Jarní Agora 2019: Představujeme první přednášející a vystavovatele

O víkendu 18. a 19. května 2019 pořádá Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity9. běh Agory – unikátní vzdělávací akce o speciální výpočetní technice pro uživatele s těžkým postižením zraku. Agora si i přes svou nedlouhou historii vybudovala mezi uživateli ICT s těžkým postižením zraku výborné renomé. Na její 8. běh, který byl v mnoha ohledem přelomový, přišlo 150 zájemců, kteří byli s Agorou maximálně spokojeni. (Se zpětnou vazbou účastníků se v případě zájmu můžete seznámit v článku Podzimní Agora 2018: jak ji viděli účastníci.)

LCD obrazovky s logy partnerů, rozvrhem, roll upy Světlušky a Deloitte

Jaké novinky pro vás na jarní Agoru 2019 připravujeme?

Z půldenního setkání asi 30 zájemců o tématiku informačních a komunikačních techologií pro zrakově postižené se Agora za čtyři roky stala dvoudenní konferencí a my dosáhli maxima prostorových, personálních i všech možných dalších kapacit. Minimálně 150 účastníků, 11 paralelně běžících workshopů či chodby zcela obsazené stánky vystavovatelů naznačily, že nastal čas akci v této podobě nejméně na rok “zakonzervovat”, aby si “sedla” a my měli prostor doladit některé detaily, které si ještě zaslouží pozornost.

Na jarní Agoře 2019 proto navážeme na programové schéma 8. běhu a určitě zachováme všechno to, co se účastníkům na podzimním běhu líbilo – těšit se tedy opět můžete na spoustu prakticky zaměřených workshopů, plenární sekci, zahraniční přednášející či stánky vystavovatelů. A na páteční večer připravujeme překvapení, jehož náplň poodhalíme v některém z dalších článků o Agoře.

Zahraniční přednášející

Naše pozvání přijali Tanja Stevns a Lars Ballieu Christensen z Dánska, kteří představí online službu RoboBraille. RoboBraille je bezplatná webová služba, podporující češtinu, a umožňující převádět dokumenty mezi různými formáty – grafické dokumenty je možné převést do textových formátů, texty zase načíst syntetickými hlasy do MP3 souborů, ze souborů vytvořených v MS Wordu lze generovat elektronické knihy EPUB či MOBI.

Tanja a Lars účastníkům Agory RoboBraille představí v plenární sekci, zájemci o detailní seznámení se s touto službou pak k tomu budou mít příležitost během prakticky vedených workshopů.

IMG_3591

Vystavovatelé

Ačkoliv jsme původně plánovali výstavní část jen jako alternativu pro ty účastníky, na které už nezbylo místo na workshopech, zájem o ni předčil očekávání a zájemci o výstavní místa na květen se nám hlásili už v listopadu 🙂

Součástí jarní Agory tedy opět bude i výstavní část. A protože o ni byl velký zájem ze strany účastníků, nabídneme jim k prohlídce stánků více prostoru. Rostoucí zájem vystavovat na Agoře registrujeme i ze strany firem, které nabízejí pomůcky pro uživatele s těžkým postižením zraku. Už teď se tedy můžete těšit na expozice společností SAGITTA Ltd., spol. s r.o., GiebHelp servis s.r.o. a Stopka n.o. (Corvus), které představí aktuální portfolio i žhavé novinky ze své nabídky. A věříme, že další vystavovatelé ještě přibudou 🙂

Stánek GALOPu v obležení

Komfortní a přístupné prostředí pro účastníky i přednášející

S ohledem na primární cílovou skupinu naší akce, kterou jsou uživatelé s těžkým postižením zraku, dbáme také na její maximální zpřístupnění. Prostory Střediska Teiresiás jsou skvělým místem pro pořádání naší akce, jelikož jsou pro tuto cílovou skupinu zpřístupněny (brailleské popisky na štítcích dveří, hmatové mapy interiéru, atp.). Ceníme si a plně také využíváme technologické zázemí Teiresia (vybavené učebny či technika pro účastníky k zapůjčení).

Anglicky vedené přednášky a workshopy simultánně tlumočíme do češtiny. Na místě bude po celou dobu konání akce k dispozici i tým dobrovolníků, na které se můžete obracet v případě, kdy budete potřebovat doprovodit do konkrétní učebny, zavést ke stolu s občerstvením, atp. Asistenti budou také k dispozici pro přesun na ubytování v sobotu v podvečer, v průběhu společné sobotní večeře a v neděli ráno pro přesun z ubytování do Střediska Teiresiás.

I v digitálním prostoru se snažíme o to, aby uživatelé při získávání potřebných informací nemuseli překonávat žádné překážky. Registrovaní účastníci dostávají všechny informace v digitální podobě v několika formátech tak, aby si mohli vybrat ten, který jim nejlépe vyhovuje.

Díky pokračujícímu partnerství společnosti Deloitte a Nadačního fondu Českého rozhlasu ze sbírky Světluška je účast na Agoře bezplatná, účastníci si hradí pouze dopravu do a z Brna, nápoje u sobotní společné večeře a případně příspěvek na ubytování ze soboty na neděli.

Pokud vás zajímá tématika informačních a komunikačních technologií pro uživatele s těžkým postižením zraku, zapište si už dnes do kalendáře termín 18. a 19. května 2019. Další informace o Agoře budeme průběžně zveřejňovat v následujících týdnech.

Za celý organizační tým se na setkání s vámi těší Radek Pavlíček a Pepa Konečný.

Fotogalerie z podzimní Agory 2018 na Flickru

Podzimní Agora 2018, 3.–4. 11. 2018


Pořadatelem Agory je Středisko Teiresiás Masarykovy univerzity, hlavním partnerem společnost Deloitte, akci finančně podpořil Nadační fond Českého rozhlasu ze sbírky Světluška a další partneři. Všem děkujeme za podporu.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..