neustále dynamicky vyvíjí a změn se odehrálo poměrně dost. Jak z hlediska funkcí, tak i uvnitř screen readeru samotného. Proto bych vás v první části workshopu rád seznámil se stěžejními novinkami, ve druhé pak dám prostor k diskusi. Budu velmi rád, když mi sdělíte nejen své případné obtíže s používáním softwaru, které se pokusíme hned na místě vyřešit, ale uvítám také návrhy a podněty co se týče nových funkcí nebo vylepšení těch stávajících.

Zúčastnit se mohou jak začátečníci, tak pokročilí. Ti z vás, kteří mají zařízení se systémem Android a Jieshuo aktivně používají, budou samozřejmě trochu ve výhodě. Není však podmínkou, můžete se s námi potkat klidně i bez mobilního telefonu. Těším se na setkání s vámi!

Požadavky na účastníky: Obecná znalost OS Android, zařízení s ním výhodou.

Radek Seifert, Barbora Bertlová: HMATÁKY – Nová cesta ke hmatové grafice a bodovému písmu

Anotace: Hmaták, neboli hmatový leták, je produkt Atelionu, Ateliéru asistivních technologií Střediska ELSA na pražském ČVUT, který pomáhá šířit hmatovou grafiku a podporuje čtení Brailleova bodového písma. Účastníky workshopu seznámíme s vybranými detaily dosavadních pěti hmatáků, tj. mapou krajů České i Slovenské republiky, Ukrajiny, plánem pražského metra a řeckou abecedou. Vysvětlíme proces výroby hmatáků od nápadu na jeho obsah až k volbě použité výrobní technologie. Počítáme s diskuzí a zpětnou vazbou účastníků, jejich podněty a případnými návrhy na vylepšení.

Požadavky na účastníky: Zájem o hmatovou grafiku.

Karel Giebisch: Představení systému Reservio

Anotace: Prostřednictvím tohoto workshopu získáte možnost seznámit se s populárním rezervačním systémem Reservio. Na tento systém se podíváme jak z pohledu zákazníka, tak i provozovatele. Vysvětlíme si jednotlivé funkce a ukážeme si v praxi, jak celý proces funguje.
Pro koho je Reservio určeno?

 • Pro každého, kdo občas zadává rezervace online. Ať už ohledně školení, workshopů, konzultací, k oblíbenému kadeřníkovi nebo masérovi
 • Pro podnikatele, kteří chtějí nabbízet online rezervace zákazníkům
 • Pro firmy, kteří chtějí nabízet online rezervace zákazníkům

Reservio je určeno i pro nevidomé a těžce slabozraké zákazníky a podnikatele, systém implementuje přístupnost pro odečítače obrazovek. Nevidomým podnikatelům své systémy nabízí zdarma po předložení ZTP/P.

Náplň workshopu

 • Představení Reservia včetně jeho funkcí
 • Orientace a využívání z pohledu zákazníka
 • Orientace a využívání z pohledu provozovatele / podnikatele, firmy
 • Náhled do mobilní aplikace Android, iOS

Požadavky na účastníky: Znalost práce s PC a chytrým mobilním telefonem na uživatelské úrovni.

Jan Hadáček, Jan Charvát: Seznámení s BlindShell Classic 2

Anotace: Seznamte se s BlindShell Classic 2! Dozvíte se, co se změnilo oproti jeho předchůdci.

Požadavky na účastníky: Žádné 🙂

Jan Balák: Jak na bankovní identitu a datové schránky

Požadavky na účastníky: Datové schránky jsou moderním způsobem, jak komunikovat (nejen) se státní správou. A jelikož je komunikace elektronická, může být velmi prospěšná uživatelům se zrakovým handicapem. A protože si datové schránky chceme založit online, potřebujeme k tomu tzv. bankovní identitu. Co to je a k čemu by nám to ještě mohlo být to se dozvíte na mém workshopu.

Požadavky na účastníky: Ideálně aktivní uživatelé internetového nebo mobilního bankovnictví.

