ICCroatia 2018: Jaká byla mezinárodní letní škola pro studenty se zrakovým postižením v Zadaru

Mezinárodní letní škola pro studenty se zrakovým postižením (ICC) je evropskou putovní akcí, jíž se Česká republika účastní pravidelně od prvního ročníku konaného v roce 1995. Jejím pořadatelem je ICC Asociace ve spolupráci se sítí expertních pracovišť a národních koordinátorů z celé Evropy. Národním koordinátorem pro Českou republiku je Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity, na které se v případě zájmu o účast na ICC můžete obracet.

ICC postupně hostila většina evropských zemí (v letech 2005 a 2013 se škola odehrála v České republice) a každý rok se jej účastní přibližně 65 účastníků z 20 zemí. Během posledních dvou dekád se v souhrnu jednalo o 2 000 mladých lidí a 1 500 profesionálů, kteří je doprovázeli a vzdělávali.

Primárním cílem ICC je nabídnout mladým lidem s těžkým zrakovým postižením informace o tom, jaké možnosti jim nabízí zpřístupněné informační a komunikační technologie pro získávání informací, studium, komunikaci i pro zábavu, rozvíjet jejich sociální dovednosti a usnadnit jim přechod na vysokou školu či trh práce.

Dvacátý čtvrtý ročník Mezinárodní letní školy pro zrakově postižené studenty (ICC 2018) proběhl od 23. července do 1. srpna 2018 v prostorách Zadarské univerzity v Zadaru. Pro mladé lidi s těžkým postižením zraku byl jedinečnou možností poznat své vrstevníky z jiných zemí a společně se naučit něčemu novému, pracovat na osobním rozvoji a zlepšení sociálních a komunikačních dovedností.

Mladí lidé se zrakovým postižením mají stejné potřeby komunikace, společenského života a zážitků sdílených s jedinci stejných zájmů. Nemají však srovnatelné příležitosti jako jejich vrstevníci z běžné populace.

ICC je pro mnohé z nich první příležitostí, kdy mohou „vyrazit do světa“ bez formálního doprovodu rodičů nebo učitelů a jednat sami za sebe. Je také jedinečnou možností poznat své vrstevníky z jiných zemí a společně se naučit něčemu novému, pracovat na osobním rozvoji a rozvoji sociálních a komunikačních dovedností.

Program ICC tvoří

  • odborné workshopy zaměřené na práci s asistivními a komunikačními technologiemi a rozvoj sociálních a komunikačních dovedností,
  • volnočasové aktivity, které slouží především jako relaxace a příležitost k navazování kontaktů s ostatními účastníky,
  • jednodenní celodenní hra/výlet v polovině pobytu s cílem přiblížit okolí místa, v němž se ICC koná.

Počítačové workshopy tématicky pokrývají stěžejní témata: Windows 10, Office 2016, macOS, Linux, mobilní zařízení, Google Docs, zpracování audia a videa, prohlížení webových stránek, práci s asistivními technologiemi (JAWS, ZoomText, NVDA, VoiceOver…). V rámci komunikačních workshopů se pak účastníci mohou seznámit například se základy tance, vaření, modelování z hlíny, studiem v zahraničí, či si vyzkoušet sportovní aktivity, uzpůsobené pro hráče s těžkým zrakovým postižením. Volnočasové aktivity pak zájemcům nabízejí smysluplné trávení volného času – účastníci si mohou jít zaplavat, zajezdit na koni, zahrát bowling, navštívit muzeum či zábavní park.

Zpětná vazba účastníků

O účast na ICC je mezi studenty velký zájem a pro řadu z nich se jedná o nezapomenutelný zážitek. Přečtěte si, jak se na ICC v Zadaru líbilo účastníkům z České republiky.

Pavlína

Letos jsem se již podruhé zúčastnila ICC Campu, tentokrát v chorvatském Zadaru. Po loňském zážitku z Belgie jsem letos již jela natěšená a bez jakýchkoliv obav. Moje očekávání se splnila a opět jsem si ICC náležitě užila. Získala jsem spoustu nových informací z nejrůznějších oblastí života a technologie, setkala jsem se s novými, ale i starými přáteli, procvičila jazykové znalosti a navštívila nová místa. Jsem vděčná a děkuji všem, kdo mi umožnili jet na tuto unikátní akci a tím mi pomohli zlepšit svůj život se zrakovým handicapem.

Vojta

Na dny strávené na ICC 2018 budu vždy vzpomínat s příjemnými pocity. Toto ICC bylo mým celkově třetím, zároveň to bylo mé druhé ICC, na kterém jsem při workshopech stál na té „druhé“ straně a pokoušel se předávat informace dál. Protože ve svém volném čase rád pracuji s mládeží, byla pro mne tato možnost velmi užitečná a odnáším si zase nové zkušenosti.

Věřím, že si je odnášejí i účastníci mých workshopů, které se zaměřovaly na přístupnost Linuxu pro nevidomé a na vytváření prezentací. Protože jsem na posledním ICC byl před pěti lety v Telči, měl jsem trochu obavy, jak do tohoto rozjetého vlaku znova naskočím. Myslím, že se to nakonec povedlo velmi dobře.

Z ICC si odvážím několik cenných přátelství a zase o něco lepší znalost cizích jazyků. Pokud bych měl něco vyzdvihnout, tak je to ten pocit, když vidíte, jak se mladí lidé z celého světa potkávají, navazují přátelství, sdílejí zážitky… a během toho všeho jdou problémy, způsobené jejich postižením, prostě stranou.

