Workshopy o přístupnosti ve Středisku Teiresiás – náš příspěvek ke Global Accessibility Awareness Day

Global Accessibility Awareness Day Ve čtvrtek 21. května 2015 proběhl další Global Accessibility Awareness Day (GAAD). Cílem tohoto dne je motivovat veřejnost k diskusím, přemýšlení a chuti dozvědět se něco o přístupnosti webu, software či mobilních aplikací a potřebách uživatelů s nejrůznějším postižením.

V Brně jsme si ale GAAD připomněli už v sobotu 16. května 2015. Skupina čítající přibližně 60 osob se v tento den odpoledne sešla v prostorách Střediska Teiresiás Masarykovy univerzity, které společně s brněnským TyfloCentrem zorganizovalo sérii prakticky zaměřených hodinových workshopů, věnovaných tématice speciálních informačních a komunikačních technologií pro uživatele s těžkým postižením zraku.

Od 13:00 do 16:00 proběhlo 15 workshopů v pěti paralelních sekcích. Těch se zúčastnilo kolem 35 zájemců, mezi nimiž byli nejen lidé s těžkým postižením zraku, ale i lektoři obsluhy náročných kompenzačních pomůcek. Tento na české poměry velký zájem svědčí o tom, že zde podobná pracovní a prakticky zaměřená setkání velmi chybí.

Náplní workshopů byla následující témata, která bych rád v následujících dnech a týdnech přiblížil v samostatných článcích.

  • Seznámení s portálem FriendlyVox – vedl Roman Kabelka
  • Tipy pro praktické využití kamery iPhonu zrakově postiženými – vedl Jan Šnyrych
  • Využití kamery v zařízeních se systémem Google Android – vedli Matěj Plch a Jiří Hladiš
  • DotWalker Pro v praxi – vedli Libor Doušek a Marek Susčík
  • Málo známé, ale velmi užitečné funkce JAWSu – vedli Michal Jelínek a Michal Jungmann

Poděkování sponzorům a lektorům

Díky sponzorské podpoře společností ACE Design, s.r.o., GALOP sro., TurboConsult, s.r.o. a Spektra v.d.n. jsme mohli účastníkům v průběhu akce nabídnout drobné občerstvení a také USB flash disky s materiály k jednotlivým workshopům. Děkujeme.

Velké poděkování patří pak lektorům, kteří si workshopy připravili a vedli, i kolegům, kteří v průběhu odpoledne poskytovali účastníkům nezbytnou asistenci.

Ohlasy účastníků

Celá akce byla účastníky velmi pozitivně hodnocena jak po organizační, tak po odborné stránce.

Celé to hodnotím pozitivně, jen na některá témata by to asi chtělo více času. Budu se těšit na další pokračování :-). Ještě jednou díky za workshopy.

Jan Balák

Chci poděkovat za výborný ročník Tmavomodrého festivalu. Všechny odpolední workshopy velmi oceňuji. Díky moc všem i za flešku s materiály. Já myslím, že se Vám to moc povedlo, za což ještě jednou velký dík a určitě bych přivítal i do dalších ročníků nějaký odpolední program, aby se „vyplatilo“ přijet.

Miloš Šmíd

Chci vám touto cestou poděkovat za veliký kus práce, který jste udělali. Myslím, že zejména díky workshopům se povedlo dát Tmavomodrému festivalu nový impuls a dobrou perspektivu do budoucna.

Vladimír Jareš

Ještě jsem zapomněl říct, že na #TmavomodryFestival nebyla zmrzlina, ale naštěstí to vyvážily skvělé workshopy v #Teiresias !
Díky @radlicek

Pavel Dostál

Ten tohtoročný tmavák bol naozaj zaujímavý. Bolo zorganizované náučné popoludnie, kde sme trochu rozviedli to, o čom sme v skratke počuli doobeda. Som z toho nadšený, len škoda, že sme nemali na niektoré akcie viac času. No bolo to naozaj vynikajúce. Dúfam, že poučná časť, myslím tá detailnejšia, sa bude opakovať. Vďaka patrí pánom Pavlíčkovi, Konečnému a tým, ktorí sa nám venovali!

Fotogalerie na Flickru

Workshops at the Teiresias Centre - photogallery oh Flickr

Související odkazy

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..