Jarní Agora 2021 ONLINE: oslavte s námi Světový den přístupnosti

Ve čtvrtek 27. května 2021 zahájíme v 16.00 živým přenosem plenární sekce jarní Agoru 2021 ONLINE – unikátní vzdělávací akci, zaměřenou na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením. Na plenární sekci v následujících (tý)dnech navážeme dalšími online aktivitami – připravujeme pro vás tutoriály, online workshopy a diskusními setkání.

Zájemci na Agoru přicházejí seznámit se s novinkami v oblasti speciální výpočetní techniky, vyměnit si zkušenosti či se prakticky procvičit v dovednostech v práci s informačními a komunikačními technologiemi pomocí odečítacího nebo zvětšovacího programu.

Základní informace

Pořadatel akce: Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky – Teiresiás
Místo konání: agora.muni.cz, YouTube, Facebook, Pélion, Poslepu, nástroje pro online komunikaci
Termín jarního běhu: plenární sekce – 27. května 2021 od 16.00 do 18.00; časy konání dalších aktivit budeme postupně zveřejňovat

Plenární sekce online

Plenární sekce proběhne ve čtvrtek 27. května 2021 od 16.00 do 18.00. Její program bude vypadat následovně:

  • Úvodní slova: Jaroslava Šmerdová, IBM; Simona Koryčánková, Masarykova univerzita; Petr Peňáz, Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity
  • Karthik Kannan, Envision: Poslechni si to, co chceš vidět – s aplikací a brýlemi Envision
  • Tomáš Hrdinka, Spektra, v.d.n.: Pokročilá práce se ZoomTextem
  • Michal Jelínek: Jak číst knihy efektivně – práce v programu WinMenu 2 Beletrik pro mladší a pokročilé
  • Markéta Outratová, Transkript online, s.r.o.: Psaní Hravě – online aplikace pro výuku psaní na klávesnici přístupná žákům se zrakovým postižením
  • Petr Dušek: Vzdělávací nejen hmatové sady s pomocí 3D tisku
  • Gabriela Drastichová, Nadační fond Českého rozhlasu: Půjčovna kompenzačních pomůcek a sportovního vybavení
  • Roman Kabelka, Josef Konečný: Eureka A4 – fenomén své doby

Živý přenos v češtině budete moci sledovat na facebookové stránce Střediska Teiresiás, simultánně tlumočenou verzi do angličtiny pak na YouTube kanálu Střediska Teiresiás.

Anotace příspěvků

Karthik Kannan, Envision: Poslechni si to, co chceš vidět – s aplikací a brýlemi Envision

Karthik Kannan, spoluzakladatel společnosti Envision, bude hovořit o tom, jak vznikla myšlenka vyvinout Envision, co aktuálně Envision umí (včetně živé ukázky brýlí Envision), a co nás čeká v budoucnosti.

Tomáš Hrdinka, Spektra, v.d.n.: Pokročilá práce se ZoomTextem

V příspěvku se podíváme na pokročilé funkce, které má ZoomText k dispozici – práce s více monitory, vyhledávač, AppReader, oblasti čtení. Podrobněji pak v navazujícím workshopu.

Michal Jelínek: Jak číst knihy efektivně – práce v programu WinMenu 2 Beletrik pro mladší a pokročilé

Postupů, jak číst na počítačích s Windows digitální knihy za pomoci hlasového výstupu, existuje celá řada – od velmi jednoduchých po velmi sofistikované. Kde se na této škále nachází speciální program WinMenu 2 Beletrik a jaké možnosti pro efektivní práci svým uživatelům nabízí představí na základě svých zkušeností z praxe lektor Michal Jelínek.

Markéta Outratová, Transkript online, s.r.o.: Psaní Hravě – online aplikace pro výuku psaní na klávesnici přístupná žákům se zrakovým postižením

Pracovníci speciálně pedagogických center dlouhodobě poukazují na velmi nízkou úroveň dovednosti psaní na klávesnici žáků a studentů s postižením zraku vzdělávajících se v rámci inkluze v běžných školách. Společnost Transkript online, která je úspěšným zaměstnavatelem nevidomých rychlopísařů, realizuje s podporou Nadačního fondu Českého rozhlasu projekt, jehož hlavním cílem je tento negativní trend změnit a podpořit klávesnicovou gramotnost těchto žáků. Výstupem této projektové realizace bude online aplikace pro výuku psaní na klávesnici adaptovaná vzhledem ke specifickým potřebám slabozrakých a nevidomých žáků. Jde o online herní kurz Psaní Hravě, který nyní využívá řada základních a středních škol po celé ČR. Kurz vyvinula a do škol dodává společnost nesoucí stejný název jako uvedená didaktická pomůcka – tedy Psaní Hravě. Řešitelský tým projektu nyní adaptovanou verzi této aplikace pilotně ověřuje ve výuce skupiny šesti slabozrakých žáků, připravuje testovací fázi dospělými nevidomými a poté bude plně přístupná pomůcka k dispozici školám a dalším institucím vzdělávajícím osoby se zrakovým postižením.

Petr Dušek: Vzdělávací nejen hmatové sady s pomocí 3D tisku

Vzdělávací nejen hmatové sady vychází z původní myšlenky tzv. haptisetů, která tvůrčím a kritickým způsobem reaguje na téměř nekoncepční proud vzniku hmatových děl, jež jsou označována za knihy, byť se skutečnými knihami mají společného velmi málo. Proto jsme experimentálně vytvořili vzdělávací sadu „Jurij Gagrin nás pozval do vesmíru!“ – k 60 letům od startu prvního člověka do vesmíru.

