Výstava Digitální design: Pohled za pixely po loňské premiéře v Praze a letošní první zastávce ve Zlíně dorazila do Brna. V prostorách Střediska Teiresiás Masarykovy univerzity je možné až do konce května zhlédnout 10 panelů, věnovaných stěžejním tématům digitálního designu.
- Uživatelský výzkum / Jakub Franc
- Ideace / Strategie / Jan Řezáč
- Designový proces / Petr Štědrý
- Interakční design / Ondřej Válka
- Vizuální design digitálních produktů / Jakub Krčmář
- Digitální typografie / Jakub Goldmann
- Přístupnost / Radek Pavlíček
- Testování použitelnosti / Martin Kopta
- Prolnutí se skutečným světem / Dominika Potužáková
- Studium UX / Berka
Cílovou skupinou výstavy jsou
- nedigitální designéři – aby poznali příbuzný obor,
- firmy – aby pochopili, že investice do digitálního designu je potřeba,
- studenti – aby poznali možnou budoucí kariéru,
- kdokoliv další, kdo se chce dozvědět více o této oblasti.
Digitální design a přístupnost
Osobně jsem velmi rád, že mezi propagovaná témata byla zařazena i přístupnost. I přes veškerou osvětu v této oblasti je povědomí o ní pořád nedostatečné, jak dokládá e-mail, který jsem dostal minulý týden.
Musím říct, že „akce web“ pro mě byla velmi „poučná“ a poněkud frustrující: během hodnocení nabídek na tvorbu webu jsem zjistila, že s povědomím o přístupnost webu je to mnohem horší, než jsem čekala. Například to, že weboví vývojáři zavedených firem považují za nadstandard možnost ovládání webu bez použití myši, oddělení navigačních bloků od obsahových nebo srozumitelnost obsahu i bez použití barev (a mnoho dalšího, co považuji za samozřejmý webový standard i bez ohledu na problematiku přístupnosti), mě opravdu zaskočilo.
Proto si velmi cením každé příležitosti, kdy je možné s tématikou přístupnosti seznámit ty, kteří o ní třeba ještě moc nevědí.
Doprovodný program
Součástí výstavy je i bohatý doprovodný program, který probíhá na různých místech v Brně. Těšit se můžete například na workshopy o designovém výzkumu, uživatelském testování či Eye-trackingu. Zkrátka nepřijdou ani zájemci o tématiku přístupnosti. V rámci doprovodného programu nabízíme dvě příležitosti se s touto tématikou blíže seznámit:
- v sobotu 14. května odpoledne proběhnou workshopy o ICT pro zrakově postižené,
- v pondělí 30. května od 18.00 workshop s názvem Přístupnost jako důležitá součást digitálního designu.
Obě akce se uskuteční v prostorách Střediska Teiresiás na Komenského náměstí 2 v Brně.
Fotografie z vernisáže výstavy na Flickru
Výstava bude v Brně ke zhlédnutí do konce května a je přístupná v pracovní dny od 8.00 do 18.00 v prostorách Střediska Teiresiás Masarykovy univerzity na Komenského náměstí 2.
Další informace lze najít na www.zapixely.cz nebo na stránce události Výstava Digitální design: Pohled za pixely * BRNO na Facebooku, na které budou v průběhu výstavy zveřejňovány informace, související s výstavou, aktualizace doprovodného programu atp.