Přečetl jsem: Jo Nesbø – Přízrak

Když jsem v březnu dočetl Červenku, přišlo mi, že další díl je neskutečně daleko. Ale jaro i léto uteklo jako voda a ani jsem se nenadál, už tu byla polovina září a s ní i další konkurz na reading copies od Knihy Zlín (tímto děkuji za poskytnutí rencezního výtisku). Když jsem po obvyklé trase Dropbox – Gmail – Kindle dopravil knihu do čtečky, hned jsem se s chutí pustil do čtení.

To, že se Harry Hole se po třech letech strávených v Hongkongu vrací do Osla na vlastní pěst vyšetřovat vraždu, z níž je obviněn Oleg Fauke, syn Harryho životní lásky Ráchel, si můžete přečíst například v popisu knihy. Stejně tak je obecně známo, že se během vyšetřování postupně dostane do nebezpečí a že tajemný přízrak – Dubajec – je… Ne, děj tady prozrazovat nebudu, na ten si počkejte – ostatně Velký knižní čtvrtek, kdy si budete moci Přízrak koupit, je už zítra.

Co se mi na knize líbilo?

Tak jako vždy, i v Přízraku Nesbø věnuje velký prostor popisu prostředí, charakterů či věcí – v Přízraku se nám tedy dostane poměrně detailního popisu osloského drogového podsvětí, dozvíme se o praktikách sibiřských kozáků, jejich rituálech a významu jejich tetování; máme tu příběh policajta leváka či pilota, pašujícího drogy; ambiciózní političku; korupci; atypické techniky vraždy…

Jestliže jsem si u Červenky posteskl, že jsem se občas ztrácel v množství postav, jejichž norská jména mi splývala a sem tam jsem měl problém si hned uvědomit, kdo je kdo, tak v Přízraku se toto neděje. Postav je „tak akorát“, většinu už známe z dřívějška, takže se mezi nimi lze bez problémů orientovat.

Další pozitivem je to, že kniha je čtivá, takže jsem byl posledních několik dnů opět v módu „čtu, kudy chodím a kdy mám chvilku času“ a neodtrhl jsem se od ní, protože mě zajímalo, jaký osud Nesbø jednotlivým postavám přichystal.

A co se mi líbilo už méně?

Jo Nesbø umí skvěle vyprávět příběhy, o tom není sporu. Ale konkrétně v případě Přízraku mám trochu pocit, že vyprávění místy trochu drhne a je to taková skládačka všeho možného. Obzvlášť konec-nekonec, který přináší více otázek než odpovědí, trochu připomíná ukončování na etapy z Šifry mistra Leonarda a kterým si zřejmě Nesbø chystá půdu pro desátý díl série.

Místy jsem měl také pocit, že čtu sci-fi – Harry Hole už není policista a nemůže tedy oficiálně vyšetřovat, ale každou překážku, která se mu postaví do cesty, zdárně a snadno překoná s pomocí bývalých kolegů či kontaktů ze své dřívější policejní praxe. Docela by mě zajímalo, proč se Harry nemohl vrátit na scénu jako policista – příběh by tím pro mě byl mnohem uvěřitelnější. Že by opět příprava na triumfální návrat v posledním díle série?

Ale dost spekulací.

Tak jak tedy? Koupit? Nekoupit?

Určitě koupit. I přesto, co píšu v předchozích odstavcích, podle mě Přízrak rozhodně stojí za přečtení – obzvlášť pro ty, kdo chtějí s Harrym prožívat další část jeho života, neztratit nit před posledním dílem celé série s názvem Policie a složit si celou mozaiku jeho příběhu.

Trailer

Ukázka z knihy

9. díl krimi série Přízrak vydává Kniha Zlín, edice FLEET, 515 stran, překlad Kateřina Krištůfková, ISBN 978-80-7473-221-8.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..