Marek Salaba, SONS ČR: Systém v systému aneb virtualizace na Macu

Anotace: Vlastníte jakýkoliv Mac a chtěli by jste v něm spouštět i aplikace pro Windows a nebo Vás jenom zajímá jak může fungovat systém v systému? Využití více operačních systému najednou skrývá zajímavé možnosti a to i pro slabozraké uživatele. V rámci toho workshopu si povíme a hlavně ukážeme jak to jednoduše rozchodit a jak to funguje v praxi. A jako bonus se podíváme i trochu do historie.

Požadavky na účastníky: Workshop je primárně určen pro slabozraké uživatele užívající zvětšovací software. Můžete si přinést vlastní MacBook či Mac mini a zkoušet přímo na něm. Dejte to prosím ale dopředu vědět a to i s informací jaké přesně zařízení máte, aby jsme mohli připravit odpovídající připojení jak na internet, tak i třeba na monitor.

Neděle

Dan Patzelt: Aplikace pro čtení hmatových obrázků – osobní asistent pro rozvíjení prostorové představivosti u nevidomých a slabozrakých dětí

Anotace: Prohlížejte si hmatovou grafiku samostatně pomocí mobilní aplikace. Aby nevidomé nebo slabozraké dítě poznalo, jak vypadá moucha, potřebuje hmatové materiály a pomoc druhé osoby. Ale co kdyby mohlo poznat tvar všech much, auta Tesla nebo Eiffelovy věže samo, jen s pomocí virtuálního asistenta? Zlepšilo by to nejen jeho prostorovou představivost, ale i jeho sebedůvěru, sebevědomí a schopnost interagovat s ostatními.

Roman Kabelka, Rádio Proglas: Úvod do produkce audia v aplikaci REAPER

Anotace: Možná jste zaznamenali seriál o audio produkčním softwaru REAPER, který vychází na portálu Pélion. Pokud vám samostudium příliš nevyhovuje a chcete si REAPER vyzkoušet v připraveném prostředí pod vedením lektora, je tento workshop právě pro vás. Dozvíte se, co potřebujete k zpřístupnění Reaperu, a naučíte se orientovat v jeho prostředí s odečítačem. Po absolvování byste měli mít povědomí o tom, jak vytvářet projekty, stříhat mluvené slovo a výsledky exportovat.

Požadavky na účastníky: Ovládání operačního systému Windows a odečítače NVDA v obvyklém rozsahu

Jan Pokorný, Martin Baláž: Pracujeme se zvukem za pomoci odečítačů obrazovky

Anotace:

 1. Úvod do problematiky přehrávání a záznamu zvuku na PC
 2. Zvuková karta a její základní parametry
 3. Parametry ovlivňující kvalitu záznamu, vzorkovací frekvence, bitrate, různé audio formáty
 4. Zvukové editory použitelné s odečítači obrazovky
 5. Základy práce v Audacity, jednoduchý střih, mix zvukových dat, použití efektů, normalizace, echo, klávesové zkratky
 6. DAB rádio, Představení přístupného Iast Streameru (DLNA)

Požadavky na účastníky: Základy práce s odečítačem na PC

Jana Kuklová, Miloš Kukla: Jak se tvoří mobilní audio hra

Anotace: Účastníci workshopu se seznámí se zákulisím tvorby mobilní hry a budou si moci vyzkoušet některé kroky tohoto procesu. Workshop bude založený na spolupráci všech účastníků, kteří společně vytvoří ukázku audio hry, kterou si budou moci odnést ve svém mobilním telefonu domů.

Požadavky na účastníky: Práce s internetovým prohlížečem; práce s textovým editorem; chuť tvořit něco nového a spolupracovat s ostatními.

Lukáš Tyrychtr, Bohdan Milar: Fegora po dvou letech

Anotace: Na tomto workshopu se seznámíte s linuxovou distribucí Fegora, a to jak s úplnými základy, tak i s pokročilejšími vlastnostmi, jako například OCR nad libovolného okna, a dalšími. Přestavení proběhne za použití nového live CD distribuce Fegora.

Požadavky na účastníky: Chuť něco nového se dozvědět, hlavně o Linuxu a Fegoře jako takové. Zkoušení jiného operačního systému není věc tak úplně jednoduchá, proto tento workshop není pro úplné začátečníky na poli výpočetní techniky. Zkoušení velmi pomůže, pokud si přinesete vlastní notebook,na kterém si Fegoru vyzkoušíte.

