Zvětšovací program MAGic prošel v posledních dvou verzích 12 a 13 významnou proměnou. Změny, kterých si všimnete na první pohled, jsou například přepracované uživatelské rozhraní a výrazně lepší čitelnost zvětšeného textu při použití nové funkce pro vyhlazování textu. O něco méně nápadné, nicméně též důležité, jsou změny v odečítacích funkcích. Zde MAGic pokračuje v dřívějším trendu přejímání některých funkcí bratrského odečítače JAWS, a tak postupně rozšiřuje a zlepšuje možnosti hlasového výstupu, které dnes v některých směrech přesahují běžně dostupné funkce hlasové podpory zvětšovacích programů. Proto jsem se rozhodl představit vám v tomto článku několik funkcí, které buď patří k důležitým novinkám v MAGicu 12 či 13, nebo jde o zajímavé možnosti, kterými se MAGic liší od obdobných programů.
Nové uživatelské rozhraní
Téměř u všech zvětšovacích programů se rozložení aplikačních oken ustálilo na konceptu s horní lištou aplikačního menu a se spodním pásem karet. Aplikační menu je lépe přístupné pomocí klávesnice a najdete v něm vše, co daný zvětšovací program umí, panely nástrojů jsou zase rychleji dosažitelné pro ty, kdo pracují s myší, a jsou na nich jen často používané funkce.
MAGic toto již zažité uspořádání také převzal. Největší část jeho okna zabírají karty Zobrazení, Řeč a Nástroje, na kterých jsou výrazné ikony jednotlivých funkcí. V souladu s moderním trendem MAGic však již nepoužívá klasické aplikační menu, ale vertikální nabídku obdobně jako jiné aplikace s pásem karet. Nabídku otevřete kliknutím na výraznou ikonu v levém horním rohu okna MAGicu nebo stiskem standardní horké klávesy Alt + S. V nabídce dál už najdete položky Soubor, Zobrazení, Řeč, Nástroje atd., které rozbalují podmenu s příslušnými volbami k dané oblasti.
Zajímavou alternativní možností, jak se rychle dostat k některým často používaným funkcím MAGicu, je tzv. kontextové menu MAGicu. To odkudkoli vyvoláte stiskem kombinace Capslock + klávesa kontextového menu nebo kliknutím pravým tlačítkem při stisknutém Capslocku. V kontextovém menu potom najdete nastavení častých voleb zobrazení i hlasového výstupu.
Funkce HD text pro vyhlazování textu
MAGic 12 přišel s funkcí HD text. Tento název označuje zobrazování zvětšeného textu pomocí vektorových True Type fontů, jehož obdobu najdeme i u dalších zvětšovacích programů. U MAGicu tato technologie vedla ke značně zlepšené čitelnosti zvětšeného textu jak při nízkých zlomkových úrovních zvětšení, tak i při větších velikostech. MAGic nabízí u malých zvětšení velmi jemnou škálu; mezi velikostí 1-krát a 2-krát můžete zvětšení měnit po desetinových krocích, což může být zajímavé pro mírně slabozraké, pro které by dvojnásobné zvětšení bylo zbytečně veliké. A právě funkce HD text zajistí velmi dobrou čitelnost textu i v těchto zlomkových úrovních. Totéž samozřejmě platí i pro vyšší úrovně zvětšení. Pro plné využití nových možností vyhlazování textu je vhodné používat Windows 7. Novější verze Windows bohužel využití vektorového zvětšování omezují, což platí obecně pro všechny zvětšovací programy. Ve výchozím nastavení proto MAGic používá normální vyhlazování pro Windows 8.1 a novější, jemné HD vyhlazování (high definition) pak pro Windows 7.
Možnosti ukazatele myši
I ukazatel myši může být zobrazen hladce bez viditelného zvětšeného rastru. To zajišťuje nová volba „Vyhlazené ukazatele“. Většina dalších možností zobrazení myši se příliš neliší od jiných zvětšovacích programů. Zajímavostí je ale možnost vybrat si mezi čtyřmi různými vzhledy ukazatelů. Mezi nimi jsou mou oblíbenou volbou ukazatele s tučnými okraji, které jsou na obrazovce velmi dobře rozpoznatelné. Zajímavá možnost je i nastavení stupně průhlednosti vnitřku ukazatele. Díky částečně průhlednému ukazateli je možné číst i text, který by velká šipka myši jinak překrývala. A bonusovou funkcí je i možnost nastavit si úpravy myši zcela nezávisle pro zvětšenou a nezvětšenou obrazovku.
Přechodové animace
Tuto novinku přinesl MAGic ve verzi 13. Animace si můžete všimnout například při změně velikosti zvětšení, kdy se změna zobrazení provádí plynule, nikoli skokově. To je spíše kosmetická úprava nebo zajímavý efekt. Praktický dopad ale mohou mít přechodové animace pro aktivní prvek. Jakmile se změní poloha aktivního kurzoru, například když se přesunete na jinou položku v menu či dialogu, nebo v textu přejdete jinam editačním kurzorem, zvětšený obraz se nepřesune k nové pozici kurzoru skokově, ale plynulým posunem po obrazovce. Vidíte tedy, kterým směrem po obrazovce se zvětšení posunulo, a to vám může usnadnit orientaci a představu o tom, jakou část obrazovky MAGic právě zvětšuje. Rychlost respektive trvání přechodových animací je nastavitelná.
