Vzdělávací portál Pélion má za sebou první rok úspěšného provozu

Přesně před rokem, 19. září 2017, jsme ve Středisku Teiresiás oficiálně spustili Pélion – vzdělávací portál o informačních a komunikačních technologiích pro uživatele s těžkým zrakovým postižením, jehož vznik a provoz finančně podpořil Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška.

Bližší informace o tom, proč a jak Pélion vznikl, si můžete přečíst v článku Pélion – nový vzdělávací portál o ICT pro zrakově postižené.

Vzdělávací portál Pélion nabízí uživatelům jednotný přístup ke studijním materiálům, které by jinak museli mnohdy složitě hledat na různých místech (webové prezentace výrobců/distributorů kompenzačních pomůcek, osobní blogy, weby školicích středisek), v různých jazycích či v různé kvalitě. Nejen uživatelé s těžkým postižením zraku tak najdou na Pélionu volně dostupné materiály, týkající se používání informačních a komunikačních technologií ve spojení s asistivními technologiemi právě pro tuto cílovou skupinu.

Velmi mě těší, že se nám v uplynulých měsících podařilo zrealizovat jeden z dlouhodobých záměrů: užší propojení Pélionu a Agory – workshopů o ICT pro zrakově postižené. Materiály, které lektoři připraví pro účastníky workshopů na Agoře, následně publikujeme na Pélionu, aby se s nimi mohli seznámit i ti zájemci, kteří se Agory z nějakého důvodu nemohli zúčastnit.

Roll upy Poslepu, Pélionu, Světlušky a Agory

Poděkování za to, že se dílo daří, patří jak redaktorům, kteří pro Pélion píší, tak uživatelům Pélionu – těch bylo za poslední rok bezmála 10 000.

O tom, že portál jako Pélion tady chyběl a uživatelé jej shledávají přínosným, svědčí i zpětná vazba, kterou od nich dostáváme.

Pélion je skvělý nástroj a pomocník všem nám, kteří pracujeme s kompenzačními pomůckami a asistivními technologiemi využívajícími počítač. Nalézá se zde na jednom místě nejucelenější souhrn článků, postupů a odkazů, které mohou poradit, jak využívat speciální odečítače i běžné softwary lidmi beze zraku či s jeho závažným omezením. A vše je v češtině! Obzvláště oceňuji, že se zde nacházejí články zaměřené na různé platformy IT – počítače i tablety, systémy Windows, Linux i MacOS, odečítače JAWS, NVDA či Supernova. Čtenář tak může snadno srovnávat a lépe nalézt řešení, které vyhovuje právě jeho potřebám. Díky za tento nápad i veškerou práci vykonanou k jeho realizaci!

Pokud jste Pélion ještě nenavštívili, můžete to snadno napravit 🙂

Portál Pélion


O Středisku Teiresiás

Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, zřídila Masarykova univerzita v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.

Středisko je garantem programu celoživotního vzdělávání nevidomých, jehož cílem je umožnit zrakově postižené veřejnosti, aby si bez ohledu na věk a sociální postavení doplnila vzdělání v dílčích předmětech akreditovaných studijních oborů způsobem odpovídajícím zrakovému postižení.

Více informací viz www.teiresias.muni.cz.

O Světlušce

Světluška je dlouhodobý projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu založený na solidaritě a dobré vůli lidí, kteří se rozhodli darovat nevidomým trochu světla.

Světluška pomáhá dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením. Je oporou pro ty, které nelehký životní osud postavil před každodenní výzvu: znovu a znovu se učit životu ve tmě – bez pomoci jednoho z nejdůležitějších lidských smyslů.

Světluška svítí od roku 2003. Do projektu se zatím zapojilo více než 80 000 dobrovolníků a miliony dárců.

Více informací viz www.svetluska.net

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..