COVID-19: Informace pro občany o koronaviru

V souvislosti s aktuálním výskytem koronaviru přinášíme základní informace o tomto onemocnění. Není nutné se onemocnění obávat. Je třeba se chovat zodpovědně a chránit sebe i své okolí.

Příznaky

  • Zvýšená teplota
  • Kašel
  • Dušnost
  • Bolest svalů
  • Únava

Jak snížit riziko nákazy

  • Necestujte do zasažených oblastí
  • Při kýchání nebo kašlání si zakrývejte ústa si kapesníkem nebo paží, nikdy nekýchejte nebo nekašlejte do dlaní
  • Často a důkladně si myjte ruce mýdlem a vodou
  • Vyhýbejte se zjevně nemocným a místům s vyšším počtem lidí

Fakta versus mýty

  • Poštovní zásilky z Číny a dalších zasažených oblastí virus nešíří
  • Roušky zdravé lidi neochrání, jsou vhodné pro nemocné, aby nákazu nešířili
  • Nosní kapky či kloktání nefungují proti nákaze
  • Antibiotika proti virům nezabírají, jsou určena na bakteriální onemocnění
  • Chlór nepijte a nemyjte se s ním, chlórové přípravky jsou účinné na dezinfekci povrchů
  • Kouření před možnou nákazou nechrání
  • Pití alkoholu není prevencí, alkoholové přípravky jsou účinnou dezinfekcí povrchů a rukou
  • Česnek nechrání před nákazou

Potřebujete poradit?

Volejte linku 1212 (pro komunikaci je doporučována linka 1212 místo původně v letáku uváděné 112, pozn. autora) nebo infolinky Státního zdravotního ústavu 724 810 106 | 725 191 367.

Mgr. et Mgr. Adam Vojtěch, MHA
Ministr zdravotnictví

Je Česká republika na koronavirus připravena?

Česká republika je připravena. Nemocnice přesně ví, co dělat. Máme dostatek infekčních lůžek, laboratoře jedou na plné obrátky, hygienici intenzivně pracují v terénu. Máme jasně dané postupy pro tyto situace a těmi se řídíme. Pravidelně zasedá Bezpečnostní rada státu a samozřejmě jsme v úzkém kontaktu se Světovou zdravotnickou organizací.

Co konkrétně děláte pro ochranu občanů?

Děláme maximum. Pozastavili jsme lety z Číny a dalších zasažených oblastí. Zakázali jsme vývoz respirátorů a dezinfekčních prostředků mimo ČR. Lidem, kteří se vracejí ze zahraničí, zasíláme informační SMS. Na všech letištích, na vlakových i autobusových nádražích je informační kampaň pro cestující. Probíhá pravidelná dezinfekce dopravních prostředků a letištních prostor. O epidemiologických opatřeních a pokynech informujeme lékaře i všechny pracovníky ve zdravotnictví.

Co dělat, když se vrátím ze země, kde je koronavirus?

Zůstaňte doma a telefonicky kontaktujte svého praktického lékaře, hygienickou stanici nebo infolinku Státního zdravotního ústavu. Prosím, řiďte se radami odborníků. A doporučuji vám, do oblastí, které jsou zasažené koronavirem, nejezděte.

Nemám raději vyhledat lékaře osobně?

Rozhodně ne. Je potřeba zůstat doma a kontaktovat svého praktického lékaře nebo hygienickou stanici telefonicky, abychom předešli případnému šíření onemocnění, například v hromadné dopravě. Proto jsme zavedli systém domácího testování, kdy se k pacientovi vyšle speciální odběrová sanitka a vyšetření se provede buď u něj doma, nebo v sanitce. Jedině tak potenciálně infekční osoba nepřijde do kontaktu s dalšími lidmi. Musíme se teď všichni chovat opravdu zodpovědně a chránit sebe i své okolí.

S kým se mohou lidé v České republice o tomto novém onemocnění poradit?

Pokud potřebujete jakékoliv bližší informace o koronaviru, můžete zavolat na linku 1212 nebo speciální infolinky Státního zdravotního ústavu: 724 810 106 a 725 191 367. Ověřené informace o koronaviru můžete čerpat také na internetových stránkách Ministerstva zdravotnictví: www.mzcr.cz a Státního zdravotního ústavu: www.szu.cz.

Prof. MUDr. Roman Prymula, CSc., Ph.D.
Epidemiolog

Co o koronaviru zatím víme?

Koronavirus se objevil poprvé na začátku prosince 2019 v čínské provincii Chu-pej, ve městě Wu-chan. Právě zde vzniklo tzv. ohnisko nákazy, odkud se jednotlivé případy onemocnění šířily pevninskou Čínou a následně i do dalších zemí. Onemocnění, které tento koronavirus způsobuje, dostalo označení COVID-19.

Jak se koronavirus přenáší?

Koronavirus se přenáší vzduchem po delším kontaktu s nakaženým jedincem. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci. Nejčastěji zasahuje sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je týden až čtrnáct dní.

Jak se koronavirus projevuje?

Mezi příznaky onemocnění patří zvýšená teplota, dušnost, kašel, únava a bolesti svalů. Avšak ne každý, kdo vykazuje tyto příznaky, má koronavirus. Vždy se zohledňuje, jestli daný jedinec mohl reálně přijít s nákazou do styku.

Existuje lék na koronavirus?

V současné době neexistuje proti koronaviru vakcína ani lék. Probíhají však intenzivní práce na vývoji léku proti tomuto onemocnění i vývoj nových vakcín.

Jak chránit sebe a své okolí?

Především je nutné dodržovat základní pravidla hygieny: často si mýt ruce vodou a mýdlem, používat dezinfekci na ruce na bázi alkoholu, užívat jednorázové kapesníky, při kašlání a kýchání si zakrývat ústa kapesníkem, paží nebo rukávem. Důležité je nekašlat a nekýchat přímo do dlaní, kterými se pak infekce může snadno roznášet do okolí. Dále bych doporučil vyhýbat se těm, kteří jsou zjevně nemocní a nezdržovat se v místech s vyšším počtem lidí. Důležitý je také dostatek odpočinku a vyvážená životospráva.

Více informací na www.mzcr.cz

Ministerstvo zdravotnictví České republiky, Úřad vlády České republiky, S podporou České pošty.


Strukturovaný textový obsah letáku Informace pro občany o koronaviru, vydaného Ministerstvem zdravotnictví České republiky (Leták MZCR Coronavirus A5 (PDF – 96.30 KB))

Radek Pavlíček

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..