Zákon o přístupnosti: Lze z Google Analytics nějak vyčíst, že na web přišli uživatelé s asistivními technologiemi? (12/24)

Otázka č. 12: Lze z Google Analytics nějak vyčíst, že na web přišli uživatelé s asistivními technologiemi?

Nelze.

Ačkoliv se požadavek vědět, kolik lidí s handicapem navštěvuje moje webové stránky, může zdát na první pohled legitimní (a věřím tomu, že drtivá většina lidí si tuto otázku pokládá v dobré víře nabídnout co nejlepší uživatelský zážitek těm, kdo je používají), získání tohoto typu informací snadné není.

Důvody jsou v zásadě dva:

  • technický: když si to trochu zjednodušíme, asistivní technologie fungují nad běžnými prohlížeči (uživatelé s handicapem nepoužívají speciální prohlížeče). Takže zjistit, že nad prohlížečem běží další program, jehož prostřednictvím uživatel k obsahu webu přistupuje, prakticky nelze.
  • ochrana soukromí: údaje o zdravotním stavu jsou v obecné rovině považovány za údaje citlivé (a i informace tom, že používám asistivní technologie, ze které se dá toto odvodit, k nim patří také). A jen málokdo je ochoten je takto volně sdílet bez kontroly toho, co se s nimi dále děje.

Ostatně když před necelými dvěma lety přišel Apple s funkcionalitou Accessibility Events, velmi rychle dostal přes prsty především od uživatelů s handicapem, kteří informace o tom, že používají asistivní technologie, rozhodně sdílet nechtěli.

Je tedy nějaká cesta, jak tyto informace zjistit a tuto skupinu uživatelů oslovit?

Asi nejsnazší způsob je se na ně uživatelů na rovinu zeptat (samozřejmě se zdůvodněním toho, k čemu tyto informace potřebuji, jak s nimi naložím a jak je zabezpečím). A kdo bude chtít, ten se o ně podělí. Způsoby oslovení této cílové skupiny uživatelů mohou být různé – od možnosti sdělit je po registraci na našem webu, přes oslovení spolkových či servisních organizací, až po cílený kontakt na akcích, které se pro ně pořádají (u nás se v případě zrakově postižených nabízí třeba Agora).

O tom, že to může fungovat, se je možné přesvědčit například při vyplňování profilu aplikace Záchranka, kde v sekci Zdravotní údaje můžeme (ale nemusíme) tento typ údajů uvést.

Další čtení k tématu


Adventní kalendář o přístupnosti připravuji ve spolupráci s webstudiem IBA LF MU a ÚZIS ČR, které se tématice přístupnosti dlouhodobě a koncepčně věnuje.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..