Řeč na vyžádání
Řeč na vyžádání je specialita MAGicu, kterou jinde nenajdete. U jiných softwarů máte hlasový výstup buď zapnutý, nebo vypnutý a pokud je vypnutý, nedostanete z hlasového výstupu ani hlásku, i když mačkáte jakékoli klávesy pro čtení informací z obrazovky. Oproti tomu se v MAGicu nastavením Řeči na vyžádání hlasový výstup úplně nevypíná, jen se potlačí automatická odezva hlasu na dění na obrazovce. MAGic vám tedy nic neřekne sám od sebe. Když si ale budete chtít cokoli nechat přečíst stiskem jakékoli „čtecí“ klávesy, bude vše fungovat jako normálně. Když tedy pracujete v aplikaci, MAGic mlčí, kdykoli ale potřebujete přečíst například aktuální čas, titulek okna nebo aktuální položku, stisknete příslušnou klávesu a hlasový výstup vám řekne požadovanou informaci. Takovéto nastavení může být vhodné pro slabozraké uživatele, kteří využívají hlasový výstup jen sporadicky, ale občas jim pomůže něco si nechat přečíst.
Virtuální kurzor a navigační horké klávesy
S MAGicem lze webové stránky nebo i PDF dokumenty plně procházet pomocí klávesnice. Slabozraký uživatel si tedy může kdykoli vybrat, zda je pro něj na webu efektivnější spíše využívat zvětšení a myš, nebo hlasový výstup a klávesnici.
Pro procházení webu pomocí klávesnice se v MAGicu využívají obdobné funkce jako v odečítači obrazovky JAWS. Na webu se tedy automaticky aktivuje tzv. virtuální kurzor, kterým můžete stránku procházet klávesovými příkazy. Na rozdíl od JAWS je virtuální kurzor MAGicu na obrazovce vizuálně zvýrazněn barevným rámečkem, jehož pohyb sleduje zvětšený obraz. Webovou stránku si tedy při pohybu virtuálního kurzoru můžete současně prohlížet zvětšenou i číst hlasovým výstupem.
Ve výchozím nastavení se můžete virtuálním kurzorem po stránce přesouvat jen pomocí kurzorových kláves. V možnostech MAGicu se ale dají zapnout navigační horké klávesy, a potom můžete pro pohyb po prvcích stránky určitého typu používat klasické jednopísmenné příkazy, známé z odečítacího programu JAWS, např. H pro nadpisy, F pro formulářové prvky, L pro seznamy apod. V MAGicu nejsou dostupné úplně všechny navigační horké klávesy, které známe z JAWS, ale jsou zde všechny důležité, u kterých se předpokládá, že by se mohly hodit uživateli využívajícímu částečně i myš a zvětšování.
Kromě navigačních horkých kláves lze na webu využívat také vyhledávání textu či seznamy odkazů, nadpisů a dalších prvků. To jsou též funkce, jež ocení hlavně uživatelé, kteří pracují s velkým zvětšením a spoléhají se více na odečítací funkce.
Závěr
Vzhledem k různorodosti zrakových problémů bývají mezi zrakově postiženými uživateli zvětšovacích programů velké rozdíly ve stylu práce na počítači a ve funkcích, které uživatelé ve zvětšovacím softwaru využívají. Všechny zvětšovací programy se tedy musí snažit pokrývat širokou škálu potřeb. Základní koncepty jsou u všech těchto programů podobné, každý se ale snaží přijít i s různými speciálními možnostmi. To je i případ MAGicu a ačkoli tento článek není vyčerpávajícím výčtem novinek, doufám, že vás informoval alespoň o některých zajímavých možnostech, které v MAGicu v poslední době přibyly.
Na představení základních funkcí MAGicu se také můžete podívat ve videu What is MAGic na webu výrobce programu, americké firmy Freedom Scientific.
Pozvání na Tmavomodrý festival 2016
Ve dnech 12. až 15. května 2016 se uskuteční v Brně další ročník Tmavomodrého festivalu – mezinárodní hudební přehlídky dětí a mládeže se zrakovým postižením. Jednou z jeho doprovodných akcí je i setkání zrakově postižených uživatelů výpočetní techniky s výstavou a přednáškami, které proběhne v sobotu 14. května dopoledne v Bílém domě, a na kterém účastníkům v průběhu sobotního dopoledne představí Radek Pavlíček novinky v aktuální verzi zvětšovacího programu MAGic naživo. Pokud vás tato prezentace (či cokoliv jiného z programu festivalu) zajímá, jste srdečně zváni do Brna.
Autorem článku je Honza Šnyrych, doplnění a finální úpravy Radek Pavlíček.
- Prístupne 2024: pozvánka na konferenci o digitální přístupnosti - 28. 8. 2024
- Český JAWS 2024.2405.83.4 - 14. 8. 2024
- Pozvánka na soutěž ve využívání Braillova písma na počítačích a chytrých mobilech - 28. 7. 2024