Marek Salaba, Zdeněk Bajtl, SONS ČR: Chytré příslušenství k iPhone – workshop verze 5.0

Anotace: Chytré telefony se staly dávno běžným společníkem každého vidícího. Dnes už i velké části zrakově postižených. V minulých čtyřech verzích našeho workshopu jsme si postupně ukázali všemožné příslušenství, které rozšiřuje jejich „chytrost“. Dalo by se říci, že už jsme viděli a doslova si osahali snad vše. Ale není to tak. Trh stále přináší nové a nové příslušenství. Proto si budete moci v našich ukázkách například zandat mobily do různých obalů a pouzder, které je nejenom chrání. Nabíjet je všemožnými způsoby. Ohlídáme si třeba klíče či peněženku. Chytré hodinky budeme ovládat bez dotyku a na ruku si je přichytíme jak funkčními tak i designovými řemínky. Pro dobrou atmosféru si přehrajeme i nějakou hudbu. Pokud do konání workshopu objevíme ještě něco dalšího, tak vám to rádi přivezeme ukázat.

Požadavky na účastníky: Mobilní telefon iPhone či tablet iPad. Není to nutná podmínka, ale jelikož přednášející jsou zaměřeni na Apple produkty, tak o propojení na Android zařízení nejspíš hovořit nebudou. Workshop je primárně určen pro koncové uživatele, tj. zájemce z řad osob se zrakovým postižením.

Programové schéma Agory

Společná plenární sekce pro až 130 účastníků proběhne v sobotu dopoledne a účastníci se na ní budou moci formou krátkých, frontálně vedených prezentací, seznámit s vybranými tématy.

V sobotu odpoledne a v neděli dopoledne i odpoledne pak proběhnou prakticky zaměřené workshopy. Kapacita jednotlivých workshopů bude opět omezena na přibližně 5 zájemců tak, aby se s probíranou tématikou mohli co nejlépe seznámit.

V sobotu nabízíme workshopy v délce 60 minut, které by se dle zájmu zopakovaly dvakrát po sobě, na neděli pak plánujeme workshopy v délce 120 minut, které by se také zopakovaly dvakrát po sobě.

Možnost navštívit stánky vystavovatelů ve vystavovatelské části bude v sobotu odpoledne po plenární sekci v průběhu delší obědové pauzy a následně i paralelně s workshopy. Cílem vystavovatelské části je umožnit zájemcům moci osobně se seznámit s řešeními, nabízenými jednotlivými vystavovateli.

Na plenární a výstavní část není nutné se registrovat. Registrace je nutná pouze na workshopy.

Registrace na workshopy

Před registrací doporučujeme pročíst si anotace, detailněji se seznámit s jejich náplní a požadavky na účastníky – na některé workshopy je třeba si přinést vlastní zařízení, či jsou určeny pro pokročilé uživatele. Pokud vás některé z témat zaujalo, zaregistrujte se prosím. Uzávěrka registrací je ve středu 11. května 2022. Jestliže bude kapacita některého workshopu naplněna před tímto datem, registrace na tento workshop bude předčasně uzavřena.

Bez registrace není účast na workshopech možná. V případě dotazů kontaktujte prosím Radka Pavlíčka (pavlicek@teiresias.muni.cz, 604 462 448).

Na základě zkušeností z předchozích běhů velmi doporučujeme registraci nenechávat na poslední chvíli. O účast na Agoře bývá velký zájem a volná místa jsou velmi rychle obsazena.

Registrace na workshopy jarní Agory 2022

Organizační informace k Agoře

Pořadatel akce: Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky – Teiresiás
Místo konání: Komenského náměstí 2, 602 00 Brno
Termín jarního běhu: 14. a 15. května 2022
Účastnický poplatek: účast na odborném programu a občerstvení v průběhu akce je díky podpoře partnerů Agory zdarma
Ubytování: účastníci si ve vlastní režii zajišťují a hradí dopravu a ubytování
Akci podporují: společnost Deloitte, Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška, Moneta Money Bank, Sagitta a další partneři

Ubytování

Pro Ty z Vás, kteří se zdrží na Agoře celý víkend, posíláme pár tipů na ubytování v centru Brna. Ubytování si zajišťuje a hradí každý účastník ve vlastní režii. Na níže uvedených odkazech naleznete hotely, v nichž jsme dojednali zvýhodněnou cenu, kterou lze využít.

