Od roku 2019 si 4. ledna připomínáme světový den Braillova písma. Toto datum nebylo zvoleno náhodou – 4. ledna roku 1809 se narodil Francouz Louis Braille, vynálezce tohoto revolučního písma, které se stalo nepostradatelným pro spoustu nevidomých lidí na celém světě.
Šest bodů a 63 možných kombinací. Už téměř 200 let umožňuje Braillovo písmo zapisovat písmena, čísla, interpunkci, ale i noty či vědecké zápisy.
Louis Braille dal nevidomým klíč ke vzdělání a k informacím – možnost samostatně číst a zapisovat text. Až do konce 20. století byl hmat jediným způsobem samostatného čtení. S nástupem počítačů a rozvojem asistivních technologií se situace změnila a bodové písmo začalo ustupovat do pozadí kvůli rozmachu hlasových výstupů (mimo jiné proto, že poslouchat text je pohodlnější, než jej číst hmatem).
Význam Braillovho písma (YouTube)
I v 21. století má braill své pevné místo – odborníci po celém světě zdůrazňují jeho důležitost a volají po jeho systematickém vyučování jak na běžných, tak speciálních školách. Schopnost číst a psát text je zásadní nejen pro získání potřebného vzdělání, ale i pro uplatnění na trhu práce. Pro každého nevidomého je klíčové zvládnout braill natolik, aby ho mohl efektivně využívat při vzdělávání i při práci.
Braillovo písmo si tak i v digitálním věku zachovává svou nezastupitelnou roli. A to především díky zařízením, jako jsou braillské displeje, která umožňují nevidomým číst a psát v reálném čase. Jednou z hlavních výhod digitálního braillu je možnost interaktivní práce s textem, což zvyšuje efektivitu při studiu a práci. Nicméně současné jednořádkové braillské displeje omezují uživatele v orientaci v textu, což ztěžuje práci s komplexnějšími dokumenty, jako jsou tabulky nebo grafy.
Budoucnost digitálního braillu směřuje k vývoji víceřádkových braillských displejů a vytvoření univerzálního formátu pro digitální braill, který by umožnil lepší navigaci a interakci s obsahem. Tento formát by měl podporovat rychlou navigaci, umožňující skoky mezi nadpisy, tabulkami či odstavci, čímž by se zlepšila uživatelská zkušenost a efektivita práce s textem. Implementace takového formátu by vyžadovala spolupráci mezi vývojáři a institucemi, aby byl zajištěn jednotný standard pro digitální braill.
Canute Console: Wales vs England… in multiline refreshable Braille! (YouTube)
Další informace
- Deset zajímavostí o Braillovu písmu
- Svetový deň Braillovho písma 2023
- Svetový deň Braillovho písma 2024
- stobodové šesťbodové – SABP január 2024
- Digitálny braille – svetlá budúcnosť?
- Multi-lined and graphical refreshable braille displays: pillars of the braille future
- Světový den Braillova písma (kudyznudy.cz)