BlindShell – jednoduchá cesta k dotykovým telefonům s Androidem pro nevidomé

Dnešní příspěvek bych rád věnoval aplikaci BlindShell, která pomocí velmi jednoduchých dotykových gest a hlasové, vibrační a zvukové odezvy zpřístupňuje nevidomým uživatelům dotykové telefony se systémem Android.

BlindShell umožňuje volání, psaní textových zpráv, nabízí správu kontaktů, diktafon či čtečku knížek. Unikátní je také snadno použitelná a přístupná vestavěná klávesnice pro psaní čísel nebo textů na dotykovém displeji, u níž je způsob zápisu velmi podobný psaní na klasických tlačítkových telefonech. Nemám v plánu zabývat se výčtem a popisem jednotlivých funkcí – o těch si můžete více přečíst přímo na webu BlindShellu na stránce O aplikaci BlindShell, případně v recenzi Pavla Ondry Blind Shell – jednoduše dotykově pro nevidomé. Chtěl bych se věnovat hlavně tématu, o kterém se běžně v recenzích nedočtete – totiž koncepci aplikace a tomu, jestli má vůbec smysl něco takového vyvíjet.

Obě dvě majoritní mobilní platformy – Android i iOS – obsahují v současné době jako svou nedílnou součást screen reader (TalkBack nebo Voice Over), který je možné pro zpřístupnění práce se systémem i aplikacemi v něm použít. Skutečnost je ale taková, že ne každý uživatel chce mobilní telefon, který dnes už je spíše kapesním počítačem, využívat naplno, mít jej připojený k Internetu, stahovat si do něj aplikace a dělat s ním všechno možné. Celá řada uživatelů neočekává od telefonu nic jiného, než že si z něj zavolá a pošle SMS. Nic víc. Někdo to může považovat za zpátečnické (či dokonce za chybu), ale to je tak asi všechno, co s tím může dělat.

BlindShell cílí právě na uživatele, kteří od telefonu chtějí

  • jednoduché ovládání, které se naučí během chvilky,
  • zpřístupněné základní funkce,
  • přístupnou klávesnici.

Pro nevidomého geeka či uživatele, který chce svůj chytrý mobilní telefon využívat naplno, Blind Shell opravdu není. Tomu mnohem lépe poslouží TalkBack (pokud se rozhodne pro Android), nebo Voice Over (když sáhne po iOS).

Koncept specializované aplikace není nikterak nový. V oblasti mobilních telefonů řadu let nevidomí uživatelé používali aplikaci RST/PST z dílny nevidomého programátora Patrika Pospíšila, která byla svým konceptem Blind Shellu velmi podobná. Jednalo se o vlastní ozvučené prostředí nabízející uživatelům předem definovanou sadu funkcí a intuitivní ovládání (bližší informace viz článek Ozvučené mobilní telefony – PST, který pro POSLEPU před časem napsal Roman Kabelka).

V případě stolních PC pak je situace obdobná, pro Windows najdeme aplikace jako WinMenu, Asistent či Guide, které jsou opět postaveny na podobném principu. Nevidomý uživatel pracuje v pro něj zjednodušeném a na míru šitém prostředí, které mu ale v případě potřeby nijak nezabraňuje kdykoliv přejít do operačního systému a běžných aplikací.

A právě možnost přechodu do vlastního prostředí Androidu je i další výhodou BlindShellu. Pokud uživateli začne být prostředí BlindShellu „těsné“, nic mu nebrání začít pracovat v prostředí Androidu pomocí Talk Backu (nezapomínejme, že uživatel drží v ruce telefon s Androidem 4 a vyšším, u kterého už je přístupnost vyřešena na solidní úrovni). Takže si nemusí kupovat další mobilní telefon, ale může použít ten, co už vlastní, jen změní způsob práce.

Další nespornou výhodou BlindShellu je pořizovací cena. Ta je velmi nízká v porovnání s cenami, za které se zde snaží zrakově postiženým uživatelům prodávat někteří dodavatelé například produkty firmy Apple. Uživatel tedy nemusí v tomto případě dokonce ani využívat příspěvek od Úřadu práce, ale může si takový mobilní telefon pořídit na vlastní náklady.

BlindShell rozhodně není řešení pro každého nevidomého. Ale jak je z výše uvedeného zřejmé, mám za to, že pro aplikaci jako je BlindShell zde místo na trhu rozhodně je a že si své uživatele najde – snadné ovládání, nabídka nejdůležitějších funkcí, přístupná klávesnice a velmi příznivá pořizovací cena z něj dělají řešení pro každého nevidomého, který shání jednoduše ovladatelný a cenově dostupný telefon, jenž chce používat opravdu jen k základním věcem.

Demoverze

Patnáctidenní plně funkční demoverzi Blind Shellu je možné si stáhnout z Google Play.

Videozáznam prezentace Blind Shellu na konferenci INSPO 2014

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..