Nastal čas pustit se s větší intenzitou do příprav dalšího – už polokulatého pátého – běhu workshopů, zaměřených na tématiku speciální výpočetní techniky pro uživatele s těžkým postižením zraku. A protože novinek, plánů a změn je pro letošek opravdu hodně, pojďme si je společně všechny blíže představit.
Co neměníme
Místo, účastnický poplatek, termíny – to vše zachováváme v podobě, která funguje, a jakou znáte z již realizovaných běhů. Prostory Střediska Teiresiás jsou pro uspořádání workshopů ideálním místem, schopným pojmout přibližně 80 lidí, a nabízejícím komfortní zázemí pro výuku i odpočinek. Účast na akci bude opět zdarma. A termíny? Model květnového a listopadového běhu považujeme za ideální s ohledem na celou řadu dalších aktivit, do kterých jsme v průběhu jiných měsíců zapojeni, takže i ten plánujeme zachovat.
Místo konání: Středisko Teiresiás, Komenského náměstí 2, Brno
Termín jarního běhu: 13. a 14. května 2017
Termín podzimního běhu: 4. a 5. listopadu 2017
Pořadatel akce: Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky – Teiresiás
Účastnický poplatek: 0 Kč
Jaké novinky nás letos čekají?
Máme hlavního partnera akce – společnost Deloitte Advisory, s.r.o.
Nejvýznamnější novinkou letošního roku je zcela jistě navázání partnerství se společností Deloitte Advisory, s.r.o. Díky její velmi štědré finanční podpoře můžeme oba letošní běhy workshopů nabídnout zájemcům opět za nulový účastnický poplatek a současně pokrýt všechny nezbytné náklady, které s sebou nese uspořádání čím dál tím více poptávané dvoudenní varianty, umožňující nabídnout delší workshopy, jdoucí v tématech více do hloubky.
Společnosti Deloitte Advisory, s.r.o. moc děkujeme za významnou podporu naší akce.
Sborník příspěvků
Rádi bychom posazenou laťku posunuli opět o kousek výš. Nápadem, který již nějaký čas nosíme v hlavě, a který bychom letos chtěli uvést v život, je připravit sborník příspěvků, shrnující probíranou látku na jednotlivých workshopech. Toto bude samozřejmě třeba udělat v úzké spolupráci s lektory workshopů – bez nich to nepůjde. Našim cílem je, aby si účastníci odnesli s sebou materiály, ke kterým se mohou později vrátit, a které jim umožní zopakovat si probíranou látku. Stejně tak bude možné sborník využít v případě zájmu i pro získání informací o tématech z workshopů, kterých se zájemce osobně nezúčastnil.
Máme název akce – seznamte se s Agorou
Doposud jsme naši akci nazývali buď zkráceně workshopy, nebo dlouze workshopy o ICT pro uživatele s těžkým postižením zraku. Což ani jedno nebylo úplně ono – krátký název byl příliš obecný a nevypovídající, ten druhý byl sice popisný, ale zase neprakticky dlouhý. A protože nás letos čeká už pátý a šestý běh, naznali jsme, že nějaký pěkný název by si naše akce opravdu zasloužila.
Agora bylo shromaždiště uprostřed starověkého města, na kterém se odehrával veřejný život – konaly se zde veřejné bohoslužby, vojenská cvičení, vyhlašovala se rozhodnutí panovníka nebo rady. My sice žádná vojenská cvičení ani vyhlašování rozhodnutí panovníka v plánu nemáme, ale protože naše akce je takovým místem pro setkávání a získávání nových znalostí, vědomostí a dovedností, rozhodli jsme se ji nazvat právě Agora.
Za inspiraci k použití tohoto názvu děkujeme Michaele Hanouskové z Knihovního a vydavatelského oddělení Střediska Teiresiás.
V sobotu jdeme do šířky, v neděli do hloubky
Jedna z klíčových otázek při změně workshopů z jednodenní na dvoudenní akci zněla, jak připravit harmonogram akce tak, aby vyhovoval jak účastníkům, kteří k nám jezdí primárně pro to, aby během jednoho dne získali povědomí o co nejvíce tématech, tak těm, kteří mají zájem se seznámit s méně tématy, ale jít více do hloubky.
Model, který chceme v květnu vyzkoušet, vypadá následovně.
V sobotu chceme zachovat stávající schéma – tedy přibližně hodinové workshopy pro 5 účastníků, které by se dle zájmu zopakovaly až čtyřikrát po sobě. Začali bychom opět kolem desáté hodiny a skončili mezi třetí a čtvrtou hodinou odpoledne.
Abychom více posílili společenský charakter akce, na sobotní večer máme v plánu společnou večeři. Zváni na ni budou samozřejmě i všichni lektoři, takže pokud si budete chtít o některém z témat neformálně popovídat nad šálkem či skleničkou něčeho dobrého, jistě k tomu bude příležitost.
Na neděli pak plánujeme workshopy delší – buď dvouhodinové (ty by se zopakovaly dvakrát po sobě), nebo čtyřhodinové. Počet účastníků v jednom workshopu by se opět pohyboval kolem pěti.
Nabídněte nám workshop – či workshopy
Máte zajímavé téma, které se jakkoliv týká speciální výpočetní techniky pro uživatele s těžkým postižením zraku, a chcete je nabídnout účastníkům našich workshopů? Pak směle do toho 🙂 A pokud máte témat víc, nabídněte nám je. Aspoň budeme mít my i účastníci z čeho vybírat. A pokud se nám některé z témat do květnového běhu nevejde, rádi jej po domluvě s vámi nabídneme v listopadu.
Rádi bychom připomenuli, že poptáváme prakticky zaměřené workshopy, na kterých si účastníci mohou probíraná témata hned v praxi zkoušet. Co nám do programu úplně nezapadá, jsou přednášky či prezentace s minimálním zapojením účastníků, vedené frontálním způsobem. Takové do programu zařazovat nebudeme.
Velmi se nám osvědčilo, když workshop vedou dva lidé. Chtěli bychom vás proto požádat, abyste s tímto počítali a pokud je to jen trochu možné, spolupřednášejícího si zajistili. Děkujeme.
Formulář pro sběr návrhů příspěvků
Pokud máte téma, které byste chtěli účastníkům akce nabídnout, můžete tak učinit prostřednictvím formuláře pro sběr příspěvků. Uzávěrka pro sběr příspěvků je ve středu 15. února 2017, s informací o zařazení příspěvku budeme autory kontaktovat do 20. února 2017.
Fotogalerie listopadových workshopů na Flickru
Představu o tom, jak to na Agoře chodí a vypadá, si můžete udělat ve fotogalerii z minulého běhu.
Děkujeme za zájem a těšíme se na další společnou vydařenou akci.
Radek Pavlíček & Pepa Konečný