ICC 2017: jaká byla mezinárodní letní škola pro studenty se zrakovým postižením v Lovani

Mezinárodní letní škola pro studenty se zrakovým postižením (ICC) je evropskou putovní akcí, jíž se Česká republika účastní pravidelně od prvního ročníku konaného v roce 1995. Jejím pořadatelem je ICC Asociace ve spolupráci se sítí expertních pracovišť a národních koordinátorů z celé Evropy. Národním koordinátorem pro Českou republiku je Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity, na které se v případě zájmu o účast na ICC můžete obracet.

ICC postupně hostila většina evropských zemí (v letech 2005 a 2013 se škola odehrála v České republice) a každý rok se jej účastní přibližně 65 účastníků z 20 zemí. Během posledních dvou dekád se v souhrnu jednalo o 2 000 mladých lidí a 1 500 profesionálů, kteří je doprovázeli a vzdělávali.

Primárním cílem ICC je nabídnout mladým lidem s těžkým zrakovým postižením informace o tom, jaké možnosti jim nabízí zpřístupněné informační a komunikační technologie pro získávání informací, studium, komunikaci i pro zábavu, rozvíjet jejich sociální dovednosti a usnadnit jim přechod na vysokou školu či trh práce.

Dvacátý třetí ročník Mezinárodní letní školy pro zrakově postižené studenty (ICC 2017) proběhl od 23. července do 1. srpna 2017 v prostorách Katolické univerzity v Lovani. Pro mladé lidi s těžkým postižením zraku byl jedinečnou možností poznat své vrstevníky z jiných zemí a společně se naučit něčemu novému, pracovat na osobním rozvoji a zlepšení sociálních a komunikačních dovedností.

Mladí lidé se zrakovým postižením mají stejné potřeby komunikace, společenského života a zážitků sdílených s jedinci stejných zájmů. Nemají však srovnatelné příležitosti jako jejich vrstevníci z běžné populace.

ICC je pro mnohé z nich první příležitostí, kdy mohou „vyrazit do světa“ bez formálního doprovodu rodičů nebo učitelů a jednat sami za sebe. Je také jedinečnou možností poznat své vrstevníky z jiných zemí a společně se naučit něčemu novému, pracovat na osobním rozvoji a rozvoji sociálních a komunikačních dovedností.

Program ICC tvoří

  • odborné workshopy zaměřené na práci s asistivními a komunikačními technologiemi a rozvoj sociálních a komunikačních dovedností,
  • volnočasové aktivity, které slouží především jako relaxace a příležitost k navazování kontaktů s ostatními účastníky,
  • jednodenní celodenní hra/výlet v polovině pobytu s cílem přiblížit okolí místa, v němž se ICC koná.

Počítačové workshopy tématicky pokrývají stěžejní témata: Windows 10, Office 2016, macOS, Linux, mobilní zařízení, Google Docs, zpracování audia a videa, prohlížení webových stránek, práci s asistivními technologiemi (JAWS, ZoomText, NVDA, VoiceOver…). V rámci komunikačních workshopů se pak účastníci mohou seznámit například se základy tance, vaření, modelování z hlíny, studiem v zahraničí, či si vyzkoušet sportovní aktivity, uzpůsobené pro hráče s těžkým zrakovým postižením. Volnočasové aktivity pak zájemcům nabízejí smysluplné trávení volného času – účastníci si mohou jít zaplavat, zajezdit na koni, zahrát bowling, navštívit muzeum či zábavní park.

Videoreportáž z ICC 2017

Zpětná vazba účastníků

O účast na ICC je mezi studenty velký zájem a pro řadu z nich se jedná o nezapomenutelný zážitek. Přečtěte si, jak se na ICC v Lovani líbilo účastníkům z České republiky.

Klára

Letošní ICC 2017 v Belgii se mi opět velice líbilo. Bylo skvělé, že jsme se opět sešli v tak hojném počtu a mohli tak poznat nevidomé studenty z jiných zemí světa. K organizaci ICC jako takového absolutně nemám slov, vše bylo naprosto skvělé. Z workshopů se mi nejvíce líbil ten o tvorbě rádiového podcastu a dále ten, ve kterém jsme psali články do ICC newspaper. Moc mne potěšila volnočasová aktivita Movie night with audio description, kde bylo možno zhlédnout film s audiopopisem v anglickém jazyce. Myslím, že takto si účastníci mohli procvičit své jazykové dovednosti. Kromě workshopů a volnočasových aktivit se mi velice líbil Excursion day v Bruselu.

Závěrem bych chtěla moc poděkovat všem, kdo letošní ICC organizovali. Velký dík patří našim národním koordinátorům, jmenovitě Jitce Graclíkové a Radku Pavlíčkovi, kteří nám vždy ve všem vycházeli vstříc a my jsme si tak mohli ICC co nejvíce vychutnat. Radku a Jitko, moc Vám děkuji, že jste mi umožnili opět se zúčastnit Mezinárodní letní školy pro zrakově postižené. Toto ICC pro mne byl naprostý vrchol letošních velkých prázdnin!!

Pavlína

Letos jsem se zúčastnila svého prvního ICC v Belgii a musím přiznat, že mě tato akce velice příjemně překvapila. Před odjezdem jsem měla maličko obavy z toho, co mě bude čekat, ale hned po příjezdu se tyto obavy rozplynuly. Když se zamyslím, tak nenajdu asi ani jednu věc, která by se mi nelíbila. Ať už jde o organizaci, ubytování, workshopy, volnočasové aktivity či kolektiv, vše bylo naprosto skvělé. Z Belgie jsem si odvezla nespočet zážitků, jako například jízdu na tandemu nebo návštěvu Bruselu, ale také nových a užitečných poznatků o práci s počítačem a mobilem, možnostech studia a práce, nebo také o životě v jiných zemích. Největší přínos ale vidím v tom, že jsem si našla spoustu nových přátel jak z Česka, tak ze zahraničí a ve zlepšení jazykových a komunikačních dovedností. Chtěla bych poděkovat především našim národním koordinátorům, že mi umožnili se akce zúčastnit a pak samozřejmě všem, kteří se podíleli na tom, aby se tato akce vůbec mohla uskutečnit.

