Instalační soubory avizované finální české verze odečítacího programu JAWS 2021 jsou k dispozici na obvyklých adresách
www.galop.cz/dvd/jaws.htm nebo www.galop.cz/download/jaws
Mezi novinky verze 2021 patří:
- Vylepšená funkce rozpoznávání obrázků Picture Smart: Při rozpoznávání obsahu obrázků si JAWS nyní pro přesnější výsledky umí kromě cloudových služeb Microsoftu zavolat na pomoc i obdobné služby Googlu. Dále byl implementován přímý překlad popisku obrázků do češtiny a je také možné rychle rozpoznávat webovou grafiku.
- Rozpoznávání textu přímo do dokumentu: Součástí JAWSu je OCR, které umí rozpoznat text v grafických dokumentech PDF, v grafických prvcích aplikací nebo obrázkových souborech. Dříve se rozpoznaný text zobrazoval jen ve virtuálním prohlížeči JAWSu, nyní nově můžeme text rozpoznat přímo do wordovského dokumentu.
- Vylepšená podpora Microsoft Teams: JAWS 2021 přidává několik nových klávesových zkratek pro rychlejší používání Teams. Přehled všech zkratek můžeme zobrazit standardně příkazem JAWSKey + H, vyvolaným z prostředí Teams.
- Nová klávesová zkratka pro přepínání interpunkce: V JAWSu 2021 můžeme rychle přepínat množství čtené interpunkce pomocí kláves JAWSKey + Shift + 2 v horní řadě alfanumerické klávesnice.
- Nové skupinové klávesové zkratky pro úpravu hlasitosti JAWS a systému: JAWS nyní obsahuje skupinu klávesových zkratek pro rychlou úpravu hlasitosti. Pro aktivování této skupiny stiskněte JAWSKey+MEZERNÍK a poté V. Následně stiskněte J pro úpravu hlasitosti JAWS nebo S pro změnu hlavní hlasitosti systému. Poté, co stisknete J nebo S, použijte ŠIPKY pro zvýšení nebo snížení hlasitosti po malých krocích nebo PAGEUP nebo PAGEDOWN pro zvýšení nebo snížení hlasitosti po větších skocích. Když jste hotovi, opusťte tuto skupinu stisknutím ESCAPE.
Funkci využijete například v situacích, kdy se účastníte online schůzky v aplikacích jako Zoom nebo Teams a současně potřebujete pracovat v jiné aplikaci (například psát zápis ve Wordu) i sledovat jednání a nechcete, aby hlasitost JAWSu znesnadňovala poslech toho, o čem se na schůzce diskutuje.
První možnost (úprava hlasitosti JAWS) aktuálně zatím není funkční pro Hlasový výstup HLAS (aka „Mojža“), který možnost nastavení hlasitosti nenabízí ani v rámci příslušného dialogu pro nastavení hlasu.
Kompletní soupis novinek je k dispozici na adrese www.galop.cz/doc/jaws/jaws2021novinky.html.
Tip pro vás: Se zajímavými a užitečnými funkcemi z široké škály toho, co nám nabízí JAWS, se můžete seznámit také v novém seriálu v časopise Téčko.
Český JAWS verze 2021 podporuje všechny 32bitové i 64bitové edice Windows 7, 8.1 a 10; Windows XP a Windows Vista již podporovány nejsou.
Stejně jako u předchozích verzí probíhá instalace v jednom kroku, součástí instalace je i Hlasový výstup HLAS pro JAWS, takže pro instalaci na čistý počítač připojený k Internetu teoreticky stačí stáhnout a nainstalovat jeden jediný soubor.
Máte-li v počítači nainstalováno anglické vydání verze 2021, je nutné jej z počítače před instalací českého vydání odinstalovat.
Chcete-li s verzí 2021 používat WinTalker Voice či Elišku, je vhodné tyto syntezátory nainstalovat ještě před instalací JAWSu, v průběhu instalace pro ně budou automaticky vytvořeny příslušné hlasové profily. Pro Zuzanu a Ivetu – stejně jako pro cizojazyčné hlasy Vocalizer Expressive verze 2 – JAWS nyní vytváří profily průběžně a na pořadí jejich instalace tak již nezáleží.
Pro hlášení případných chyb prosím použijte adresu jaws@galop.cz. Všemi relevantními podněty se s kolegy budeme zabývat a pokusíme se je zohlednit v některém z dalších vydání české verze JAWS 2021.
Nevíte-li s jistotou, zda je Vaše licence JAWSu platná i pro novou verzi 2021, můžete si stav své licence ověřit na stránce www.galop.cz/ilm – kromě verze JAWSu se zde po zadání sériového čísla dozvíte i počet zbývajících aktivací pro Vaši licenci a v případě vyčerpání všech aktivací máte možnost prostřednictvím jednoduchého formuláře požádat o doplnění aktivací.
Pokud používáte verzi 2020 a nechcete či nemůžete přecházet na verzi 2021, můžete verzi 2020 zdarma aktualizovat na čerstvé vydání CS11 – podrobnosti a odkazy ke stažení najdete v článku Český JAWS 2020.2012.13.11 na blogu Poslepu.cz.
Na úplný závěr bychom pak rádi znovu oficiálně poděkovali všem, kdo se podíleli na testování nové verze a bez jejichž aktivní spolupráce by příprava nové verze byla nepoměrně složitější.
Toto rýpnutí si neodpustím :-). Přepínání úrovní čtení interpunkce má NVDA minimálně těch 8 let, co jej používám. A toto jsou přesně ty drobnosti, proč mám NVDA raději, žádné megalomanské funkce suplující jiné programy :-). Už umí nový Jaws vypnout čtení funkčních kláves?
Honzo, nejedná se o novou funkci, ale o novou (dostupnější) klávesovou zkratku pro přístup k této funkci (kterou JAWS samozřejmě má už řadu let 🙂
Ano, čtení kláves samozřejmě jde vypnout.
Jinak porovnání NVDA a JAWSu z Tvého pohledu by mě zajímalo (a čtenáře Pélionu možná také 🙂