Pozvánka na besedu se zástupci České televize o službě Zvukový popis pro zrakově postižené diváky

Srdečně vás zveme na besedu se zástupci České televize o službě Zvukový popis (Audio Description, AD) pro zrakově postižené diváky.

Beseda proběhne ve středu 30. listopadu 2016 od 14:30 ve Středisku Teiresiás (Brno, Komenského nám. 2), v místnosti 107.

Zástupci České televize, kteří službu připravují, by rádi od účastníků besedy získali uživatelskou zpětnou vazbu. Po ukázce pořadu se zvukovým popisem proto bude prostor na diskusi o způsobu přípravy, technických detailech a možnostech dalšího vývoje této přínosné služby.

Pokud se rozhodnete besedu navštívit, dejte nám, prosím, vědět na e-mail cervenka@teiresias.muni.cz, abychom měli představu o počtu účastníků besedy.

Těšíme na setkání a na zajímavou diskusi.

Za Českou televizi Petra Mašková
Za Středisko Teiresiás Petr Červenka a Radek Pavlíček

Co je služba Zvukový popis

Služba Zvukový popis je primárně určena zrakově postiženým divákům a spočívá v použití řeči k popisu té části dramatického díla, kde vysílaný zvuk není schopen dostatečně popsat situaci na obrazovce. V pauzách mezi textem dialogů se proto vysílá doplňková hlasová informace a zrakově postižený divák tak má možnost plnohodnotně pochopit sledované dílo, ve kterém by se jinak mohl orientovat pouhým poslechem dialogů, případně doprovodných ruchů.

Česká televize nabízí tuto službu od 1. února 2013 u vybraných pořadů na programech ČT1 i ČT2. Mezi díla opatřená službou AD patří například kultovní seriál ČT Vyprávěj, přírodopisný zábavný cyklus Zázraky přírody, dramatický cyklus Nevinné lži nebo mysteriózní detektivní triptych Ztracená brána. Další informace najdete v případě zájmu na stránkách Zvukový popis či ČT spouští pilotní vysílání zvukových popisů pořadů pro nevidomé.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..