Jak na titulkování videa v programu Subtitle Workshop

Ačkoliv titulky u videa kvůli časové i finanční náročnosti jejich vytvoření stále nepatří k věcem, se kterými bychom se běžně setkávali, z hlediska přístupnosti je titulkování videí určitě jedna z dovedností, kterou je dobré umět. Zde proto nabízím stručný návod pro ty, kteří by rádi titulkovali, ale dosud nevěděli, jak na to.

Než začneme

 1. Stáhneme a nainstalujeme Subtitle Workshop.
 2. V programu zvolíme Movie/Open… a otevřeme videosoubor, který chceme otitulkovat. Podporována je většina standardních formátů. Problém s otevřením může být způsoben zvláštními znaky v názvu souboru, případně absencí kodeků – zde je návod, jak v Subtitle Workshopu přehrát soubory s kompresí H.264.
 3. Nyní si přes File/New Subtitle…, File/Save as…, formát „SubRip“ vytvoříme soubor pro nové titulky.

Vlastní tvorba titulků

 1. V horní části okna aplikace (zobrazení videa) Najedeme na bod, kde bude začínat první segment textu (typicky kdy začíná první věta mluvčího).
 2. Ve zvoleném místě video pozastavíme a zvolíme Start subtitle (Alt-Z).
 3. Opět spustíme video, přehrajeme celou část, která bude textově vyjádřena v titulkovém segmentu, a opět zastavíme. Zvolíme End
  subtitle (Alt-X).
 4. V dolní části aplikace („Text“), je nyní vytvořen prostor, kam vložíme/zapíšeme textovou podobu toho, co bylo právě řečeno ve videu.
 5. Tímto způsobem otitulkujeme celé video. Každý titulkový segment tedy bude ohraničen (resp. vytvořen) pomocí „Start Subtitle“ a „End Subtitle“.
 6. Čas každého již existujícího segmentu lze dodatečně upravovat pomocí Set start time (Alt-C) a Set final time (Alt-V). Zvláštních segmentů pro tichá místa není zapotřebí.

Na co je třeba si dát pozor

 • Průběžně kontrolujeme, že se titulkové segmenty časově nepřekrývají.
 • Ověřujeme, že výsledné segmenty nejsou příliš rozsáhlé (v každém segmentu je vhodné mít dva, maximálně tři řádky textu, z nichž každý má řádově maximálně 50-60 znaků včetně mezer).
 • V delších segmentech je dobré používat Enter pro rozvržení řádků. Pokud používáme automatické zalamování, hrozí, že v segmentu je jeden
  maximálně vyplněný řádek, a pod ním jedno, dvě slova, která se už nevešla. To samozřejmě není závažný problém. Ale odenterování zhruba v polovině textu, což by vytvořilo dva přibližně stejně dlouhé řádky, vytvoří příjemněji čitelný výsledek.

Po skončení tvorby titulků

 • Výsledný soubor otevřeme v aplikaci Poznámkový blok (či MS Word), a uložíme jej s kódováním Unicode. To zajistí správné zobrazování české diakritiky ve
  výsledném produktu. Je dobré si ale uchovat i původní soubor pro případ, že bychom později potřebovali titulky upravit.
Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..