Dnes probíhá už 6. Světový den propagace přístupnosti – Global Accesssibility Awareness Day 2017. Jeho smyslem je šířit osvětu v této oblasti mezi širokou veřejností a motivovat ji k diskusím, přemýšlení a chuti dozvědět se o tématice přístupnosti webu, dokumentů, software, mobilních aplikací, asistivních technologiích či potřebách lidí s nejrůznějším postižením něco nového.
Po celém světě dnes probíhá celá řada reálných i virtuálních akcí, ke kterým se v případě zájmu můžete přidat. Zapojit se můžete i z domova nebo z kanceláře – otestováním přístupnosti svého webu, vyzkoušením si ovládání počítače pouze z klávesnice, nebo pomocí s otitulkováním videa.
Inspiraci, jak si takový jednoduchý audit přístupnosti webu udělat, najdete například v následujícím videu.
V České republice slavíme Světový den propagace přístupnosti už čtvrtým rokem. V roce 2014 byly jeho součástí doprovodné akce 25. ročníku Tmavomodrého festivalu, od roku 2015 pak Agora – workshopy o speciální výpočetní technice pro uživatele s těžkým postižením zraku, jejíž 5. běh se uskutečnil o víkendu 13. a 14. května 2017. V prostorách Střediska Teiresiás Masarykovy univerzity se sešlo bezmála padesát zájemců o tématiku speciální výpočetní techniky pro uživatele s těžkým postižením zraku, kteří se zúčastnili několika desítek workshopů. Podrobnější reportáž z celé akce přinesu v nejbližších dnech, zatím nabízím k prohlédnutí alespoň fotogalerii.
Kromě Brna se letos poprvé do GAAD zapojuje i Praha – výrobní družstvo nevidomých Spektra pořádá dva workshopy, zaměřené na praktické představení kompenzačních pomůcek pro uživatele se tělesným a zrakovým postižením – jeden v prostorách organizace KŘIŽOVATKA.CZ – počítačového klubu pro zdravotně postižené Zelený pták na adrese U Zeleného ptáka 1158, Praha 4, druhý v prostorách Neviditelné výstavy na adrese Karlovo nám. 1/23, Praha 2.
Já pro vás na dnešek v souvislosti s GAAD chystám ještě jedno překvapení, které zde na POSLEPU zveřejním v průběhu dne.
Pokud se ke GAAD připojíte, tweetněte o tom s hashtagem #gaad či napište o svém zážitku na blog a dejte vědět i organizátorům na e-mail globala11yawarnessday@gmail.com.