Chtěl bych velice poděkovat našim národním koordinátorům Jitce Graclíkové a Radku Pavlíčkovi a také všem českým účastníkům za krásný kus léta.

Marika

Letošní ICC v Zadaru pro mě bylo opět nezapomenutelným zážitkem. Měli jsme možnost poznat spoustu skvělých lidí a studentů z jiných zemí, probírat s nimi odlišnosti v kultuře, v jazyce i v přístupu státu ke zrakově postiženým. Po celých 10 dní jsme si procvičovali a zlepšovali naše dovednosti v anglickém jazyce, což hodnotím jako jeden z hlavních přínosů tohoto campu.

Důležitou roli hraje i pomoc s řešením každodenních problémů v životě člověka se zrakovým postižením. Díky ICC jsem přijala své odlišnosti od většinové společnosti a přestala se za své postižení stydět, s čímž jsem dříve měla problém. Jako velmi pozitivní hodnotím možnost setkat se s lidmi, kteří mají stejné starosti jako já. Všechna setkání a rozhovory mě hodně posunuly v životě a vnímání sama sebe.

Měli jsme na výběr nepřeberné množství workshopů. Každý z nich byl něčím zajímavý a velmi naučný. Vybrala jsem si převážně komunikativní workshopy, jazykovou a kulturní výměnu apod. Kvůli tomu, že se chystám jet na Erasmus, jsem navštívila i workshop Studying abroad, který mi dal mnoho užitečných informací.

Chtěla bych moc poděkovat našim národním koordinátorům Jitce a Radkovi za perfektní organizaci a ochotu pomoci v jakékoli situaci. Organizaci celého campu není co vytknout, a proto moc děkuji všem, kteří se na něm podíleli a udělali velký kus práce. Děkuji za možnost být součástí něčeho tak velkolepého!

Honza

Na kempu ICC jsem byl poprvé. Během deseti dnů jsem poznal mnoho skvělých lidí z celého světa, absovoval workshopy a procvičil angličtinu. Děkuji Světlušce za příspěvek, díky kterému nám umožnila zúčastnit se ICC 2018 v Zadaru.

Martin

O letošních prázdninách jsem měl možnost navštívit krásné město Zadar v Chorvatsku v rámci mezinárodního tábora o komunikaci a informatice pod vedením Radka Pavlíčka a Jitky Graclíkové a musím říct, že to byl výjimečný zážitek, na který jen tak nezapomenu. Vybral jsem si pro mne velmi zajímavé workshopy, jako například úvod do sebeobrany, začátky potápění nebo péče o vlastní hlas a zdokonalování artikulace.

Ve volnočasových aktivitách jsem navštívil městečko Nin a jeho místo výroby soli, zahrál si s novými lidmi na hudební nástroje a vykoupal se v moři. Krom toho všeho jsem ale poznal spoustu úžasných lidí a užil si s nimi mnoho legrace. Nejzajímavějším zážitkem pro mne bylo, když jsem jakožto těžce zrakově postižený pomáhal s pohybem dívce na vozíku, která mi zase na oplátku pomáhala s orientací, a přitom jsme se oba cítili naprosto přirozeně. Nevěřil bych, že to je vůbec možné, ale letošní ICC mi ukázalo, že pro některé lidi mohu být opravdu užitečný i v běžném životě.

Přál bych si, aby toto ICC nebylo moje poslední a abych poznal další nové situace, které pro mne dosud byly neznámé. Jsem moc vděčný, že mi bylo umožněno se letošního ICC zůčastnit.

Tomáš

ICC 2018 konané v Zadaru (Chorvatsku) bylo mojí druhou účastí na této výjimečné události. Mohl jsem si promluvit se starými známými, mohl jsem cestovat a mohl jsem se opět dozvědět a naučit nové věci. ICC je velmi důležitá událost pro každého, kdo má nějakou zrakovou vadu a i přesto, že je cílena spíše na mladší studenty do dvaceti let, dá se zde přiučit a nasát spousta informací na věku nezáležíc. Oproti minulému roku jsem spíše než technické semináře volil ty, kde se diskutovalo, trénoval zpěv, vaření atd. I tyhle aspekty života jsou pro zrakově hendikepované úplně jinak nastavené a je super, že máme událost, na které si všechny tyto poznatky a rozdíly, jak k daným věcem přistupovat, můžeme sdílet. Děkuji za příležitost a všem následujícím účastníkům přeji, aby si ICC užili, jak jen to půjde. 🙂

Poděkování za podporu

Účast studentů z České republiky na ICC 2018 finančně podpořil Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a Evropská unie v rámci programu Erasmus+ z prostředků projektu MOBILNOST, EDUKACIJA, KOMUNIKACIJA (Mobility, Education, Communication).

Za podporu moc děkujeme.

Fotogalerie z ICC 2018 na Flickru

ICC 2018, 22.–31. 7. 2018

ICC 2019 v Herefordu

Dvacátý pátý ročník Mezinárodní letní školy pro zrakově postižené studenty ve věku od 16 do 21 let proběhne jako jeden desetidenní turnus od 22. do 31. července 2019 v prostorách Royal National College for the Blind v Herefordu ve Velké Británii.

Bližší informace viz www.teiresias.muni.cz/icc.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..