Kvalitních vzdělávacích materiálů, zaměřených na používání výpočetní techniky a asistivních technologií uživateli s těžkým postižením zraku, není nikdy dost. Proto mě těší, že Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých České republiky vydala metodickou příručku Jak na Windows 10 s odečítacím programem JAWS. Jejím autorem je Honza Šnyrych, jeden ze špičkových odborníků na tuto tématiku.
Metodická příručka seznamuje čtenáře se základy obsluhy operačního systému Windows 10 z hlediska zrakově postiženého uživatele prostředníctvím klávesnice a s použitím české lokalizace odečítače obrazovky JAWS 18. Příručka nabízí obecný popis způsobu práce ve Windows 10 s odečítačem obrazovky, většina informací tedy platí i pro práci ve Windows 10 s jinými verzemi JAWS nebo s alternativními odečítači obrazovky, mezi které patří například open source odečítač obrazovky NVDA. Příručka má 41 stran, rozdělených do 7 kapitol:
- Úvod
- Klávesové zkratky Windows a JAWS
- Prostředí systému Windows 10
- Průzkumník Windows
- Poznámkový blok
- Nastavení Windows 10
- Přehled klávesových zkratek Windows 10
Publikace je primárně určena jako studijní materiál pro všechny začínající uživatele počítače se systémem Windows 10 a JAWS či dalšími odečítači. Z příručky ale mohou čerpat i zrakově postižení uživatelé, kteří na Windows 10 přecházejí ze starších verzí Windows a také sociální či pedagogičtí pracovníci, kteří zrakově postiženým uživatelům počítačů poskytují podporu. Příručka nepopisuje instalaci Windows a JAWS. Informace k instalaci lze nalézt v dokumentaci těchto programů.
Digitální verze příručky je ve formátu docx volně ke stažení z Knihovny digitálních dokumentů SONS ČR, tištěnou verzi si mohou zájemci po předchozí domluvě vyzvednout v Tyflokabinetu SONS ČR (Krakovská 21, Praha).
Metodická příručka Jak na Windows 10 s odečítacím programem JAWS vznikla díky podpoře Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška z druhého ročníku grantového programu Technologie se Světluškou.