Sada – box – obsahuje publikaci v bodovém písmu a černotisku, několik 3D modelů a reliéfů, audio nahrávku, digitální podklady. Dílo je společným dílem Teiresia – Střediska pro pomoc studentům se specifickými nároky Masarykovy univerzity, Odborné skupiny pro bezbariérovou astronomii a kosmonautiku České astronomické společnosti, Světlušky – Nadačního fondu Českého rozhlasu a partnerského Fondu Kaufland.

Gagarinem vzdělávací nejen hmatové sady nekončí, chystáme další zajímavé, jež se nezaměří jen na astronomii, kosmonautiku, ale také třeba na oblast zdravotnictví.

Gabriela Drastichová, Nadační fond Českého rozhlasu: Půjčovna kompenzačních pomůcek a sportovního vybavení

Světluška v květnu otevřela Půjčovnu kompenzačních pomůcek a sportovního vybavení pro těžce zrakově postižené. Pomůcku si mohou krátkodobě i dlouhodobě vypůjčit lidé, kteří mají těžké zrakové postižení, nebo se jejich zrak výrazně zhoršuje, ale nemají za současného stavu nárok na příspěvek od úřadu práce. Stejně tak si mohou vypůjčit pomůcku i ti, kteří čekají na vyřízení příspěvku od úřadu práce nebo se jim jejich vlastní pomůcka rozbila a čekají na její opravu. Světluška myslí skladbou pomůcek a vybavení i na rodiny s dětmi s těžkým zrakovým postižením, které často potřebují pomůcku jen na omezenou dobu a nevyplatí se ji kupovat. Průběžně doplňujeme katalog pomůcek i o technologické novinky, které si tak mohou zvídaví zájemci vyzkoušet v klidu a v reálných životních situacích. Výpůjčky kompenzačních pomůcek jsou bezplatné a hradí se pouze jednorázový servisní poplatek, který umožní vrácenou pomůcku připravit pro dalšího zájemce. Vše potřebné k půjčovně najdete na www.svetluska.net. Půjčovna kompenzačních a sportovních pomůcek je realizována jako projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu financovaný ze sbírky Světluška prostřednictvím partnerského fondu Kaufland.

Roman Kabelka, Josef Konečný: Eureka A4 – fenomén své doby

V těchto měsících je to přesně 30 let, kdy se v Československu začala prodávat Eureka A4, mikropočítač ušitý na míru uživatelům se zrakovým postižením. Protože tento počítač bez pochyby má velkou zásluhu na tom, že jsme po pádu železné opony velmi rychle srovnali krok se světem ve využívání asistivních technologií, rozhodli jsme se zaznamenat, co Eureka uměla, na jakých technologiích stála a co znamenala pro své uživatele. Rádi bychom představili projekt, který formou webové prezentace tyto informace zpřístupní komukoli, kdo se o Eurece bude chtít dozvědět více nebo jen tak zavzpomínat.

Partneři Agory

Agoru by nebylo možné realizovat bez partnerů, kteří ji finančně či jinak podporují. Velmi nás těší, že i v letošním roce pokračuje spolupráce s oběma klíčovými partnery Agory: společností Deloitte, která zůstává hlavním partnerem Agory, a Nadačním fondem Českého rozhlasu, který Agoru podpořil grantem ze sbírky Světluška. Děkujeme za důvěru a dlouhodobé partnerství.

Global Accessibility Awareness DaySvětový den přístupnosti 2021

Agora je už po sedmé součástí série akcí kolem Světového dne přístupnosti. Jeho smyslem je motivovat veřejnost k diskusím, přemýšlení a chuti dozvědět se něco o přístupnosti webu, software či mobilních aplikací a potřebách uživatelů s nejrůznějším postižením.

Závěrem

Na plenární sekci navážeme dalšími online aktivitami – připravujeme pro vás tutoriály, online workshopy a diskusní setkání. Informace budeme postupně zveřejňovat na webu Agory, Poslepu.cz, Pélionu a našich sociálních sítích.

Budeme rádi, když se aktivit online Agory zúčastníte a dáte o Agoře vědět svým přátelům či známým, pro které by mohla být účast přínosná.

Těšíme se na vás.

Radek Pavlíček & Pepa Konečný

Podzimní Agora 2020 ONLINE: programu dominovaly novinky a ukázky možností využití technologií v praxi


O Agoře

Agora je dvoudenní konference, zaměřená na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením. Od roku 2015 ji pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity za podpory společnosti Deloitte, Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a dalších partnerů.

Agora si i přes svou nedlouhou historii vybudovala mezi uživateli ICT s těžkým postižením zraku výborné renomé. Posledních běhů se pravidelně účastní přes 150 zájemců a jejich počet stále roste. Agora je pro účastníky ideálním místem, kde se mohou v přístupném prostředí seznámit s tím, jak jim informační a komunikační technologie mohou pomoci překonávat bariéry při studiu, zaměstnání i v běžném životě.

O Středisku Teiresiás

Pořadatelem akce je Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, které Masarykova univerzita zřídila v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.

Středisko je garantem programu celoživotního vzdělávání nevidomých, jehož cílem je umožnit zrakově postižené veřejnosti, aby si bez ohledu na věk a sociální postavení doplnila vzdělání v dílčích předmětech akreditovaných studijních oborů způsobem odpovídajícím zrakovému postižení.

Více informací viz www.teiresias.muni.cz.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..