Marika

O ICC jsem se dozvěděla v podstatě náhodou. Četla jsem si na internetu informace o Teiresias, díky mé podané přihlášce na MU. Po přečtení článku o ICC jsme byli s rodiči nadšení a Teiresiás kontaktovali. Když mi koordinátoři po výběrovém řízení oznámili, že s nimi mohu jet, měla jsem obrovskou radost i strach zároveň. Nikdy předtím jsem neletěla letadlem. A ještě k tomu úplně sama s cizími lidmi. Teď už vím, že strach byl naprosto zbytečný. Cesta proběhla v pořádku a se všemi účastníky jsme se rychle seznámili.

Měla jsem velké obavy z angličtiny. Myslím, že mi camp velmi pomohl s komunikačními schopnostmi. Ve většině workshopů jsem byla jediná Češka, a tak mi zkrátka nezbylo nic jiného než mluvit. Díky tomu jsem poznala spoustu skvělých lidí z různých zemí Evropy. Některá přátelství byla (a ještě pořád jsou) hodně silná.

Program byl velmi pestrý. Ve workshopech jsem se dozvěděla spoustu nových informací. O počítačích, cizích zemích, zvládání každodenních problémů slabozrakého atd. Večerní aktivity byly skvělé! Bylo to vždy příjemné odlehčení po náročném dni.

Být mezi lidmi, kteří jsou také zrakově postižení nebo dokonce nevidomí, pro mě bylo také velikým přínosem. Ve svém okolí nikoho s tímto postižením nemám. Nemůžu sdílet svoje pocity a každodenní obtíže s ostatními, kteří se potýkají se stejnými problémy. Camp mě také zbavil studu používat na veřejnosti bílou hůl. Zkušenosti druhých a setkání se s tolika lidmi se stejným problémem pro mě bylo něco úplně nového.

Neumím slovy dost dobře vyjádřit, jak veliká zkušenost to pro mě byla… Takové zážitky se nezapomínají do konce života.

Moc si vážím práce našich koordinátorů, všech organizátorů a dobrovolníků, sponzorů a mnohých dalších. Dokážu si představit, jak náročné musí být takový camp zorganizovat. Mockrát děkuji všem!

Ksenia

Letošní ICC mi dalo fakt hodně! Naučila jsem se spoustu nových a užitečných věcí z počítačové techniky, procvičila jsem si angličtinu a poznala hodně úžasných lidí. Byl to pro mě největší zážitek tohoto léta. Chtěla bych poděkovat našim národním koordinátorům a všem organizátorům za 10 nezapomenutelných dnů v Belgii. Bylo to pro mě takový přátelský svět nevidomých – většinou v životě se cítíme zvláštně mezi vidícími lidmi, ale na ICC jsme jako doma, nacházíme tam pocit bezpečí a klidu. Jsem moc ráda, že jsem se mohla stát součástí velké rodiny ICC.

Tomáš

Na ICC jsem tento rok byl poprvé a kvůli svému věku nejspíše i naposled. Nicméně musím říct, že to pro mě byla událost, na kterou nikdy nezapomenu. Událost, která mi opět pomohla s některými sociální aspekty života, stejně tak jako mi rozšířila znalosti. Především co se týká získávání informací, práce na PC, nového software a aplikací, které jsem začal ihned používat a zjednodušují mi každodenní život. Navíc jsem tam poznal úžasné lidi, kteří mají stejné problémy a potřeby jako já. Díky ICC začínám víc cestovat a zlepšovat jazyk. Byla to výjimečná událost a já bych rád poděkoval naším koordinátorům, účastníkům a Světlušce a Leontince za finanční pomoc.

Anastázie

ICC v Belgii pro mě bylo velkým přínosem. Nejen kvůli zajímavým přednáškám a workshopům, při kterých jsem se dozvěděla spoustu nového, ale především díky tomu, že jsem zde měla možnost seznámit s mnoha skvělými lidmi, ať už z Česka nebo ze zahraničí a sdílet s nimi své zkušenosti (nejen týkající se našich handicapů). Bylo zajímavé bavit se z lidmi z jiných zemí a poznávat zdejší kulturu.

Poděkování za podporu

Účast studentů z České republiky na ICC 2017 finančně podpořil Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška, Nadace Leontinka a Evropská unie v rámci programu Erasmus+ z prostředků projektu Empowering who sees less; through intercultural exchange and new communication technologies.

Za podporu moc děkujeme.

Fotogalerie z ICC 2017 na Flickru

ICC 2017, Leuven, Belgium, 23.7.-1.8.2017

Videopozvánka na ICC 2018 do Zadaru

Dvacátý čtvrtý ročník Mezinárodní letní školy pro zrakově postižené studenty ve věku od 16 do 21 let proběhne jako jeden desetidenní turnus od 22. do 31. července 2018 v prostorách Univerzity v Zadaru v Chorvatsku.

Kolegové z Centar UP2DATE, které je hostitelem ICC v roce 2018, shánějí podporu i prostřednictvím crowdfundingové kampaně s názvem International Camp on Communication and Computers. Pokud je Vám myšlenka ICC sympatická a chcete ji podpořit, příspěvek do kampaně je určitě vhodnou možností 🙂 Děkujeme.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..