Konference S Théseem bez překážek 2022 přinesla praktický pohled na přístupnost webů a aplikací

Ve čtvrtek 10. listopadu proběhla 1. československá online konference o digitální přístupnosti. V pěti programových blocích nabídla více než 800 účastníkům praktický pohled na vybraná témata z oblasti přístupnosti webů, aplikací a multimédií. Konferenci uspořádalo Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity za podpory Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška, partnerem konference byla společnost ACTUM Digital.

Proč konference o přístupnosti?

Přístupnost webů, dokumentů i aplikací se – i díky legislativě – dostává stále více do popředí zájmu těch, kdo informace v digitálním prostředí publikují. I přes veškeré dosavadní snahy a aktivity v této oblasti na národní i mezinárodní úrovni je však míra digitální přístupnosti řady služeb stále poměrně nízká. Uživatelé často narážejí na bariéry i při tak běžných činnostech, jakými je online nákup zboží, jízdenek či správa bankovního účtu.

Cílem konference S Théseem bez překážek 2022 tak bylo v pěti programových blocích nabídnout zájemcům praktické informace o tom, jak a proč přístupné digitální produkty tvořit.

Co nabídl program konference

Stávající i chystaná legislativní zakotvení přístupnosti jsou jedním z pilířů, které přispívají k lepší přístupnosti webových stránek i aplikací. S výsledky monitoringu webů a mobilních aplikací, spadajících pod zákon o přístupnosti, účastníky seznámili Monika Miazdrová a Radek Horáček z pozice pracovníků kontrolních orgánů v ČR a SR. V posledních několika letech EU posunula digitální přístupnost kupředu prostřednictvím politických strategií, nových iniciativ a řady směrnic. Susanna Laurin, předsedkyně pracovní skupiny pro digitální přístupnost, představila další krok vpřed v této oblasti, a to připravovaný Evropský zákon o přístupnosti.

Pohled na uživatelskou zkušenost účastníkům nabídla panelová diskuse. Jejím cílem bylo seznámit účastníky konference s tím, na jaké bariéry uživatelé v digitálním prostoru nejčastěji narážejí, zda/ jak se jim je daří překonávat a kde vidí rezervy v digitální přístupnosti na straně těch, kdo weby a aplikace tvoří a provozují.

Do diskuse svůj pohled na věc přinesli Radka Nováková z Ústavu jazyků a komunikace neslyšících Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, Peter Halada z Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska a Ladislav Kratochvíl z Orbi Pontes.

Multimediální obsah dnes nalezneme na každém kroku, a to jak v oblastech volného času a zábavy, tak vzdělávání nebo práce. Ne vždy však je multimediální obsah přístupný. V bloku jsme tak účastníkům nabídli informace o třech možnostech zpřístupňování multimédií. Petr Herian představil aplikaci Beey, která pomáhá zpřístupňovat audio a video obsah pomocí titulků, Marek Salaba se věnoval audiopopisu a Petr Vysuček s Kateřinou Peškovou přiblížili, jak zpřístupnit mediální obsah uživatelům (českého) znakového jazyka.

Teorie může poskytnout základní vhled do problematiky a spoustu užitečných informací, nic se však nevyrovná praktickým zkušenostem. V sekci Příklady dobré praxe měli účastníci prostor dozvědět se od Tomáše Jelínka o tom, jaké výzvy jsou spojeny s vývojem aplikací pro nevidomé, praxi ze zpřístupňování Knihovny města Ostravy nabídla Běla Svobodová a o praktické zkušenosti, jak si komplikujeme život při návrhu webu, jeho tvorbě a při jeho plnění, se podělila Michaela Vranková.

Poslední blok konferenčního programu pak byl věnován tomu, jaké možnosti vzdělávání a certifikace jsou dostupné pro ty, kdo to s přístupností myslí skutečně vážně. V bloku Odbornost a certifikace představila Helena Hubatková Selucká certifikát Handicap Friendly pro knihovny, který přísluší knihovnám, Tereza Venerová Kosnarová pak nový online studijní program Masarykovy univerzity s názvem Design informačních služeb.

Závěr konference patřil představení Mezinárodní asociace specialistů na přístupnost (IAAP). S možnými úrovněmi členství, profesní certifikací a výhodami, jež mohou členové IAAP využívat, účastníky seznámil Alberto Hylander. Ondřej Pohl, držitel certifikátu CPWA a jeden ze dvou nejvýše certifikovaných lidí na webovou přístupnost v České republice, se pak s účastníky podělil o to, jaká byla jeho cesta k certifikaci.

A jak se konference líbila účastníkům?

Akci je možné považovat za úspěšnou ve chvíli, kdy účastníkům nabídne obsah a informace, kvůli kterým na ni přišli. Na základě níže citované zpětné vazby i počtu zhlédnutí živého vysílání a záznamu, který dva dny po konferenci překonal číslovku 1000, si troufáme tvrdit, že 1. ročník online konference o digitální přístupnosti se vydařil.

  • Děkuji za skvěle tematicky sestavenou a řečníky obsahově užitečnými informacemi zpracovanou konferenci.
  • Podařilo se vám, podle mne, dobře skloubit téma od srozumitelného přehledu legislativních rámců přístupnosti, přes konkrétní případy realizace, dopady bariér v různých oblastech u reálných uživatelů, až k možnostem, jak se v oboru vzdělávat, o kterých jsem nevěděl.
  • Konference byla velmi přínosná, ráda jsem se jí zúčastnila.
  • Ještě jednou moc díky, bylo to naprosto skvělé ze všech možných pohledů.
  • Ďakujem Vám ešte raz za možnosť zúčastniť sa konferencií, ktoré ste organizovali. Obe boli veľmi profesionálne zorganizované a dokonale zladené, zároveň sama som sa dozvedela zaujímavé pohľady. 🙂

Záznam konference na facebookové stránce Střediska Teiresiás

Závěrem

Zaujala vás tématika přístupnosti a chcete se o ní dozvědět více? Navštivte web projektu Théseus či některou z našich akcí. Pozvánky najdete na adrese www.poslepu.cz/pozvanky.

Těšíme se na vás 🙂


Konferenci S Théseem bez překážek 2022 uspořádalo Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity jako jeden z výstupů projektu Théseus – Dispečink přístupnosti digitálního prostředí, podpořeného Nadačním fondem Českého rozhlasu ze sbírky Světluška. Partnerem konference byla společnost ACTUM Digital.

Světluška

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..