Podzimní Agora 2019: procházka večerní oblohou pro nevidomé a slabozraké

Zajímá vás, která souhvězdí, planety, hvězdokupy či jiné objekty budou vévodit večerní obloze? Potom se s námi vydejte na hvězdárnu!

Procházka večerní oblohou pro nevidomé a slabozraké, kterou pořádáme ve spolupráci s Hvězdárnou a planetáriem Brno, je opět součástí podzimní Agory 2019 i Didaktického semináře. V pozorovatelně hvězdárny vás demonstrátoři seznámí s aktuální večerní oblohou, ale též s přístroji v pozorovatelně. Pro účastníky budou připraveny hmatové pomůcky vyhotovené 3D tiskem (opět o něco dokonalejší než minule).

Zaměříme se především na takzvané deep sky objekty – objekty hlubokého vesmíru, které leží mimo sluneční soustavu: kulovou hvězdokupu M15, otevřenou dvojhvězdokupu s názvem Chí a Há, planetární mlhovinu M27 a M57, galaxii v Andromedě M31. A také na Měsíc, který bude v první čtvrti.

Pokud bude zataženo, máme pro vás připravený alternativní (velmi podobný) program.

Kde a kdy: 1. listopadu 2019 od 19.00 do 20.30. Hvězdárna a planetárium Brno, Kraví hora 522/2, Brno. Je nutná registrace. Zájemce prosíme o dochvilnost!

Vstupné: Vše je zdarma. Nic neplatíte!

Registrace

Setkání je určeno pro osoby se zrakovým postižením. Vidící se mohou účastnit jako doprovod. Na setkání se můžete zaregistrovat hlavnímu pořadateli akce, Petru Duškovi, prostřednictvím e-mailu petr.dusek@nesmir.cz. Maximální počet účastníků je limitován. Během registrace prosíme o sdělení následujících informací: Vaše jméno a příjmení, počet účastníků (počítejte i případného průvodce / průvodkyni), e-mailový kontakt na vás, jestli máte zájem o doprovod na hvězdárnu a případně další informace, které bychom v souvislosti s Vaší účastí na akci měli znát.

Fotografie z květnového Pozorování večerní oblohy pro zrakově postižené na Flickru

Pozorování večerní oblohy pro zrakově postižené, Hvězdárna a planetárium Brno, 17. 5. 2019


O Agoře

Agora je dvoudenní vzdělávací akce, zaměřená na tématiku využití informačních a komunikačních technologií uživateli se zrakovým postižením. Od roku 2015 ji pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity za podpory společnosti Deloitte, Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a dalších partnerů.

Agora si i přes svou nedlouhou historii vybudovala mezi uživateli ICT s těžkým postižením zraku výborné renomé. Posledních běhů se pravidelně účastní přes 150 zájemců a jejich počet stále roste. Agora je pro účastníky ideálním místem, kde se mohou v přístupném prostředí seznámit s tím, jak jim informační a komunikační technologie mohou pomoci překonávat bariéry při studiu, zaměstnání i v běžném životě.

Podzimní Agora 2019 je součástí oslav 100. výročí založení Masarykovy univerzity.

O Středisku Teiresiás

Pořadatelem akce je Středisko Teiresiás, plným názvem Středisko pro pomoc studentům se specifickými nároky, které Masarykova univerzita zřídila v Brně v roce 2000. Jeho úkolem je zajišťovat, aby studijní obory akreditované na univerzitě byly v největší možné míře přístupné také studentům nevidomým a slabozrakým, neslyšícím a nedoslýchavým, s pohybovým handicapem, případně jinak postiženým.

Středisko je garantem programu celoživotního vzdělávání nevidomých, jehož cílem je umožnit zrakově postižené veřejnosti, aby si bez ohledu na věk a sociální postavení doplnila vzdělání v dílčích předmětech akreditovaných studijních oborů způsobem odpovídajícím zrakovému postižení.

Více informací viz www.teiresias.muni.cz.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..