Druhý zářijový týden ovládnou Světlušky. V ulicích letos zasvítí naposledy

Poslední možnost zakoupit i nejstarší světluščí evergreeny budou mít letos lidé v rámci Sbírkových dnů Světlušky od 6. do 10. září. Sbírkový týden odstartuje Světluška tradičně na pražském Andělu. Start historicky posledních Sbírkových dnů podpoří známé osobnosti a představí se i organizace a jednotlivci, kterým Světluška svítí téměř od svého vzniku. Zahajovacím dnem provede moderátorka Českého rozhlasu Lucie Výborná a osobnosti, mezi nimiž nebudou chybět například Pavel Nový, Igor Orozovič, Michaela Mauerová, Jan Smetana nebo Filip Cíl. O prodej sbírkových předmětů a shromažďování finanční podpory ve všech českých a moravských městech se jako vždy postarají dobrovolníci z řad studentů, turistických oddílů mládeže a přátelé Světlušky.

„Poslední dva roky uspíšily některá naše rozhodnutí a současně nám nabídly prostor zamyslet se nad tím, jak lépe dělat naši práci. Spustili jsme nový e-shop se sbírkovými předměty, každé dva týdny publikujeme podcast POTMĚ, a hlavně jsme získali silného partnera pro celonárodní vánoční sbírku pro Světlušku,“ vysvětluje k rozhodnutí uskutečnit letos poslední ročník Sbírkových dnů ředitelka Nadačního fondu Českého rozhlasu Gabriela Drastichová. Od roku 2003, kdy Sbírkové dny Světlušky proběhly vůbec poprvé, vybralo v ulicích po celém Česku celkem 114 000 dobrovolníků přes 94 milionů korun. Co do počtu zúčastněných dobrovolníků byl nejúspěšnější rok 2019. V roce 2007 naopak světlušky v ulicích nashromáždily do pokladniček největší finanční obnos, a sice 6,7 milionů korun.

Pokud na žádnou světlušku v ulicích nenarazíte, a i přesto byste chtěli přispět nevidomým a slabozrakým, můžete tak učinit online prostřednictvím e-shopu Světlušky nebo jednorázově na webu darujme.cz/svetluska.

Shromážděné prostředky budou v rámci grantového řízení rozděleny na přímou pomoc nevidomým a slabozrakým jednotlivcům a neziskovým organizacím, které prostřednictvím svých programům těžce zrakově postiženým po celém Česku pomáhají k samostatnosti a soběstačnosti. Více informací najdete na webu Světlušky zde a facebookových stránkách zde

Proč přispět právě Světlušce?

Nadací, které vybírají finance na podporu lidí se zdravotním handicapem, je celá řada. Proč jsem si vybral, podporuji a spolupracuji právě se Světluškou?

Hlavní důvody jsou čtyři:

  • Cílová skupina: od roku 1998 jsem v profesní i osobní rovině poměrně úzce spjat s komunitou lidí s těžkým postižením zraku. Je proto myslím celkem přirozené, že je mi blízká nadace, která právě tuto skupinu lidí podporuje.
  • Transparentnost: u Světlušky nemám pocit, že bych nevěděl, kam vybrané peníze jdou. Jako velké plus vnímám také to, že Světluška podporuje projekty, které vnímám jako smysluplné.
  • Lidé, kteří za Světluškou stojí: Gábina Drastichová i její kolegyně odvádí skvělou práci jak v profesní, tak v lidské rovině. A je mi sympatické i to, jak Světluška ve svých aktivitách propojuje svět lidí vidících a zrakově postižených.
  • Koncepční a dlouhodobá podpora některých aktivit, v nichž jsem osobně zapojen:
    • I díky Světlušce můžeme dvakrát do roka pořádat Agoru – unikátní a momentálně jedinou vzdělávací akci o informačních a komunikačních technologiích v České republice, na které se desítky lidí se zrakovým postižením učí používat ICT pro kompenzaci své zrakové vady.
    • Světluška také podporuje účast studentů se zrakovým postižením na ICC – mezinárodní letní škole právě pro tuto cílovou skupinu. I díky podpoře Světlušky tak patří česká skupina již několik let k těm nejpočetnějším.
    • Bez Světlušky by neexistoval ani Pélion – vzdělávací portál o výpočetní technice pro zrakově postižené, na který od jeho spuštění zavítalo více než 30 000 uživatelů.
    • Světluška je i partnerem konference INSPO – největší, nejpřístupnější a nejvýznamnější konference v České republice, představující nejnovější zahraniční i tuzemské aplikace, programy a pomůcky usnadňující život lidem s různým zdravotním postižením.
    • Bez Světlušky by se i obtížněji organizoval Bučovice Blind Football Cup či Brno Blind Football Friendly Cup.
    • Světluška podporuje i nové trendy a vychytávky, mezi které lze určitě zařadit i využití 3D tisku pro vzdělávání zrakově postižených.
    • V neposlední řadě je to podpora vývojových aktivit Střediska Teiresiás – díky Světlušce jsme mohli vylepšit například systém Polygraf, vyvinuli jsme Speekie pro Android či mobilní aplikace ke Knihovní bráně Daleth.

Vše výše uvedené pro mě činí Světlušku maximálně důvěryhodnou a osobně nemám sebemenší problém jí nějakou tu (sto)korunu přispět.

Pokud hledáte nadaci, kterou byste chtěli podpořit, Světluška je ta správná volba 🙂

Podpořte Světlušku a zrakově postižené

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..