Přečetl jsem: Carl-Johan Forssén Ehrlin – O králíčkovi, který chtěl usnout

Králíček Kája nemůže usnout. Ještěže jeho maminka zná cestu k strýčkovi kouzelníkovi Zíválkovi, který dokáže našeho malého nezbedu uspat. Králíček Kája tedy putuje s maminkou k jeho domečku. Cestou potkává nové přátele a učí se od nich, jak usínání může být zábavné i příjemné současně.

O králíčkovi, který chtěl usnout - obálka knihyÚtlá knížka švédského psychologa Carla-Johana Forsséna Ehrlina s názvem O králíčkovi, který chtěl usnout je takovou trochu jinou knihou pro děti. Neoslní ani rozsahem, ani příběhem. Její kouzlo a síla, proč se stala senzací internetového obchodu Amazon, tkví v něčem jiném. Způsob, jakým je napsána – a následně čtena, má děti zklidnit, motivovat je spánku a v ideálním případě i uspat.

Máme tři děti, takže testovací předčítání a uspávání mohlo začít. Nejmladší Víťa (necelé dva roky) a nejstarší Jiřík (10 let) mi nepřišli jako vhodní kandidáti (Víťa ještě moc malý a Jiřík už zase velký), tak jsem přečtení knížky nabídl sedmileté Kačence. Ta s nadšením souhlasila.

Knížka o králíčkovi se Kačce jí líbila a v průběhu čtení na ní bylo i vidět, že četba na ni zabírá a že se jí klíží oči. Zvědavost ale byla silnější, a proto se někdy v polovině četby odehrál tento rozhovor.

Taťko, ta knížka je vážně uspávací.

Tak proč ještě nespíš, Kačenko?

Čekám, jak to dopadne 🙂

Kačka se konce knížky (která je opravdu krátká, vlastní příběh zabírá 10 stran) dočkala, ale chvílí po dočtení už spokojeně spala.

Jak se mi četlo

Technika, popsaná a doporučována v knize, není pro nás nic nového. Změna tónu hlasu, dikce či hlasitosti promluvy, to vše při čtení knih dětem před spaním běžně používáme a děti jsou na to zvyklé. Jen to oslovování jménem a řízené zívání bylo něco nového. I když jak se to vezme. Neřízenému zívání se při čtení poměrně často neubráním, takže prakticky vzato, ani zívání při čtení pro naše děti vlastně žádná novinka není 🙂 Technika čtení mi tedy problém nedělala.

Co mě ale při čtení rušilo a komplikovalo mi ho, byl překlad. Nebo možná styl, jakým je kniha napsána. Text měl úplně jinou dynamiku, než na jakou jsem zvyklý, a obzvlášť časté prokládání textu slovem teď bylo pro mě velmi nepřirozené. A přiznám se, že ke konci knížky už jsem slovo teď vynechával 🙂

Koupit, nekoupit?

Pokud máte zkušenosti s předčítáním knih a děti vám večer bez problémů usínají, kniha vám dle mého názoru nic nového nepřinese. Pokud ale mají vaše děti problémy s usínáním a chcete vyzkoušet nějakou novou uspávací techniku, knížku si pořiďte. Myslím, že minimálně za vyzkoušení stojí. A nejen u této, ale i u dalších knih můžete naučenou techniku následně použít.

O králíčkovi, který chtěl usnout vydává Kniha Zlín, 28 stran, překlad Zuzana Pospíšilová, ISBN 978-80-7473-395-6.

Děkuji Knize Zlín za poskytnutí recenzního výtisku.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..