Webový portál Pélion je další ze vzdělávacích aktivit Střediska Teiresiás, vedoucích ke zlepšení digitální gramotnosti uživatelů s těžkým postižením zraku, který vhodně doplňuje stávající aktivity Teiresia v této oblasti (například Agoru – workshopy o ICT pro uživatele s těžkým postižením zraku).
Proč vzdělávací portál?
Nebývalý rozmach IT oboru – ruku v ruce s aktivitami, vedoucími k jeho zpřístupňování – zapříčinil, že uživatelé s těžkým postižením zraku mají k dispozici nepřeberné množství pomůcek a služeb, postavených právě na informačních a komunikačních technologiích. Tyto služby a technologie jsou dnes pro ně relativně snadno dostupné a uživatelé je tak mohou použít ke kompenzaci svého těžkého zrakového postižení.
Poměrně často se ale setkáváme s tím, že lidé s těžkým postižením zraku u kompenzačních pomůcek na bázi ICT, které vlastní, mnohdy nevyužívají všechny jejich možnosti, či s nimi nepracují efektivně. Tento stav není dán jejich nezájmem o věc (rychlost, s jakou se účastníci registrují na Agoru, nás opakovaně utvrzuje v tom, že mezi zrakově postiženými je zájem o vzdělávání v oblasti ICT), ale nesnadnou dostupností studijních materiálů, eventuálně tím, že některé materiály nejsou vůbec k dispozici. Napadlo nás proto vytvořit jedno místo, na které by bylo možné zájemce odkazovat a kde by snadno našli ty informace, které jim mohou při vzdělávání pomoci.
Pélion už tak od roku 2017 není jen název řeckého pohoří, v němž žil a vyučoval bájný moudrý kentaur Cheirón, ale též nový webový portál, jehož cílem je shromažďovat výukové materiály o ICT pro uživatele s těžkým postižením zraku.
Komu může Pélion posloužit?
Cílovou skupinou Pélionu jsou
- těžce zrakově postižení uživatelé náročných kompenzačních pomůcek na bázi ICT,
- lektoři obsluhy náročných kompenzačních pomůcek na bázi ICT,
- odborní pracovníci poskytovatelů služeb studentům se specifickými potřebami na vysokých školách,
- další zájemci o tuto tématiku z řad laické i odborné veřejnosti.
Jaké materiály na Pélionu najdeme?
Na Pélionu jsou volně k dispozici jak původní materiály, které píší jeho redaktoři, tak agregované materiály z externích zdrojů. V současné době na něm najdou zájemci několik desítek článků, pokrývajících stěžejní a často poptávaná témata. Zájemci se díky vzniku Pélionu a vytvoření nových vzdělávacích materiálů tak mohou například naučit získávat informace z webu prostřednictvím českého překladu tutoriálu Surf’s Up – Surfování po internetu s JAWS a MAGic nebo efektivně pracovat na Macu nejen s odečítačem VoiceOver.
Kdo za tím stojí?
Osobně jsem velmi rád, že se do úvodní fáze přípravy portálu zapojil skvělý tým redaktorů s těžkým postižením zraku, který se věnoval (a stále věnuje) přípravě obsahové části Pélionu. Řečeno sportovní terminologií, ostříleným matadorům (jména jako Roman Kabelka či Michal Jelínek pravidelným čtenářům POSLEPU jistě netřeba představovat :-), zdatně sekundovali nováčci, kteří ale za svými v předávání znalostí zkušenějšími kolegy nijak nezaostávali, a materiály, které vytvořili, jsou na vysoké úrovni.
Nepodcenili jsme ani technické aspekty přípravy webu a svěřili jsme je do rukou profesionálů – grafickou stránku zpracoval Filip Košnar, kódování a rozchození webu na WordPressu si pak vzal na starost Daniel Střelec.
A pochopitelně jsme mysleli i na bezproblémovou přístupnost pro uživatele s těžkým postižením zraku jak na front-endu (kvůli návštěvníkům), tak v administračním rozhraní (většina redaktorů Pélionu má těžké postižení zraku).
Všem, kdo se do příprav Pélionu zapojili, patří velké díky. A poděkování patří také Nadačnímu fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška, který vznikl Pélionu finančně podpořil.
Co plánujeme dál?
Pro následující měsíce je v plánu další rozvoj portálu po obsahové i funkční stránce. Průběžně bude přibývat obsah a dojde také k rozšíření možností, jakými bude možné k obsahu Pélionu přistupovat – k již dostupnému odběru RSS kanálu přibude rozesílání e-mailového newsletteru i informování o novinkách prostřednictvím Facebooku či Twitteru. Jsme také otevřeni další spolupráci jak s jednotlivci, tak organizacemi, které mají k tomuto tématu co říci a chtěli by na Pélion příspívat.
Rádi bychom, aby se podobně jako z Agory ve světě fyzickém stalo z Pélionu ve světě virtuálním místo, na které se budou zájemci rádi vracet, protože na něm najdou ty informace, které hledají, a které jim pomohou zvýšit jejich digitální gramotnost.
Tisková zpráva
Další informace o portálu Pélion jsou k dispozici v tiskové zprávě Pélion – nový vzdělávací portál o ICT pro zrakově postižené.
1 komentář u „Pélion – nový vzdělávací portál o ICT pro zrakově postižené“