V ceně je snídaně a bezdrátové připojení. U některých hotelů není zahrnut městský příplatek 21 Kč/den.

Další možnosti ubytování bez slevy

Partneři Agory

Agoru by nebylo možné realizovat bez partnerů, kteří ji finančně či jinak podporují. Velmi nás těší, že i v letošním roce pokračuje spolupráce s oběma klíčovými partnery Agory: společností Deloitte, která zůstává hlavním partnerem Agory, a Nadačním fondem Českého rozhlasu, který Agoru podpořil grantem ze sbírky Světluška. Ke klíčovým partnerům Agory se v roce 2022 přidala Moneta Money Bank. Děkujeme všem partnerům za důvěru a podporu.

Moneta Money Bank

Chcete se stát partnerem Agory?

Je Vám myšlenka Agory sympatická a rádi byste ji podpořili? Chcete rozšířit řady partnerů Agory? Kontaktujte nás prosím. Je možné poskytnout jak materiální dar (ideálně nějaké drobné propagační a současně praktické a použitelné předměty), tak finanční dar, z něhož bychom mohli pokrýt část nezbytných režijních nákladů.

Poděkování za podporu

Jarní Agoru 2022 podpořili

Všem partnerům děkujeme, velmi si vážíme jejich podpory.

Fotografie z podzimní Agory 2019 na Flickru

Podzimní Agora 2019, 2. a 3. 11. 2019

Za celý organizační tým se na setkání s vámi těší Radek Pavlíček, Pepa Konečný a Anička Hořejší.

Agora jako součást dalších akcí

Tmavomodrý festival 2022

Festival s více jak třicetiletou tradicí boří neviditelnou bariéru mezi světem vidících a zrakově postižených. Patří dětem a mládeži, které se na místo zraku nechávají vést hudbou. Pojmenovaný je podle písně Jaroslava Ježka, Voskovce a Wericha.

Akce vám umožní poznat svět těch, kteří se nemohou spolehnout na svůj zrak. Letos v květnu proběhne již 32. ročník festivalu, tak si ho nenechte ujít!

Festival se uskuteční od 12. do 14. května v Brně. Program pro veřejnost proběhne v pátek 13. května v parku vedle klubu Šelepka v brněnském Králově Poli. Akce je ZDARMA.

Světový den přístupnosti 2022

Agora je už po osmé součástí série akcí kolem Světového dne přístupnosti. Jeho smyslem je motivovat veřejnost k diskusím, přemýšlení a chuti dozvědět se něco o přístupnosti webu, software či mobilních aplikací a potřebách uživatelů s nejrůznějším postižením.


Zero Project 2022 ShortlistO Agoře

Agora je dvoudenní konference, zaměřená na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením. Od roku 2015 ji pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity za podpory společnosti Deloitte, Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška, Moneta Money Bank a dalších partnerů.

Agora si i přes svou nedlouhou historii vybudovala mezi uživateli ICT s těžkým postižením zraku výborné renomé. Posledních prezenčních běhů se pravidelně účastní přes 150 zájemců, online vysílání mají tisíce zhlédnutí a jejich počet stále roste. Agora je pro účastníky ideálním místem, kde se mohou v přístupném prostředí seznámit s tím, jak jim informační a komunikační technologie mohou pomoci překonávat bariéry při studiu, zaměstnání i v běžném životě.

O Středisku Teiresiás

Pořadatelem akce je Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, které Masarykova univerzita zřídila v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.

Středisko je garantem programu celoživotního vzdělávání nevidomých, jehož cílem je umožnit zrakově postižené veřejnosti, aby si bez ohledu na věk a sociální postavení doplnila vzdělání v dílčích předmětech akreditovaných studijních oborů způsobem odpovídajícím zrakovému postižení.

Více informací viz www.teiresias.muni.cz.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..