Project Naptha – vyberte a zkopírujte text z obrázku

Texty ve formě obrázků působí problémy s přístupností nejen nevidomým. Kontaktní informace či datum konání akce prezentované pouze v grafické podobě, z níž není možné zkopírovat požadované informace do adresáře či kalendáře, komplikují život komukoliv, kdo potřebuje pracovat s informacemi v textové podobě.

Tento týden jsem narazil na Project Naptha, který právě podobné situace řeší. V současné době existuje jako experimentální rozšíření do Google Chrome (jiné prohlížeče zatím nejsou podporovány), které hned po načtení stránky provádí na pozadí analýzu textu v obrázcích a ve chvíli, kdy uživatel začne označovat některou část textu do bloku, spustí OCR.

Naptha zatím bohužel nefunguje pro texty v češtině a i u těch anglických je občas (když je použitý nějaký atypický font) výsledek nic moc, ale obecně jsem za těch pár dnů, co jej testuji, s fungováním rozšíření a s většinou rozpoznaných textů spokojen.

Tak pokud vám takový nástroj pro anglické texty chybí, vyzkoušejte si živé demo na projectnaptha.com nebo si rozšíření Naptha přidejte do Chromu.

Související odkazy

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..