Jaké bylo WebExpo 2014 pohledem speakera a vystavovatele

Když mi v únoru přišel od Honzy Sládka e-mail s informací o velké změně – tedy že přebírá organizování letošního WebExpa a zásadně se bude měnit jeho koncepce – byl jsem docela překvapený. Ale protože Honzu znám i z jiných akcí a v jeho organizační schopnosti mám důvěru, nebyla tato změna pro mě důvodem se letošního WebExpa nezúčastnit.

Domluvili jsme si osobní schůzku a probrali jsme detaily naší účasti. Honza byl nakloněn tomu dát přístupnosti na WebExpu nejméně takový prostor, jaký jsme měli doposud, já jsem chtěl po pěti letech, kdy jsem měl na WebExpu kratší a spíše osvětové přednášky, nabídnout účastníkům trochu hlubší ponoření se do tématiky přístupnosti. Prakticky okamžitě jsme našli společnou řeč a kromě již tradičního stánku jsme se domluvili na tom, že připravím workshop o přístupnosti pro kodéry, na němž by se mohli zájemci dovědět o některých technikách z metodiky WAI ARIA, pomocí kterých mohou s minimální námahou významně zlepšit přístupnost webových stránek či aplikací.

Účastníci workshopu Přstupnost pro kodéry

Pátek

Když jsme s Romanem dorazili do CEVRO Institutu, dýchla na mě pohodová atmosféra, která se s přibývajícím časem jen zlepšovala. Perfektně připravená místnost pro workshop, kdy stačilo zapojit vlastní techniku, zapnout vše potřebné a bylo možné začít prezentovat, byla příjemným startem celého WebExpa. Zájem o workshop předčil mé očekávání. Když jej Honza vypsal pro 25 lidí, tak jsem ani nedoufal, že se zaplní, ale mé obavy se naštěstí nenaplnily a bezmála ve třiceti lidech jsme se celé odpoledne věnovali přístupnosti pro kodéry a diskutovali nad nejrůznějšími věcmi, které se kodéřiny a přístupnosti týkají.

Prosba k účastníkům: ať už se vám workshop líbil či k němu máte nějakou připomínku, přihoďte mu prosím nějakou tu hvězdičku, ať mám zpětnou vazbu a vím, co třeba příště udělat jinak a lépe. Děkuji.

Helča a Adam z České televize

Sobota a neděle

Další dva dny už pro nás byly ve znamení prezentování tématiky přístupnosti, poskytování konzultací na našem stánku a setkávání se se starými i novými známými. Návštěvníků na stánku sice bylo (vzhledem k pořádání konference na sedmi místech) o něco méně než předchozí roky, ale co nám letošní ročník ubral na kvantitě, to přidal na kvalitě. Takže pokud bude výsledkem naší letošní účasti na WebExpu dotažení některé z na stánku diskutovaných věcí do úspěšného (a přístupného) konce, budu považovat naši letošní misi na WebExpo za více než úspěšnou a splněnou.

Poděkování

  • Organizátorům za možnost být při tom.
  • Účastníkům workshopu a návštěvníkům stánku za zájem o přístupnost.
  • Kamarádům za setkání, výborně doplňující už tak skvělou atmosféru.
  • Doubleshotu a meetea za výborné kafe (Roman) a čaj (já 😉
  • Michalovi za ubytování v hotelu U Jelínka.

Jo a co říkám na změny?

Za mě O.K. Nápad zlevnit vstupenku přibližně na polovinu výměnou za zrušení cateringu, nabídnout různé možnosti stravování a ponechání na rozhodnutí každého, jak si jídlo během konference vyřeší, mi přišel jako dobrý tah. Stejně tak jako volba různých (pěkných) prostor, kdy se sice muselo chodit „venkem“, ale vše bylo blízko sebe a ve více než rozumné vzdálenosti, takže jsem to také jako problém nevnímal.

Kvalitu přednášek a další věci, které zajímají účastníka konference, jsem prakticky neměl možnost posoudit (byl jsem všeho všudy na čtyřech a ty se mi líbily), protože stejně jako v předchozích letech jsem na WebExpu byl v roli speakera a vystavovatele. A z těchto úhlů pohledu mi WebExpo přišlo naprosto v pohodě.

Tož tak 😉 Za rok na WebExpu zase ahoj.

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..