INSPO 2020 ONLINE: dvouhodinový stream nabídl zájemcům průřez aktuálními novinkami

Jubilejní 20. ročník konference INSPO o technologiích pro osoby se specifickými potřebami se měl konat v březnu 2020. Kvůli pandemii byl odložen a aby účastníci opět nepřišli aspoň o některé velmi užitečné informace, které byly na programu, uskutečnil se v pondělí 12. října od 16:30 hodin online stream, v němž zazněl výběr z plánovaných přednášek.

Program se tentokrát neskládal z konvenčních přednášek, na jaké jsme byli zvyklí z prezenční podoby konference, ale probíhal formou stručného představení daného tématu, na které volně navázal rozhovor s prezentujícím(i).

Jaroslav Winter z BMI sdružení, hlavní organizátor konference INSPO, se v příspěvku Od tyčky v ústech k umělé inteligenci ohlédl za důležitými mezníky ve vývoji asistivních technologií, jak je zaznamenalo 20 ročníků INSPO. Ta se vždycky snažila představovat účastníkům jak novinky na poli asistivních technologií, tak mapovat aktuální stav těchto pomůcek. Jaroslav demonstroval obrovský posun na poli asistivních technologií na příkladu pomůcek pro uživatele s tělesným, zrakovým a sluchovým postižením.

Markéta Vítková z Průša Labu představila možnosti využití 3D tisku hmatových modelů uzpůsobených potřebám zrakově postižených při tvorbě hmatových knih pro nevidomé čtenáře. Původní nápad využít 3D tisk pro tvorbu hmatových knih se v praxi neosvědčil a mnohem přínosnější je využívat jej pro tvorbu 3D modelů, které doplní běžné knihy bez hmatových prvků.

Petr Herian ze společnosti Newton Technologies představil projekt TV Beey, který spustili společně s Českou unií neslyšících. Jeho cílem je demonstrovat možnosti rozpoznávání řeči při automatickém titulkování videí. TV Beey od začátku pandemie umožňuje divákům se sluchovým postižením sledovat televizní pořady a videa opatřená automatickými titulky.

Jan Cejthamr ze společnosti OrCam a Tomáš Kadlec představili praktické využití kamerového systému OrCam MyEye. Tomáš se podělil o zkušenosti z jeho používání v reálném životě a seznámil diváky s možnosti, které OrCam MyEye nabízí nevidomému uživateli.

Jan Fencl z Nadace Vodafone předal Cenu Nadace Vodafone Rafael – tradiční cenu za ICT inovace pro kvalitnější život lidí se zdravotním postižením. Tu letos získal jeden z vítězů hackathonu AI for Accessibility, jehož tématem bylo využití umělé inteligence pro zlepšení nakupování lidmi se zdravotním postižením. Hackathon vyhrály firma Datasentics se svým nápadem na využití aplikace Shelf Inspector pro oznámení informací o tom, jaké zboží a za jaké ceny se v regálech okolo nakupujícího vyskytuje, a aplikace Cash Reader pro rozpoznávání bankovek prostřednictvím mobilního telefonu.

Cenu Rafael získal Cash Reader – osvědčené a funkční řešení, které už dnes používají zrakově postižení v desítkách zemí.

Cenu Rafael získal projekt Cash Reader pro nevidomé

Novou funkci aplikace Záchranka – videopřenosy z místa nehody – představil její autor Filip Maleňák. Díky ní může operátor s člověkem v krizové situaci komunikovat nejen hlasem, ale i vizuálně, a též vidí polohu volajícího.

S projektem Tvoje Láska – seznamkou nejen pro handicapované – seznámila diváky Kristýna Mertlová. Každý uživatel seznamky může ve svém profilu vyplnit informace o sobě včetně údajů o případném zdravotním postižení. Seznamka potom uvádí u ostatních lidí úroveň „kompatibility“, vypočtenou právě na základě poskytnutých dat.

Jeden svět je filmový festival bez bariér. Co všechno obnáší zpřístupňování informací pro různorodé publikum – na webových stránkách, sociálních sítích, v tištěných materiálech a při setkání naživo – popsala v závěrečné části konference Mariana Chytilová.

INSPO 2020 online – záznam na YouTube


Generálním partnerem konference INSPO je Nadace Vodafone, která dlouhodobě podporuje provoz a vývoj technologií pro lidi se speciálními potřebami.

Partnery jubilejního 20. ročníku jsou Autocont, ČSOB, Microsoft, McDonald’s, Skupina ČEZ, Teiresiás a Vojenská zdravotní pojišťovna, mediálními partnery ČTK Protext, portál Helpnet a Inspirante.cz.

Projekt je realizován za pomoci Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a hlavního města Prahy. Konferenci pořádá BMI sdružení.

Záštitu konferenci poskytli Ministerstvo zdravotnictví, Ministerstvo práce a sociálních věcí a primátor hl. m. Prahy Zdeněk Hřib.

INSPO

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..